Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків із історії України 11 клас

Уроки № 57—58 Тема. Прихід до влади в СРСР М. Горбачова.
 
Уроки № 57—58
Тема. Прихід до влади в СРСР М. Горбачова.
Мета: охарактеризувати процес приходу М. Горбачова до влади та його політику; формувати
поняття «гласність»; сприяти усвідомленому розумінню запровадження політики гласності; навчати
учнів висловлювати власну думку, аргументувати її у світлі історичних процесів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, карта Україна в період боротьби за незалежність (1985—1991 рр.),
дидактичні матеріали, портрет М. Горбачова.
Основні терміни і поняття: перебудова, прискорення соціально-економічного розвитку,
«гласність».
Основні дати і події: 1985—1991 рр. — період перебудови; квітень 1985 р. — Пленум
ЦК КПРС, обрання М. Горбачова Генеральним секретарем; 1988 р. — нова хвиля десталінізації.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: аналізувати прояви кризи в різних
сферах та необхідність процесу перебудови; пояснювати зміст понять «перебудова», «гласність»,
«прискорення соціально-економічного розвитку»; складати політичний портрет М. Горбачова.
Хід уроку
I. Організаційна частина
II. актуалізація ОпОрних знань
Бесіда
1. Які факти свідчать про внутрішньополітичну кризу на початку
1980-х рр.?
2. Як змінювалось партійно-державне керівництво СРСР від 1982
до 1985 р.? (До листопада 1982 р. — Л. Брежнєв, до лютого
1984 р. — Ю. Андропов, до березня 1985 р. — К. Черненко.)
3. Назвіть прояви кризи в економічній і соціальній сферах та вну-трішній політиці на початку 1980-х рр.
Учні аналізують внутрішньополітичні процеси і доходять ви-сновків про причини перебудови.
III. вивчення нОвОгО Матеріалу
1 пошуки виходу із системної кризи
Розповідь учителя
Після смерті Генерального секретаря ЦК КПРС К. Черненка
в березні 1985 р. на посаду керівника партії і держави обрано Ми-хайла Горбачова. Саме за його ініціативи розпочалася перебудова
в СРСР (від квітня 1985 р.).
Робота з поняттям
Перебудова —політичний курс реформаторської частини радян-ського керівництва, що реалізувався в СРСР протягом 1985—
1991 рр. Його суть полягала у спробі шляхом «революції згори»
здійснити системну модернізацію суспільства.
Перебудова мала охопити п’ять провідних сфер життєдіяльності
суспільства:
8економіку (перехід від екстенсивних методів господарювання
до інтенсивних, прискорити науково-технічний процес, удоско-налювати управління народним господарством, зміцнити вико-навчу дисципліну);
8внутрішню політику (демократизація суспільного життя та на-родовладдя);
8зовнішню політику (припинення «холодної війни» та побудова
спільного європейського дому);
8соціальну сферу (поліпшення матеріального та культурного до-бробуту населення);
8ідеологію (ліквідація цензури, «гласність», вільне виявлення
думки громадян).
Теоретично ідеї перебудови мали шанс на реалізацію, але, як
показало подальше життя, крім загальних декларацій, М. Горбачов
протягом шести років так і не зміг висунути будь-яку практичну
концепцію реформування радянського суспільства.
Перебудова швидко зайшла в глухий кут, поглибила суспільно-політичну, економічну та національну кризи, завершилася розпа-дом СРСР. Партійне керівництво України на словах однозначно
виконувало «маневри» кремлівського керівництва, а насправді пев-ний час блокувало перебудовчі процеси в Україні.
Перебудова мала чотири етапи:
8березень 1985 — січень 1987 р. — перебудова здійснюється під
гаслом «Більше соціалізму!»;
81987—1988 рр. — основний лейтмотив — «Більше демократії!»;
81989—1990 рр. — розмежування й розкол у таборі провідників
перебудови;
81991 р. — перемога радикал-реформізму, розпад СРСР.
Перебудовчі процеси в Україні контролювала управлінська
номенклатура тоталітарної держави. Протягом 1985—1987 рр.
в Україні не було значних політичних сил у вигляді громадських
об’єднань та народних фронтів, які виникли в Прибалтиці та
Росії. На тлі загального розвалу ситуація в Україні залишилася
відносно стабільною.
Існував ще один важливий суб’єктивний чинник. Гласність
у союзних республіках почалася з гострої критики перших пар-тійних керівників і партноменклатур різного рангу. В. Щербиць-кий, який 17 років очолював Компартію України, залишився
ортодоксальним комуністом і перетворився на одного з основних
опонентів М. Горбачова.
Постать в історії
Михайло Горбачов (нар. 1931 р.) — радянський політичний і пар-тійний діяч. У 1955 р. закінчив юридичний факультет Московського
університету ім. М. Ломоносова, 1967 р. — агрономічний факультет Став-ропольського сільськогосподарського інституту. Працював у Ставрополь-ському краї на різних партійних і державних посадах. 1985 р. обраний
Генеральним секретарем КПРС (1985—1991 рр.) і головою Президії Вер-ховної Ради СРСР (1989—1990 рр.). У 1990—1991 рр. — перший і єдиний
президент СРСР. Ініціював новий політичний курс вищого партійного ке-рівництва, який у внутрішній політиці був спрямований на модернізацію
економіки, збільшення громадянських свобод і боротьбу зі зловживан-нями, а в зовнішній — на завершення періоду «холодної війни» і нор-малізацію відносин із Заходом. Розпочав низку економічних, соціальних
і політичних реформ, відомих як «перебудова», «демократизація», «глас-ність». Навесні 1991 р. розробив проект нового союзного договору. Піс-ля невдалої спроби державного перевороту в серпні 1991 р. був не в змозі
втримати ситуацію під своїм контролем. 25 грудня 1991 р. відмовився
від президентства й передав владу Борису Єльцину.
