Урок № 43
Тема. Застарілі слова, їх стилістичні функції.
Мета: актуалізувати, узагальнити та систематизувати
знання учнів про застарілі слова, їх стилістичні
функції; розвивати вміння аналізувати, порівню
вати, узагальнювати мовні явища; збагачувати
словниковий запас школярів; виховувати напо
легливість, старанність.
обладнання: підручник, текст для стилістичного аналізу, ди
дактичний матеріал.
Хід УРоКУ
і. АКТУАлізАція опоРниХ знАнь Учнів
1. перевірка домашнього завдання.
2. Бесіда.
— Що таке терміни?
— Яка основна сфера їх використання?
— Охарактеризуйте місце наукової лексики в діловому мов
ленні.
— Які головні особливості ділової лексики?
іі. оГолоШення ТеМи, МеТи й зАвдАнь УРоКУ
ііі. МоТивАція нАвчАльної діяльносТі ШКоляРів
IV. спРийняТТя й зАсвоєння УчняМи нАвчАльноГо МАТе-РіАлУ
1. Робота з підручником.
(Учитель може запропонувати учням прочитати теоретичний
матеріал підручника.)
2. Розповідь учителя.
Застарілі слова належать до пасивної лексики. У процесі істо
ричного розвитку словниковий склад кожної мови зазнає різних
змін. Деякі слова перестають бути загальновживаними, зрозумі
лими для носіїв мови і поступово виходять з ужитку.
У межах застарілої лексики виділяються слова, що зовсім ви
йшли з ужитку, і семантика їх майже невідома сучасним мовцям:
галити — радіти, буй — хоробрий, гудець — музикант, право
тар — адвокат і под. (хоч вони мають у своєму складі зрозумілі
й тепер компоненти). Ще одну групу цієї лексики становлять сло
ва з меншим ступенем застарілості. Вони іноді використовуються
в сучасній мові з певною стилістичною метою: атрамент,боярин,
отверзати, рать, прах: «Помацки відшукує Сагайдачний до
щечку, кладе на неї білий аркуш і вмочує вигострене гусяче перо
й атрамент». (З. Тулуб)
Перша група застарілих слів — це матеріальні архаїзми, або
історизми: князь, дука, кошовий, осавула; земство, магістрат;
лати, пернач; намітка, очіпок тощо. Слова, що належать до
другої групи, називаються стилістичними архаїзмами, або просто
архаїзмами (від грец. «стародавній»). Зпоміж них виділяються
лексичні архаїзми (застарілі синоніми до слів сучасної мови):
десниця — права рука, правиця, вия — шия, ланіти — щоки,
ликувати — радіти, зріти — бачити, відати — знати, перст —
палець; словотворчі архаїзми (мають спільні корені, але відріз
няються суфіксами чи префіксами): письмовець — письменник,
возсіяти — засяяти, творитель — творець, возвеличувати —
звеличувати, словеса — слова; лексикофонетичні (від сучасних
слів відрізняються звуковим оформленням): злато — золото,
серебро — срібло, глас — голос, прах — порох; фонетичні арха
їзми (характеризуються застарілою вимовою окремих звуків):
зіма — зима, братік — братик, збірати — збирати, крівавий —
кровавий — кривавий; семантичні архаїзми (застарілі в одно
му зі своїх значень): держати в розумінні «мати за дружину»:
«Сам Мотуз докопався, що Грицаїв дядько держав його рідну
тітку». (I.нечуйЛевицький)
номінативні та стилістичні функції застарілих слів
Історизми не мають синонімів у сучасній мові. Тому до цієї
категорії лексики звертаються тоді, коли виникає потреба дати
характеристику минулим епохам, назвати якусь реалію старо
вини, подію, що відбулася колись, зникле явище чи поняття.
У науковому стилі та його різновидах історизми є єдиним засо
бом називання реалій минулих епох. Часто вони виступають як
терміни в історичних працях: «У другій половині ХV і особливо
в першій половині XVI ст. феодали, не відмовляючись від збіль
шення натуральної і грошової ренти, посилено розширювали свої
орні землі за рахунок селянських земель, створювали власні гос
подарства — фільварки і збільшували панщину. Внаслідок цього
площа селянського землекористування зменшувалась, зростало
число малоземельних і безземельних селян (загородники, або го
родники, підсусідки, халупники, комірники)». (УРЕ)
Особливо широко використовуються історизми в науково
популярних, науковонавчальних та інших роботах: «Міста, які
одержували Магдебурзьке право, звільнялись у ряді випадків від
управління і суду великокнязівських або королівських намісни
ків, воєвод і старост, компетенції яких переходили до магістра
ту — ради на чолі з війтом. Рада складалася з радців (обраних
міщанами) і бурмистрів (обраних зпоміж радців), які по черзі
головували в раді».
Широко вживаються історизми у творах Т. Шевченка,
I. Франка, Лесі Українки, I. КарпенкаКарого, I. Кочерги,
С. Скляренка, М. Бажана, З. Тулуб, Р. Іваничука та інших мит
ців українського слова. Історизми використовуються для прав
дивої характеристики суспільства певного історичного періоду,
відтворення колориту доби: «Минуло кілька годин. Мрячів не
великий дощик, а вітрець, що дедалі дужчав, погнав над містом
важкі чорні хмари. На ґанку міської ратуші стояли губернатор
Младанович, капітан Ленарт і ще кілька шляхтичів, а перед
ними, чітко карбуючи крок, проходили лизні. Попереду сотні
йшов хорунжий із шляхтичів і ніс блакитний прапор із зобра
женням золотого патріаршого хреста, який був гербом володаря
краю графа Потоцького». (М. Глухенький)
V. зАКРіплення вивченоГо МАТеРіАлУ
1. Робота з підручником.
(Учитель пропонує учням виконати вправи з підручника.)
2. Тренувальні вправи.
1) Спишіть речення, усно назвіть слова активного вжитку. За
старілі слова підкресліть, з’ясуйте їхні стилістичні функції.
Дай волі на ніготь, а він візьме на лікоть. (нар.творч.)
За козаків і за весь народ український голосно заступився то
дішній наказний гетьман Павло Полуботок.
Блискуча упряж, наче золото, горить на гарних румаках.
(Ю. Клен)
Мчіться геть у степи, Де співає їй [Жанні д’Арк] вітер осанну!
(Ю. Клен)
Плавно, поволі сунуть битим шляхом широкі мажі з халабу
дами й без них. (В. Малик)
Гей, аж лози розляглися, Як на ратищах стялися Та удари
лись (І. Манжура)
Там, на горі, могили у траві, Де обри лізли — у зубах кинджа
ли. (С. Пушик)
2) Доберіть до архаїзмів відповідні слова сучасної української
мови. Запишіть їх. Поясніть, у яких стилях і з якою метою
можуть вживатися наведені застарілі слова.
Свічадо, перст, пребути, благий, вакації, уста, піє, воліти,
ректи, зигзиця, десниця, рать, ланіти, брань, блават, велій, шар
лат, грезет, вой.
Великий, говорити, воїн, битва, губи, щоки, бути, бажати,
зозуля, військо, палець, шовк (блакитний), добрий, канікули,
дзеркало, пурпур, рука, співає, шовк (сірий).
3) Прочитайте тексти. Визначте стиль кожного з них. Випишіть
застарілі слова і встановіть, до якого лексичного розряду (істо
ризмів чи архаїзмів) вони належать. Порівняйте особливості
їх функціонування у поданих текстах.
Дрогобицька ратуша має давню історію. Перша міська ратуша
була дерев’яною, друга — з цегли, на три поверхи. Внизу зна
ходилися кімнати війта, писаря та канцелярія; бургомістр і його
райці засідали у великій кімнаті другого поверху, де відбувалися
й урочистості. Там же, за залізними дверима, була і скарбниця,
в якій зберігалися «меч справедливості», казна та міський архів.
Невеличкий третій поверх, під самим дахом, слугував за помеш
кання трубачеві, в обов’язки якого входило стежити, чи не набли
жаються вороги, і сповіщати про це відповідним сигналом. Звідси
східці вели на балкон, що оббігав вежу довкола.
(За Р. Пастухом)
Золотоковці кували хитромудрі веригичепи, які прикрасять
груди князям чи воєводам, чеканили на тонких стінках ковшів
і чаш зображення птиць, риб і звірів, одні виконували з чистого
золота гарні ковчежці, які потім прикрашалися різнобарвною
емаллю, другі виводили тонкі візерунки на срібних релікваріях,
ще треті ламали голову над жіночими прикрасами: сережками
колтами, наруччями, гребенями,— і кожен намагався створити
щось таке, чого ще ніхто не творив і не бачив, кожному хотілося
бодай на недовгий час опинитися у вільному світі краси, виклика
ному власною уявою, відчути себе неподільним володарем, паном,
вільним у всьому, бо справжню волю дає тільки роблена тобою
робота, яку здатен виконати один ти у цілому світі.
(П. Загребельний)
4) Із поданих поезій випишіть окремо історизми та архаїзми.
Поясніть специфіку їх стилістичного функціонування у наве
дених текстах.
Умре муж велій в власяниці.
Не плачте сироти, вдовиці,
А ти, Аскоченський, восплач
Воутріє на тяжкий глас.
І Хомяков, Русі ревнитель,
Москви, оте[че]ства любитель,
О юбкоборцеві восплач.
І вся, о Русская беседа,
Во глас єдиний ісповєдуй
Свої гріхи.
І плач! і плач!
(Т. Шевченко)
І вийшов я на гори, як Хорив,
Поглянув на Дніпра важке свічадо,
Братам далеким поклонився радо,
Бо Київ разом з ними я творив.
Світила осінь. Берег златогрив
Дививсь у воду, як русяве чадо
Князів моїх. О таємнича Ладо,
Скажи, чиє життя я повторив?
(Д. Павличко)
3. Робота з текстом.
yВиконайте стилістичний розбір тексту.
Сірко вів на Крим десять тисяч запорожців. Такої кількості
воїнів Січ не виставляла одночасно ніколи. В морські походи
звичайно ходила тисяча або дві, в сухопутні — шістьвісім тисяч
козаків. Тепер же на клич прославленого кошового відгукнули
ся всі, хто міг тримати шаблю в руці. А таких після турецької
навали на Правобережжя з’явилося в запорозьких володіннях
чимало. Хто втратив у вирі лихоліття сім’ю, хто не хотів гнути
спину перед лівобережною старшиною, котра запаніла і почала
притісняти свого братакозака, той тікав на Низ і поповнював
Сіркове військо.
Наступного дня після переходу на лівий бік Дніпра кошовий,
замість того щоб податися прямо на південь, на Перекоп, куди по
знайомих путівцях не раз і не два ходили запорожці, повернув
військо на схід, до річки Молочної.
Молоді козаки дивувалися і стиха ремствували, старі мовча
ли, довіряючи своєму досвідченому полководцю, але теж були
в душі незадоволені. Це ж не жарт — накида5ти такий гак! Одначе
ніхто не смів перечити: в поході кошовий або наказний отаман
мав необмежену владу і за непослух міг скарати на горло.
— І що собі надумав старий? — бурчав Метелиця.— Так ми,
чого доброго, відмахаємо до самого Азова!
— Цить, Корнію, якщо не хочеш київ скуштувати! — шипів
Шевчик, оглядаючись.— Сірко знає, що робить!
Сірко справді знав, що робив. Дійшовши до Молочної, він дав
війську денний перепочинок, а потім, круто повернувши на пів
день, швидко попростував до Сиваша. Тепер ішли тільки вночі,
визначаючи шлях по зірках і ледь примітних в темряві степових
могилах та балках, а вдень спочивали в глибоких долинах, вари
ли кашу, випасали коней. Сторожові загони, розіслані кошовим
на відстань, яку міг проглянути верхівець, пильно стерегли спо
кій війська.
(І. Шаповал)
VI. підБиТТя підсУМКів УРоКУ
VіI. доМАШнє зАвдАння
1. Вивчити теоретичний матеріал.
2. Підготувати усне повідомлення «Нові слова і вирази
в українській мові останніх років».
3. Виконати вправу з підручника (на вибір учителя).
|