Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української літератури 5 клас (нова програма) |
Урок № 28 Українські народні прислів’я та приказки Мета: дати учням уявлення про прислів’я та приказки, їх види; розвивати навички виразного, осмисленого читання прислів’їв та приказок, пояснення їхнього змісту Очікувані результати: учні знають прислів’я та приказки, уміють їх розрізняти, пояснювати, можуть застосовувати їх у певних життєвих ситуаціях, розуміють їхній повчальний зміст. Теорія літератури: прислів’я, приказки. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вступне слово вчителя. Яке гарне враження справляє на слухачів влучне, доречно сказане, дотепне слово! Такими виразами найчастіше є прислів’я та приказки. Вони ввібрали в себе віковий досвід народу, його мудрість, спостережливість, почуття гумору. Докладніше про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.
Перевірка домашнього завдання.
Ознайомлення з поняттями «прислів’я» та «приказки».
Не копай яму іншому. Озирайся на минуле, коли хочеш знати майбутнє. Умій сказати, умій змовчати. Діло майстра величає. Не бажай синові багатства, а бажай розуму. Смілому море по коліна. Не підливай масла в огонь. Правда очі коле. Чого Івась не навчиться, того Іван не буде знати. Сьогоднішньої роботи на завтра не відкладай. Не святі горшки ліплять.
Людина випадково сказала образливе слово і тепер шкодує, але нічого вдіяти не може. (Слово не горобець, вилетить — не впіймаєш.) Людина довірилася порадам інших, не подумала сама й потрапила в халепу. (Людей питай, але і свій розум май.) Якщо дерево красиве, гіллясте, то це не значить, що воно обов’язково гарно родить. Те саме можна сказати й про людину. Та, яка має гарний вигляд, багато вдягнена, не обов’язково дуже працьовита, успішна. (На дерево дивись, як родить, а на людину — як робить.) Людина, яка не виконала чи недовиконала потрібну їй справу, не може почуватися спокійною. (Зробив діло — гуляй сміло.) Коли дитина пораниться, захворіє чи потрапить у складну ситуацію, мати сильно переживає за неї. (У дитини заболить пальчик, а у матері — серце.) Справжні друзі виявляються тоді, коли безкорисливо допомагають у скрутні хвилини. (Друзі пізнаються в біді.)
(Прислів’я лаконічніші, яскравіше описують життєві ситуації.)
Гра «Знайди пару».
Уміти відрізняти прислів’я від приказок, пояснювати їхній зміст.
Дібрати прислів’я з використанням натурального ряду чисел (один, два, три…).
Інтерактивна вправа «Мікрофон». — Найбільше мені сьогодні сподобалося… | |
Переглядів: 1014 | |
Всього коментарів: 0 | |