2 перші кроки нового керівництва на міжнародній арені. «нове
мислення»
Розповідь учителя
У 1987 р. вийшла друком книга М. Горбачова «Перебудова і но-ве мислення для нашої країни і всього світу». Книга перекладена
основними мовами всього світу і заслуговувала на увагу світової
спільноти.
Завдання
Опрацюйте відповідний матеріал підручника та дайте власну
оцінку основних напрямків міжнародної політики в період пере-будови.
Основні напрямки міжнародної політики в період перебудови:
281
8відмова від конфронтації із західними країнами, початок спів-робітництва;
8застосування заходів щодо припинення «холодної війни»;
8втілення нових принципів міжнародної політики: пріоритету
загальнолюдських цінностей, відмова від втручання у внутріш-ні справи інших країн та нав’язування радянської моделі со-ціалізму.
3 запровадження політики гласності та її вплив на національне від-родження
Розповідь учителя
У середині 1980-х рр. гласність стала важливою складовою пе-ребудовчих процесів у СРСР. Її суть полягала в забезпеченні біль-шої відкритості радянського суспільства. Були навіть здійснені
безуспішні спроби в 1987 р. прийняти закон про гласність.
Гласність — суто радянський термін, який увійшов в іноземні
мови без перекладу. Це своєрідний перехідний етап між періодом
тотального контролю держави над інформацією і свободою слова.
Вона передбачає можливість одержувати достовірну інформацію
і говорити правду, не боячись наслідків. Її слід розуміти як право
на власну думку, самостійність та оригінальність політичного мис-лення і як складову політичної свободи і культури. Характерними
рисами гласності є об’єктивність, достовірність, доказовість, пере-вірка інформації, що базується на чесності, порядності й відпові-дальності перед законом.
Гласність проявилася в бурхливому розквіті публіцистики, по-верненні забутих імен, висвітленні «білих плям» історії тощо. Усе
це радикально вплинуло на свідомість народних мас, стало поштов-хом до боротьби за демократію і незалежність.
У другій половині 1980-х — на початку 1990-х рр. у державі,
де вся інформаційна структура перебувала під найсуворішим контр-олем, такий проміжний етап на шляху до свободи слова, як глас-ність, був особливо необхідним. Завдяки гласності громадяни СРСР
долали стереотипи й догми старого мислення, отримували змогу
реально оцінювати ситуацію, користуючись об’єк тивною інформаці-єю, робити власні висновки. Суспільство стрімко політизувалося.
В українському суспільстві ці процеси були зустрінуті неодно-значно. Одна частина палко підтримала намагання істориків вста-новити істину, інша до цього процесу ставилася байдуже, третя
застерігала, що у виховних цілях не варто розкривати на сторін-ках преси всю правду, оскільки це може спричинити духовну кри-зу, крах ідеалів і врешті-решт цинізм, пасивність і нігілізм.
Складання тез
За розповіддю вчителя складіть тези про основні напрямки по-літики гласності в Україні.
Додатковий матеріал
Зміст реформи «гласності» в Україні:
8відкриття правди «білих плям» щодо історичних фактів та по-дій, які умисно приховувались (про сталінські репресії, голод
1921—1922 рр., Голодомор 1932—1933 рр., насильницьку ко-лективізацію, діяльність ОУН—УПА та ін.);
8початок публікацій творів українських письменників-шіст де-сятників, репресованих у роки застою, — В. Стуса, Є. Сверстю-ка, Ігоря та Ірини Калинців; представників «розстріляного від-родження» М. Хвильового, М. Куліша, М. Зерова;
8початок публікацій історичних творів М. Грушевського, М. Кос-томарова, заборонених творів І. Дзюби «Інтернаціоналізм чи ру-сифікація?», М. Брайчевського «Приєднання чи возз’єд нання?»;
8послаблення (а потім і скасування) цензури, свобода слова;
8нова хвиля десталінізації (від 1988 р. за рік було реабілітовано
59 тис. осіб, в Україну повернулось 300 політв’язнів);
8поява осередків «Меморіалу» в Москві, Києві, Львові.
IV. ОсМислення нОвих знань і вМінь
Бесіда
1. Коли розпочався етап перебудови?
2. Назвіть етапи перебудови.
3. Опишіть напрямки здійснення політики гласності в Україні.
Запитання
Що, на ваш погляд, було позитивного, а що — негативного
в здійсненні політики гласності. Які суттєві труднощі та прорахун-ки керівництва ви помітили в реформаторських намаганнях влади
в середині 1980-х рр. із початком перебудови.
V. підсуМки урОку
Учитель аналізує й оцінює роботу учнів на уроці.
VI. дОМашнє завдання
1. Опрацюйте відповідний матеріал підручника і дайте відповіді
на запитання.
2. Підготуйте повідомлення «Реабілітація за часів перебудови»,
«Діяльність “Меморіалу” в Україні».
Категорія: Конспекти уроків із історії України 11 клас | Додав: uthitel (07.02.2018)
Переглядів: 516 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: