Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків з хімії 10 клас (нова програма)

УРОК 23. СПИРТИ. ПОНЯТТЯ ПРО ХАРАКТЕРИСТИЧНУ ГРУПУ. ГІДРОКСИЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИЧНА ГРУПА.

УРОК 23. СПИРТИ. ПОНЯТТЯ ПРО ХАРАКТЕРИСТИЧНУ ГРУПУ. ГІДРОКСИЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИЧНА ГРУПА. НАСИЧЕНІ ОДНОАТОМНІ СПИРТИ: ЗАГАЛЬНА ТА СТРУКТУРНІ ФОРМУЛИ, ІЗОМЕРІЯ (ПРОПАНОЛІВ І БУТАНОЛІВ), СИСТЕМАТИЧНА НОМЕНКЛАТУРА. ВОДНЕВИЙ ЗВ'ЯЗОК, ЙОГО ВПЛИВ НА ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СПИРТІВ

Цілі:

формування ключових компетентностей:

· спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;

· уміння вчитися впродовж життя;

· екологічна грамотність і здорове життя;

· інформаційно-цифрова компетентність;

формування предметних компетентностей:

· повторити поняття спирти, функціональну групу спиртів, молекулярні та структурні формули насичених одноатомних спиртів, вивчити ізомерію пропанолів та бутанолів, систематичну номенклатуру, повторити їх фізичні властивості;

· виховувати здоровий спосіб життя;

· розвивати хімічну мову, екологічне мислення;

· виховувати інтерес до вивчення хімії.

Обладнання: ТЗН, мультимедійна презентація.

Тип уроку: ВП, ВНМ (О).

Форми роботи: бесіда, лекція, «Асоціативний кущ», «Практичність теорії», бліцопитування, робота з підручником, презентації учнів.

ХІД УРОКУ

Формування ключових компетентностей

Діяльність учителя

Діяльність учнів

Спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;

уміння вчитися впродовж життя;

екологічна грамотність і здорове життя;

інформаційно-цифрова компетентність

Лекція, бесіда, опитування

Формулюють основні поняття теми, думають над проблемним питанням, складають конспект, відповідають на питання, працюють із презентацією вчителя

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Ø Прийом «Асоціативний кущ»

Пропонуємо учням згадати й назвати поняття, пов’язані з оголошеною темою.

На екран проектують основні поняття нової теми:

· спирти;

· одноатомні спирти;

· багатоатомні спирти;

· функціональна група;

· водневий зв’язок;

· метанол;

· етанол;

· гліцерин.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

· «Практичність теорії»

Проблемне питання «Від будови речовин залежать їхні властивості»

Крім атомів Карбону і Гідрогену, молекули органічних речовин можуть містити також іще один дуже поширений елемент — Оксиген.

· Які сполуки містять Оксиген?

· Як будуть сполучені атоми Карбону, Гідрогену й Оксигену в молекулах цих сполук?

· Як таке сполучення буде впливати на їхні властивості?

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Даємо поняття «спирти». Записуємо молекулярні, структурні формули метанолу, етанолу, пропанолу, бутанолу. Виводимо загальну формулу одноатомних спиртів. Пропонуємо учням згадати класифікацію спиртів на одноатомні та багатоатомні.

2. Залежно від кількості OH-груп спирти поділяють на такі види:

Звертаємо увагу на суфікс у назвах спиртів.

3. Даємо визначення функціональної групи. Пояснюємо будову спиртів залежно від електронегативності Оксигену, розподіл електронної густини.

4. Даємо поняття ізомерії спиртів. Для спиртів характерні такі види ізомерії:

· положення функціональної групи;

· ізомерія карбонового ланцюга;

· міжкласова ізомерія з етерами.

Наводимо приклад, що в пропанолу C3H7OH відсутній такий вид ізомерії, як ізомерія карбонового ланцюга. Для пропану будуть характерні 2 види ізомерії — положення функціональної групи та міжкласова з етерами.

Цифрою перед суфіксом указуємо положення функціональної групи.

Етери — органічні сполуки, в яких два радикали з’єднані через атом Оксигену із загальною формулою R - O - R (R1).

CH3 - O - C2H5 — етилметиловий етер.

Не забуваємо, що назви радикалів указують за абеткою.

5. Пропонуємо учням намалювати структурні формули бутанолів. Дати їм назви.

6. Поняття про водневий зв’язок та його вплив на фізичні властивості спиртів.

Водневий — це зв’язок, який утворюється між атомом Гідрогену однієї молекули та більш електронегативним атомом (F, O, N) іншої молекули. Це слабкий міжмолекулярний зв’язок. На письмі позначається трьома крапками.

7. Вплив водневого зв’язку на властивості спиртів.

8. Робота з підручником. Пропонуємо учням виписати фізичні властивості спиртів або міні-презентація учнів.

VI. УСВІДОМЛЕННЯ і ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Ø Бліцопитування

1. Яку функціональну групу мають спирти?

2. Який суфікс у назвах спиртів?

3. Яка загальна формула насичених одноатомних спиртів?

4. За якою ознакою спирти поділяють на одноатомні й багатоатомні?

5. Що таке функціональна група?

6. Які види ізомерії спиртів ви знаєте?

7. З яким класом сполук ізомерні спирти?

8. Що таке водневий зв’язок?

9. Який вплив водневого зв’язку на властивості спиртів?

10. Який спирт — отрута у малих дозах?

11. Який спирт спричиняє захворювання — алкоголізм?

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Категорія: Конспекти уроків з хімії 10 клас (нова програма) | Додав: uthitel (04.01.2019)
Переглядів: 625 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: