Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Класному керівникові » Години спілкування

Година спілкування Тема. Хочу бути щасливою людиною.

Година спілкування Тема. Хочу бути щасливою людиною.

Мета: спонукати учнів на самовиховання; сформувати негативне ставлення до примітивного розуміння

щастя, заснованого на матеріальних цінностях;

виховувати в учнів високі моральні якості.

Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки або олівці, картки з вис-

ловлюваннями на тему «У чому полягає щастя?».

Коментар: для проведення заходу учитель заздалегідь про-

понує учням подивитись фільм «Доживемо до по-

неділка».

Хід заняття

Запитання до учнів.

У яких життєвих ситуаціях ви відчуваєте себе щасли-

вими?

Щастя більше залежить від внутрішнього стану люди-

ни, чи від зовнішніх обставин?

Чи багато людині потрібно для щастя? Аргументуйте

власну думку.

Спробуйте дати своє визначення поняттю «щастя».

Слово вчителя.

Тема щастя хвилювала людей у всі часи. Бути щасли-

вим — головна мета кожного з нас. Але як досягти її? Лю-

дина, повинна знайти своє розуміння щастя.

Пригадаймо фільм «Доживемо до понеділка», герої яко-

го, дев’ятикласники, пишуть твір на тему «Моє уявлення

про щастя». Пам’ятаєте, як молода вчителька, у недавньо-

му минулому випускниця цієї школи, а нині класний керів-

ник цих учнів спостерігала за ними:

«Моє уявлення про щастя»... — прочитала Наталя. —

Треба ж! А нам Світлана Михайлівна таких тем не дава-

ла. Ми писали все більше про «типових представників»...

а погляньте, які обличчя — серйозні, одухотворені...

а Сиромятников списує! Чуже щастя краде. Не розумію,

як вони пишуть на таку тему. Це ж неможливо поясни-

ти — щастя! Все одно, що приколоти до паперу сонячний

зайчик...»

Дійсно, як пояснити, що це таке щастя? На це запи-

тання намагалися відповісти історики, письменники і фі-

лософи, залишивши нам перлини своїх геніальних думок.

«Прагнення до щастя — це прагнення прагнень»,— писав

Людвиг Фейєрбах.

Творче завдання «Захисти своє щастя».

Учитель розділяє учнів на шість груп і роздає їм картки

з визначенням поняття «щастя».

Завдання кожній групі — навести аргументи на захист

думки, яка написана в картці. Опонентами групі, що від-

повідає, виступають решта учнів. Вони мають ставити за-

питання або висловлювати протилежні думки, пропонуючи

групі довести свою правоту.

Груп а 1

«Найщасливіша та людина, яка потрібна всім».

Можливі заперечення та запитання опонентів:

Якщо людина живе проблемами інших, вона не має часу

подбати про власне щастя.

Чи можна цей вислів розуміти так: поки інші відчува-

ють у тобі потребу — ти щасливий, коли ж ні — про тебе

забувають, і ти втрачаєш щастя?

Існує чимало гуманних професій: лікар, вчитель, рятів-

ник та ін. Призначення цих людей — рятувати і допомагати

іншим, а допомоги потребують постійно. Невже для того,

щоб відчувати себе щасливою людиною, достатньо отрима-

ти, наприклад, фах лікаря?

Одна людина не може допомогти всім, отже не може

бути повністю щасливою.

Висновок:

Бути щасливим, значить прагнути бути корисним, не

чекаючи на подяку.

«Найщасливіша людина та, яка дає щастя найбільшій

кількості людей». (Дені Дідро.)

Груп а 2

«Щастя — у праці».

Можливі заперечення і запитання опонентів:

Безрадісна, одноманітна праця не може принести щастя.

Якщо людина не любить свою роботу — вона нещаслива?

Як праця може зробити людину щасливою?

Якщо жінка домогосподарка, виховує дітей і не працює,

вона не може відчувати себе щасливою.

Висновок:

Щасливою людину робить зовсім не престижна або твор-

ча робота як така, а перед усім та, в яку людина вкладає

свою душу, від якої отримує задоволення.

Груп а 3

«Щастя за гроші не купиш».

Можливі заперечення та запитання опонентів:

Існує давня приказка «Не май сто рублів, май сто

друзів». Чи можна купити дружбу?

Чи може людина бути щасливою без грошей і нещасною

з купою грошей?

Жити в постійному стресі за своє багатство: згорить,

вкрадуть, згниє... Хіба цей страх може бути сумісним із

щастям?

У Сомерсета Моема є вислів: «Гроші — це шосте відчуття,

без якого людина не може в достатній мірі скористатись реш-

тою п’ятьма». Отже, гроші — найнеобхідніша для щастя річ.

Висновок:

Так, гроші у житті дуже важливі, але зробити людину

щасливою вони не можуть. Тому що «Ліпший черствий ку-

сок зо спокоєм, ніж дім, повний учти м’ясної зо сваркою»,

«ліпше добре ім’я за багатство велике, і ліпша милість за

срібло та золото». (Із приповістей Соломонових).

Груп а 4

«Щастя — в коханні».

Можливі заперечення і запитання опонентів:

А якщо людина кохає без взаємності, її теж можна вва-

жати щасливою?

Чи можна розуміти цей вислів так: поки не зустрів ко-

хання — ти нещасна людина?

Супутниками кохання є ревнощі, зрада, розчарування,

нерозділеність. Отже, кохання не може принести людині

щастя.

Висновок:

Кохання змінює людину на краще, дарує їй нові чудові

відчуття, мрії. У коханні споріднюються душі двох людей.

І навіть нерозділене кохання прекрасне вже тим, що люди-

на відкриває для себе красу іншої особистості.

Груп а 5

«Щастя — у подоланні себе, у самовдосконаленні».

Можливі заперечення і запитання опонентів:

Постійна боротьба із самим собою не може бути приєм-

ною, отже, і принести щастя.

Що означає перемогти себе?

Астрологи свідчать, що характер людини зумовлюють

зірки. Отже, «переробити» себе не можливо, тому і щастя

недоступне для людини.

Висновок:

Перемога над власними недоліками — найсолодша, адже

людина таким чином відчуває себе вільною і більш сильною

морально. Отже, робота над собою, прагнення самовдоско-

налення, відчуття власної значимості — в цих факторах

теж міститься щастя.

Груп а 6

«Якщо хочеш бути щасливим — будь ним».

Можливі заперечення і запитання опонентів:

Чи можна бути творцем свого щастя? Що для цього треба?

Чи все залежить від самої людини, щоб бути щасливою?

Людина не може бути щасливою за бажанням, адже на її

життя впливає чимало зовнішніх факторів (умови життя, рі-

вень достатку, соціальні кризи, природні катастрофи та ін.).

Людина ніколи не відчує себе повністю щасливою, їй

завжди бракуватиме чогось.

Висновок:

Насправді, для того, щоб відчувати себе щасливою лю-

диною, не потрібно свідомо домагатися цього. Щастя — це

відчуття радості, захоплення, відкриття. Воно доступне лю-

дині, яка любить життя, уміє бачити красу природи, серце

якої завжди відкрито для добра.

Слово вчителя.

Послухайте міркування про щастя одного десятикласни-

ка: «Як важко нам буває іноді зрозуміти просту думку про

те, що щастя — це гойдалка між тим, що в нас є, і тим, що

ми намагаємось мати. Яку б вагу ми не мали, але якщо те,

що ми намагаємось мати більше по вазі, то ми залишимось

внизу, незадоволені всім. Щастя залежить від нашого рівня

домагань...»

Запитання до учнів.

Як ви вважаєте, чи можна погодитись із думкою, що

чим менше бажаєш, тим щасливішим себе відчуваєш?

Чи завжди здійснення наших бажань є запорукою щастя?

Сомерсету Моему належать такі слова: «Життя йому

здавалось жахливим, поки мірилом було щастя, але тепер,

коли він вирішив підійти з іншою міркою, у нього ніби до-

далось сил». Чи згодні ви з цією думкою? Чому?

Слово вчителя.

Ми виконали із вами творче завдання, в якому намага-

лись виправдати правомірність шести визначенням щастя.

І дійсно, кожне з них — правда. То, можливо, вони грані

однієї істини? Давайте поєднаємо ці вислови і сформулюємо

своєрідний закон щастя.

Творче _____________завдання «Як стати щасливим».

Учитель пропонує кожній групі учнів сказати, що людина

має робити, щоб відчувати себе щасливою. Пораду учні ма-

ють скласти, виходячи з думки, яка написана в їхній картці.

Учитель записує відповіді учнів на класній дошці.

Приклад відповіді.

Щоб стати щасливим, ти маєш:

1. По-доброму ставитись до інших, завжди бути готовим

допомогти людині, яка потребує твого співчуття, поради

або допомоги.

2. Будь-яку працю перетворювати на творчість.

3. Пам’ятати, що гроші важлива складова твого життя,

але не головна.

4. Дарувати щастя людині, яку любиш і цінувати її щире

ставлення до тебе.

5. Постійно працювати над вдосконаленням власної осо-

бистості.

6. Сприймати життя оптимістично.

Слово вчителя.

Щастя — це вічна дорога земна,

Щастя — це літо, зима і весна,

Щастя — це сонце, злива і сніг,

Щастя — це пісню ділити на всіх,

Щастя — це віра в добро і любов,

Щастя — це музика вільних дібров,

Щастя — це друзі і рідний твій дім.

Щастя — це світ, подарований всім.

Запитання до учнів.

Як ви розумієте такі народні приказки:

«Щастя з нещастям на одних санях їздять.»

«Щастя без розуму — торбина дірява.»

«Щастя скоро покидає, а надія — ніколи.»?

Заключне слово вчителя.

Відомий поет Омар Хайям дав таке визначення щастю:

«Щасливий той, хто жив хоч би хвилинку!» Отже, саме

життя є щастям. Матеріальний добробут дає відчуття задо-

волення, комфорту, але не щастя. Той, хто бачить щастя

в цьому, збіднює своє життя, перетворює його на існування.

Відчуття щастя дає людині творчу працю, творчість, мета

яких — ствердження ідеалів добра, краси, справедливості.

Розуміння щастя нікому не може бути нав’язано, кож-

на людина має право на своє уявлення про щастя, кожен

вибирає його сам. Щастя — це сама людина, багатство її

внутрішнього світу, характер її світогляду, духовність або

меркантильність інтересів і потреб.

Категорія: Години спілкування | Додав: uthitel (29.07.2018)
Переглядів: 645 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: