Головна » Статті » Методичні поради » Освітні технолії

Як перевірити розуміння учнів?

Проблема оцінки результатів і їх уявлення

Вчитель в деталях може прописати форми і способи вимірювання розуміння учнями навчального матеріалу. Однак не варто забувати про другу складову: способи демонстрації учнями своїх знань.

Особливо в наш час, коли робиться акцент на розвиток самостійної пізнавальної активності учнів, часто-густо використовується проектна методика. Від вибору учнями способу демонстрації, свого розуміння піднятої і вивченої проблеми, багато в чому залежить результат оцінювання.

Коли вчитель дає учням свободу вибору шляхів досягнення і демонстрації результату, від ризикує. Наприклад, форми представлення своїх проектів значно впливатимуть на результат. Інакше кажучи, учні вивчатимуть один і той же навчальний матеріал по-різному.

Причому більша ймовірність того, що багато учнів в ході самостійної роботи над навчальним матеріалом зазнають невдачі. Можливі три сценарії таких невдач:

1. Учень дізнався багато по заданій темі, але абсолютно не те, чого вчитль домагався.

2. Учень точно вивчив те, що  треба й добре засвоїв матеріал, але не зміг це продемонструвати належним чином.

3. Учень взагалі не зміг впоратися з навчальної завданням.

Считель стоїть перед проблемою, як і що перевіряти?

Виникає загроза ввести самого себе і учнів в оману.

Що ж тоді робити?

Визначте мета оцінювання

Не дарма багато вчителів дуже скептично ставляться до тестування. Здавалося, вимір знань і оволодіння компетенціями не так суб'єктивні, як, наприклад, визначення «ступеня розвитку особистості». Однак часто відбувається так, що ми вимірюємо не розуміння, а результативність учня. На скільки вірно він виконав висунуті йому для перевірки завдання.

По-перше, вчителю необхідно визначитися, що підлягає вимірюванню: рівень стану або прогрес учня?

Чи є потреба, щоб складені вчителем оціночні тести були гнучкими, враховували рівні здібності учнів або чітко і жорстко констатувати їх «планку»?

Чи вчитель хоче, щоб учні могли періодично повертатися до своєї оцінки і коректували її в залежності від того, як далі вони просунулися у вивченні певної теми?

Що оцінює вчитель: свою діяльність або діяльність учня?

Форми оцінки досягнутих результатів можуть розглядатися в якості підстави для перевірки. Перерахуємо деякі з них.

1. Оцінки, засновані на нормативах.

Оцінки, засновані на нормативах, є оцінками, використовуваними для порівняння учнів один з одним. Хоча вчитель часто уникає такої форми, йому доводиться використовувати це в творчих конкурсах, інтелектуальних змаганнях.

2. Оцінки на основі критеріїв

Це будь-які оцінки, що містять елементи, однакові для всіх учнів. Наочна перевага полягає в тому, що стандарти гарантують: всі відповіді учнів перевіряються однаково і що існує загальний «аршин», яким можна виміряти всіх учнів.

4. Оцінки на основі стандартів

Це ті форми перевірки розуміння, які засновані на стандарті навчального змісту, але вчитель намагається отримати від учнів більш розгорнуті відповіді.

5. Персоналізовані оцінки

З огляду на особливості учнів, вчитель може направити оцінювання на окремо взятих учнів, визначити ступінь їх занурення в досліджуваний навчальний матеріал.

6. Попередні оцінки

Попереднє оцінювання -це будь-який вид оцінювання, аналізу або вимірювання розуміння, яке відбувається до початку процесу навчання.

Мета попереднього оцінювання може бути різною:

  • допомога в навчально-тематичному плануванні,
  • коригування планування,
  • створення індивідуальних маршрутів навчання для окремих учнів,
  • отримання інформації для розробки подальшої стратегії навчання і планування майбутнього оцінювання.

7. Формуюче оцінювання

Як правило, воно виникає в ході навчання. Хоча це не так просто. В ідеалі  вважається найкращим способом регулярного отримання оперативних даних, як правило, в одній і тій же формі. Типовим прикладом формуючого оцінювання є тести та вікторини, засновані на отриманні зворотного зв'язку.

Це також може розглядатися як «діагностична оцінка» і в ідеалі повинна бути найбільш поширеною формою оцінювання в середній школі, оскільки мета формуючого оцінювання полягає в вимірі проміжного розуміння учнями навчального матеріалу для коригування майбутнього навчального процесу.

8. Підсумкова оцінка

Підсумовує оцінка - це будь-яка оцінка, коли навчання вже закінчено. В кінці навчального року  вона виглядає як «вирок». Хоча не факт, що процес пізнання учнем, а отже його розуміння в окремому  навчальному предметі, чи не продовжиться в силу різних життєвих обставин.

9. Тимчасова оцінка

Це будь-яка оцінка, яка прив'язана до термінів. Хоча в залежності від характеру, мети і масштабу оцінки вона може бути розтягнута від декількох хвилин до декількох років.

Тимчасові оцінки також можуть бути об'єднані з іншими формами: проектом або есе, наприклад. Ідея полягає в обмеженні часу, за який перевіряється обсяг і якість розуміння і продуктивність учня.

11. Оцінка відкритого характеру

На відміну від оцінки, заснованої на стандартах і, власне, стандартизованої оцінки, оцінка відкритого характеру, як правило, призначена для забезпечення розгорнутої демонстрації учнями своїх знань і компетенцій, коли автономія учнів, їх креативність і здатність до самонавчання грають велику роль в їх роботі. Наприклад, це може бути робота над дослідницьким навчальним проектом або змішане навчання, коли учневі також представлена велика свобода дій.

Через специфіку цього підходу, мислення учня має вирішальне значення. Без впевненості і чіткого розуміння того, як і що вони повинні вивчити (досліджувати) і як продемонструвати отримані нові знання, учні можуть відчувати себе некомфортно.

12. Оцінка на основі дидактичних ігор

Така оцінка часто заснована на технології. Ми використовуємо готові дидактичні ігри або створюємо самі. Як правило, вони мають жорсткий регламент. Ми перевіряємо результативність навчання в рамках заданого набору правил, які визначають, що учні знають і можуть робити.

13. Контрольна оцінка

Такі оцінки перевіряють успішність учнів через певні інтервали часу. Завдяки отриманим результатам, вчитель може прогнозувати успішність учнів при підсумковому оцінюванні.

14. Оцінка в групі

Це може бути оцінка як всієї групи, так і кожного учасника окремо, якщо в групі були розподілені різні ролі і обов'язки.

Очевидно, що підсумок проектної діяльності - це оцінювання групи. Але вчитель повинен визначитися, що оцінює: колективний результат або кожного учня окремо, коли окремі ролі та обов'язки можуть затьмарити загальний аналіз навчання.

Типологія тестів, діагностичних інструментів різноманітна. Вони будуть обчислюватися десятками.

Категорія: Освітні технолії | Додав: uthitel (12.07.2019)
Переглядів: 312 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: