Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 9 клас (нова програма) |
УРОК № 64 (Варіант І) ТЕМА: ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ ТА ГУМОР У ПОВІСТІ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА «ТЕВ’Є-МОЛОЧАР». ІНТЕРПРЕТАЦІЇ ТВОРУ В ТЕАТРІ ТА КІНО Мета: розглянути з учнями театральні та кіноінтерпретації твору Шолом-Алейхема, проаналізувати філософську проблематику повісті, виявити у творі засоби комічного; розвивати аналітичне та критичне мислення, естетичний смак, усне та письмове мовлення, вміння формулювати та аргументувати власну позицію; прищеплювати повагу до національних традицій інших народів, оптимістичне світосприйняття, моральні цінності. Компетентності, що формуються: предметні — уміння виявляти філософські про- блеми твору, розмірковувати про їхню актуальність, створювати письмову рецензію на твір кіномистецтва або театрального мистецтва; ключові — спілкування державною мовою (уміння тлумачити поняття, висловлювати думки, погляди), ініціативність і підприємливість (уміння презентувати власні ідеї чітко і грамотно). Обладнання: повний текст повісті Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар», відеозаписи му- зичного фільму «Скрипаль на даху» (США, 1971), вистави «Тев’є-Тевель» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок. Перебіг уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Учитель демонструє відеозапис фрагментів вистави та музичного фільму за мотивами повісті Шолом-Алейхема, учні презентують рецензії на ці твори. Клас обирає найкращі рецензії, обговорює, який твір театрального або кіномистецтва точніше передає особливості літературного першоджерела. ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ;; Слово вчителя У своїй повісті про молочаря Шолом-Алейхем не тільки зма- льовує звичаї, традиції та побут євреїв на зламі ХІХ—ХХ століть, а й ставить важливі філософські питання людського буття. Які саме — з’ясуємо на уроці. А також розглянемо сміхову стихію твору, що є його важливою частиною. IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ V. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ ;; Проблемне питання Які питання та проблеми називають філософськими? Пояснення вчителя. Із давніх часів філософи намагалися вирі- шити проблеми, пов’язані з виникненням і смислом існування світу й людини. Філософія шукає відповіді на такі питання: як влаштований світ? Чи розвивається він за певними законами? Хто або що визначає ці закони? Існує світ одвічно чи він мав поча- ток, був створений Богом? Яке місце у світі займають закономір- ності, а яке — випадковості? Людина смертна чи безсмертна? Що таке безсмертя? Чи може людина дізнатися про своє призначення в цьому світі? Що є істина? Як відрізнити істину від брехні? Що таке совість, честь, обов’язок, відповідальність і справедливість? Чи можливо чітко розмежувати добро і зло? Звідки береться зло? Цих та інших філософських питань торкалися багато письменників у своїх творах. ;; Виконання завдання (робота в групах) Проаналізуйте монологи молочаря і визначте, які філософські проблеми та питання в них порушено. 1 група аналізує оповідання «Велика удача» і «Химери», 2 група — «Теперішні діти» та «Годл», 3 група — «Хава» і «Шпринця», 4 група — «Тев’є їде до Палестини» та «Іди геть!». (В оповіданні «Велика удача» герой розмірковує над тим, чи залежить щастя від зусиль людини, чи можна стати щас- ливим і багатим завдяки тяжкій праці; в оповіданнях «Химери» та «Тев’є їде до Палестини» — над примхливістю удачі, роллю грошей у житті людини; в оповіданнях «Теперішні діти», «Годл» та «Шпринця» — над проблемою взаємин різних поколінь (бать- ків і дітей); в оповіданнях «Хава» та «Іди геть!» — над міжна- ціональними взаєминами, над тим, що розділяє людей.) Представники груп презентують результати роботи, клас записує в зошити філософські проблеми повісті. ;; Бесіда 1. Чи дає повість відповіді на питання, які хвилюють героя? Обґрунтуйте свою відповідь, використовуючи цитати з твору. 2. Які з порушених у повісті питань актуальні донині? 3. Чому молочар постійно звертається думкою до Бога? 4. Чого може навчити сучасного читача ставлення Тев’є до Бога, примх долі, багатства? ;; Словесне малювання Незважаючи на те, що життя молочаря сповнене горя, тур- бот і драм, його розповідь часто викликає сміх. Які епізоди твору здалися вам смішними? Перекажіть їх від особи Тев’є. Старайтесь використовувати характерні для героя мовні звороти. ;; Бесіда 1. Згадайте, які існують засоби комічного. 2. Які з названих вами засобів використав Шолом-Алейхем у повісті «Тев’є-молочар»? 3. Яку роль у творі відіграють численні цитати зі священних текстів юдеїв? 4. Цитуючи священні тексти, Тев’є ніби тлумачить їх простою мовою, і ці тлумачення за змістом не відповідають самим ци- татам. Науковець О. Н. Фрумкін висловив таку думку: зміню- ючи значення висловів, герой хоче показати невідповідність між священним письмом і дійсністю. Чи згодні ви з цією думкою? Обґрунтуйте свою позицію. VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ ;; Заключне слово вчителя Повість Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар» сповнена опти- мізму та доброти, хоч і зображує важке життя Тев’є і його ро- дини. У монологах головного героя є місце і дотепним жартам, і кумедним містечковим історіям. Молочар розмірковує над не- веселими проблемами, з якими йому випало зіткнутись, однак не скаржиться на долю. На власному прикладі він показує, що треба з гумором ставитися до складнощів, уміти бути вдячним за ті щасливі моменти, які є в житті кожної людини, а якщо вже не ви- стачає сліз — сміятися. VII. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ До І варіанта уроку. Прочитати повністю роман Р. Д. Бредбері «451° за Фаренгейтом». Групові завдання. Підготувати повідомлення про життя та твор- чість Р. Д. Бредбері (група біографів), про жанр антиутопії (група літера- турознавців). До ІІ варіанта уроку. Прочитати повністю роман Г. Лі «Убити пе- ресмішника». Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про життя та творчість Г. Лі. До ІІІ варіанта уроку. Прочитати повністю повість Е. В. Сігела «Історія одного кохання». Групові завдання. Підготувати повідомлення про життя та твор- чість Е. В. Сігела (група біографів), про масову літературу (група літерату- рознавців). | |
Переглядів: 3826 | |
Всього коментарів: 0 | |