Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків із української літератури 10 клас (нова програма)

УРОК 61. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ТВІР ЗА ТВОРЧІСТЮ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

УРОК 61. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ТВІР ЗА ТВОРЧІСТЮ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Мета (формувати компетентності): предметні: удосконалення вмінь учнів писати твори-роздуми; зв'язне письмове мовлення; ключові: розвиток творчих здібностей учнів, уміння послідовно викладати свої думки, робити висновки, наводити відповідні аргументи; загальнокультурну: розвиток логічного мислення, пам'яті, прищеплення інтересу до наслідків власної праці; громадянську: прищеплення почуття пошани до творчості класиків української літератури.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь та навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Назвати твори Лесі Українки, вивчені на попередніх уроках, коротко сформулювати проблематику. Запропонувати теми письмових робіт, які найточніше передають глибину та значення творчості Лесі.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Читаючи літературний твір, людина переймається долею героїв, робить власні висновки, співчуває персонажам або засуджує їх. Зрозуміло, що кожен сприймає твір по-своєму, адже спирається на власний життєвий досвід та свої переконання. Особливість твору-роздуму в тому, що він покликаний передати неповторну індивідуальність людини, її мислення, творче натхнення. Написати твір — значить мати можливість глибоко пройнятися його темою, виважено надати своє вичерпне бачення проблеми, спираючись на знання тексту та власний життєвий досвід. Викладаючи свої думки в письмовій формі, пам’ятайте, що вони не претендують на вичерпне трактування теми, висловлюйте суб’єктивну думку.

IV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

1. Міні-підготовка до написання твору-роздуму

1.1. Пам'ятка для написання твору-роздуму.

□ Потрібно визначити й розкрити проблему, що випливає з його заголовка. Це й буде змістом твору.

□ Назва лейтмотивом проходить через увесь твір.

□ Логіка мислення повинна розвиватися від конкретної деталі до узагальнення або навпаки — від загального до конкретного.

□ Вступ і висновки можуть бути меншими за обсягом, але основна частина повинна повністю розкрити тему.

□ Письмова робота вимагає орфографічної грамотності, дотримання правил пунктуації, стилістичної вправності.

1.2. Вимоги до письмової роботи:

□ глибока змістовність;

□ самостійність аналізу;

□ глибоке розкриття теми;

□ емоційність і стислість;

□ образність вислову;

□ оригінальність;

□ стилістична довершеність;

□ лексичне багатство;

□ орфографічна й пунктуаційна грамотність;

□ логічні висновки;

□ охайність.

1.3. Методичні рекомендації «Елементи роздуму у творі».

1) Сформулюйте тезу, яка б відображала основну думку твору. Доречним є застосування мовних конструкцій на зразок «Я вважаю...», «На мою думку...», «Я підтримую...», «Мені здається...», «Переконаний...», «З одного боку...», «З іншого...».

2) Проілюструйте тезу необхідними доказами (аргументами). Пропонується використовувати мовні конструкції на зразок «тому що», «це доводить», «підтвердженням цього є», «доказом цього може бути» тощо.

3) Наведіть приклади з художнього твору. Рекомендується використовувати мовні конструкції на зразок «наприклад...», «яскравим прикладом може слугувати...», «не можна не згадати...» тощо.

4) Звертайте увагу на послідовність і логічність викладу думок, дотримуйтеся причиново-наслідкових зв’язків у роботі.

5) Зробіть висновок. Він повинен відповідати висловленій тезі й органічно випливати з аргументів та прикладів. Можна використати мовні конструкції на зразок «отже», «таким чином», «можна зробити висновок», «висновком може слугувати» тощо.

2. Перелік тем для письмової роботи за творчістю Лесі Українки

1) «Хто не жив посеред бурі, той ціни не знає силі» (життєвий шлях та поезія Лесі Українки).

2) «Ну, як-таки, щоб воля — та пропала? Се так колись і вітер пропаде!» (за драмою-феєрією Лесі Українки «Лісова пісня»).

3) «Ні! я жива! Я буду вічно жити! Я маю в серці те, що не вмирає!» (за драмою-феєрією Лесі Українки «Лісова пісня»).

4) «Добраніч, сонечко! Ідеш на захід ...Ти бачиш Україну — привітай!» (за драмою «Бояриня»).

3. Написання учнями твору

Орієнтовний зразок творчої роботи

«Великі народні поети,— писав Максим Рильський,— промовляють за свій народ, говорять від його імені, але говорять своїм голосом, в усій неповторній красі свого обдарування, своєї культури».

Такою була Леся Українка, чиє поетичне слово хвилює нас і сьогодні. Талант письменниці багатогранний. У своїй творчості Леся Українка висвітлювала ідеали волі і правди, обрії кращого життя.

Поетеса навіки полюбила народні легенди, пісні, які записувала її мати. Леся збирала твори народної поезії, пам’ятала слова і мелодії багатьох українських пісень. З глибоких і яскравих вражень про рідний край, із джерел поліських повір’їв, легенд, звичаїв, пісень і народилася драма Лесі Українки «Лісова пісня». Твір вражає нас красою мрії, глибиною думки, музикою мови. Він відкриває нам чари Полісся у шумах і тінях лісових, у веселкових барвах квітів, у зітханні вітру, гомоні весняної ночі.

У драмі виступають два світи: світ природи та її міфологічних істот і світ реальний, з постатями звичайних людей. Основний конфлікт підпорядкований головній ідеї боротьби за гармонійне вільне життя, за високу мрію, за красу і вірність, боротьби проти буденщини і тупості, сірості й банальності. Зародження і розквіт кохання сільського хлопця Лукаша і лісової дівчини Мавки, їхня розлука, що призвела до трагічного кінця,— головне в сюжеті драми.

Ідея гармонії людини і природи втілена в образі Мавки, яка любить і береже природу, тонко відчуває музику. У ній чудово злилося духовне багатство і зовнішня краса, ніжність і доброта. Вона пробудилась у лісі, одягнена в ясно-зелене вбрання, з розпущеними чорними косами. Мавкою всі захоплюються. Вона любить красу і виступає проти всього, що її руйнує. Лісова дівчина хоче великого кохання. Душа і мрії Мавки були світлими, як самоцвіти. Як і інші лісові істоти, дівчина волелюбна. Глибоке і самовіддане кохання до Лукаша — найкращий цвіт її душі. Заради коханого вона залишає ліс і йде між люди. Музичний дар співучої душі Лукаша виявляється і набуває особливої сили в лісі, біля озера, коли він зустрічається з Мавкою.

Бідність, сіра буденщина вбивають у людині мрію, талант, любов. Доля — це Лукашева совість, яка чинить суд над його життям. Знехтувана Лукашем, Мавка іде до його хати і перетворюється на вербу із сухим листом та плакучим гіллям. Але дівчина продовжує жити у звуках сопілки, шелесті листя. І знову оживе Мавка в піснях, у грі сопілки Лукаша. Мавка вічно житиме в мелодії кохання.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Категорія: Конспекти уроків із української літератури 10 клас (нова програма) | Додав: uthitel (03.01.2019)
Переглядів: 475 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: