Як живуть тварини восени?
|
|
І. Ранкова зустріч. «Хвилинка-цікавинка» про тварин. Логічна вправа «Тварини восени»
- Запропонуйте учням відгадати загадки:
Не ходжу, а скачу я:
Через поле навмання
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
(Заєць)
|
Я руда, низького зросту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м'ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…
(Лисиця)
|
Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься?...
(Їжачок)
|
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою — в лігві спати.
Як зачує він весну —
Прокидається від сну.
(Ведмідь)
|
За вікном летить сніжок,
Піднялася віхола.
Але бачу я пташок
Що сидять під стріхою!
Чи-чив-чив, чив-чив-чив-чив!
Хто співати їх навчив?
Сірі пташенята ці
Звуться, діти, …
(Горобці)
|
Він ікластий і сердитий,
Дуже любить землю рити.
Жолуді весь час шукає
Й малюків смугастих має.
(Кабан)
|
- Логічна вправа «Тварини восени». Запропонуйте учням описати свою улюблену тварину, не називаючи її, щоб інші могли її розпізнати.
- Повідомте учнів, що прочитаєте дітям оповідання, схоже на осінню замальовку. Щоб уявити її, попросіть дітей, щоб під час читання вони заплющили очі. Зверніть учням увагу, що в тексті можуть міститися незрозумілі дітям слова. Під час читання поясніть значення тих слів, які викликали нерозуміння, напр., волові очка. Після прочитання тексту запитайте, які ще слова виявилися для учнів незрозумілими. Разом дослідіть їхнє значення. Обговоріть, як тварини готуються до зими.
Кожний осінній день одягає дерева в інші шати… Учора ще зелені, сьогодні одягли золоту парчу клени, зачервоніло намисто калини, звисли з галузок важкі оранжеві кетяги горобини, задивились у синяву небес рожево-білі зіркаті «волові очка». Під лісом простягає долоні бузок, наче просить його зірвати. Синіє дозрілий терен, цвітуть запізнілі квіти кульбаби і рожевого іван-чаю. У старому лісі з’явились опеньки, запахло грибами і терпким вином. За кожним легеньким подихом вітру падають перші листочки грабів, беріз, осик. Дуби з погордою дивляться на них, думають: чому так скоро? Минає день-другий - і клени поволі складають парчевий одяг: вкриває землю листя каштанів, від тонких стовбурів ліщини відриваються мохнаті кружальця, хоч вони й зовсім зелені.
Молитвенну тишу лісу то тут, то там порушує суха галузка або їжак, який збирає листя, щоб вкрити свою хатку на зиму. Десь пискне синичка, їй ніжно відповість маленький, короткохвостий корольок. У піднебессі ширяє яструб. Його журливе квиління тільки підкреслює тишу осені. У лісі сумно, але я люблю цей смуток, бо він близький душі моїй. Осінь все більше і більше завойовує землю. Скоро вже будуть стояти голі дерева, скоро зовсім не буде чути співів птахів. Йде вона, жовтоока осінь, та й веде за собою зиму в білому хутрі. І хочеться сказати: «До побачення, осінь! Здрастуй, зимо!»
|
Поставте запитання:
- Про які ознаки осені згадується в тексті? Розкажи, як тварини готуються до зими? Чому в осінньому лісі сумно?
ІІ. Перегляд відеоролика «Як звірі готуються до зими». Аналіз простого медіатексту
- Запитання для обговорення:
- Як тварини готуються до зими? Що нового ти дізнався(дізналася) про поведінку тварин восени?
- Назвіть тварин, кількість яких можна позначити цифрою 1?
- Назвіть тварин, кількість яких можна позначити цифрою 2?
- Назвіть тварин, кількість яких можна позначити цифрою 3?
ІІІ. Вправа «Як тварини готуються до зими?»
- Роздайте дітям малюнки із зображенням тварин і попросіть розкласти їх на 3 групи: 1 група – тварини, які сплять цілу зиму; 2 група – тварини, які зимують у теплих краях; 3 група – тварини, які запасаються харчами; 4 група – тварини, які не змінюють своєї поведінки.
Матеріали для дітей. Додаток 9
ІV. Участь у рухливих іграх, наприклад «Зайці в лісі»
Для гри обирають «зайців» і «лисицю», решта дітей – «дерева». На протилежних краях майданчика проводять лінії – це поля. На одному з них перед початком гри збираються «зайці».
Діти, які виконують роль дерев, стають на такій відстані один від одного, щоб можна було взятися за руки. «Лисиця» живе в норі край лісу (нору позначають кольором).
«Зайці» забігають до лісу, їм треба перейти з одного поля на інше, але на них полює «лисиця». Вона намагається впіймати «зайців», а тих, кого впіймала, веде до свого «будиночка». Бігти лісом їй заважають дерева: діти беруться за руки, сідають навпочіпки, нахиляються й розмахують руками. «Зайці» між деревами проходять вільно. Гра закінчується тоді, коли всі «зайці» перейдуть на протилежний бік. Розпочинаючи нову гру, діти знову обирають «зайців» та «лисицю».
Спіймані «зайці» до кінця гри сидять у «лисиці» в норі.
V. Математичне конструювання «Танграм».
- Запропонуйте дітям змоделювати з готових геометричних фігур (частин танграма) тваринку, яка не змінює своєї поведінки восени
Матеріали для дітей. Додаток 10
Орієнтовний приклад фігури тварини, яка не змінює восени своєї поведінки, змодельованої із частин танграма.
VІ. Сюжетно-рольова гра «Зустріч тварин напередодні зими»
- Запропонуйте дітям створити образ тварини (на вибір). Можна використати відповідні маски (Додаток 11).
- Уявіть собі, що на лісовій галявині в теплий осінній день зустрілися різні представники тваринного світу. Їх всіх турбує прихід зими. Подумайте, про що могли поговорити між собою тваринки з огляду на свої клопоти. Пограйте у сюжетно-рольову гру «Зустріч тварин напередодні зими».
- Після завершенні гри обговоріть з дітьми, як відбувалася гра, чи отримали задоволення від гри. Якщо ні, то що тому перешкодило?
VІІ. Підведення підсумків. Заповнення лепбука: майстер «ляпок»
- Роздайте дітям фарби і попросіть зробити пляму будь-якого кольору на аркуші паперу.
- Роздайте кожній дитині соломинку для коктейлю. Попросіть подути в неї на пляму.
- З утвореного силуету за допомогою фарби (олівців, фломастерів) створіть образ будь-якої тварини.
- Підпишіть свою роботу друкованими буквами.
- Попросіть дітей назвати один одному букви, з яких складається їхнє ім’я та прізвище.
- Прикріпіть роботу на лепбук у відведеному для цього місці (Учитель сторінку лепбука ділить на 4 частини:1 – тварини, які сплять цілу зиму; 2 – тварини, які зимують у теплих краях; 3 – тварини, які запасаються харчами; 4 – тварини, які не змінюють своєї поведінки)
- Запропонуйте дітям визначити, у якій групі тварин є найбільша кількість зображень, у якій – найменша; порівняйте кількість зображень між окремими групами тварин.
|