Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 9 клас (нова програма)

УРОК № 49 ТЕМА: ЦИКЛ ПЕТЕРБУРЗЬКИХ ПОВІСТЕЙ М. В. ГОГОЛЯ. ПОВІСТЬ ІЗ ПЕТЕРБУРЗЬКОГО ЦИКЛУ «ШИНЕЛЬ». ОСОБЛИВОСТІ СЮЖЕТУ І КОМПОЗИЦІЇ ТВОРУ

УРОК № 49

ТЕМА: ЦИКЛ ПЕТЕРБУРЗЬКИХ ПОВІСТЕЙ М. В. ГОГОЛЯ. ПОВІСТЬ ІЗ ПЕТЕРБУРЗЬКОГО ЦИКЛУ «ШИНЕЛЬ». ОСОБЛИВОСТІ СЮЖЕТУ І КОМПОЗИЦІЇ ТВОРУ

Мета: ознайомити учнів з історією створення, змістом і особливостями циклу

петербурзьких повістей Гоголя, джерелом сюжету повісті «Шинель», проана-

лізувати сюжет і композицію повісті; розвивати навички аналізу епічного

твору, усне мовлення, вміння формулювати та аргументувати власну думку;

прищеплювати естетичний смак, інтерес до творчості Гоголя.

Компетентності, що формуються: предметні — уміння визначати особливості, теми

та проблеми творів із циклу петербурзьких повістей М. В. Гоголя, встанов-

лювати сюжетно-композиційні особливості повісті «Шинель», трактувати

фантастичний фінал повісті, коментувати ілюстрації до твору та анімацій-

ний фільм, знятий за його мотивами; ключові — уміння вчитися впро-

довж життя (уміння читати, використовуючи різні види читання (ознайом-

лювальне, навчальне)), спілкування державною мовою (уміння тлумачити

поняття, висловлювати думки, погляди).

Обладнання: підручник, повний текст повісті «Шинель», картки з уривком статті

Б. М. Ейхенбаума «Як зроблено “Шинель” Гоголя», ілюстрації до повісті

«Шинель» Б. М. Кустодієва, П. М. Боклевського, Ю. М. Ігнатьєва, Л. П. Подлясської,

відеозапис уривка з мультиплікаційного фільму Ю. Б. Норштейна

«Шинель» (див. електронний додаток).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь,

навичок.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

;; Слово вчителя

У розглянутій на попередніх уроках комедії «Ревізор» Гоголь

розкрив тему життя провінційного міста, показавши вади крупного

чиновництва, звичаї місцевих поміщиків та міщан. Сьогодні ми роз-

почнемо знайомство ще з одним твором письменника. Це повість

«Шинель» із циклу петербурзьких повістей, у якій автор звернувся

до життя тогочасної столиці великої імперії — Петербурга та зобра-

зив долю дрібного чиновника.

Французький критик Ежен Вогюе в статті про Федора Достоєвського

сформулював фразу, що стала крилатою: «Усі ми ви-

йшли з гоголівської «Шинелі». Розглянемо цей твір і постараємося

зрозуміти, чому він мав величезний вплив на розвиток російської

та світової літератури.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ,

ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

IV. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

;; Повідомлення учня

Учень, який отримав індивідуальне завдання, презентує повідомлення

про цикл петербурзьких повістей М. В. Гоголя. Клас складає тези виступу.

(Зразок розповіді подано в електронному додатку.)

;; Робота з підручником

Учні читають статтю підручника про цикл петербурзьких повістей,

записують розкриті в циклі теми та проблеми.

;; Слово вчителя

Учитель розповідає про історію створення повісті «Шинель».

(Текст розповіді вчителя подано в електронному додатку.)

;; Бесіда

1. Опишіть зовнішність головного героя повісті.

2. Як на Акакія Акакійовича подіяло повідомлення про те, що

необхідно шити нову шинель? Чому?

3. Розкажіть, як герой повісті втратив шинель.

4. Як автор охарактеризував значну особу? Якою була реакція

значної особи на прохання Башмачкіна?

5. Що сталося з Акакієм Акакійовичем після візиту до значної

особи?

6. Перекажіть фінал «Шинелі».

7. Порівняйте сюжет повісті з історією, яка лягла в її основу.

Які зміни вніс у неї Гоголь?

8. Чому, на ваш погляд, письменник змінив багато деталей і фі-

нал історії?

9. Який епізод твору здався вам найбільш напруженим, визна-

чальним для героя? Чому?

10. Скільки сюжетних ліній у творі? Назвіть їх.

11. Як поєднуються сюжетні лінії Башмачкіна і значної особи?

;; Виконання завдання (робота в парах)

Виділіть у повісті й запишіть елементи сюжету: експозицію,

зав’язку, розвиток дії, кульмінацію, розв’язку. Простежте, як змі-

нюється характер оповіді в кожній частині.

Пара учнів презентує результати роботи, клас доповнює відповідь.

;; Вільна дискусія

Учні беруть участь у дискусії, обговорюючи запитання.

Прочитайте на картках уривок зі статті літературознавця

Б. М. Ейхенбаума «Як зроблено “Шинель” Гоголя». Чи згодні ви

з думкою вченого про те, що у творах письменника немає сюжету?

Аргументуйте свою відповідь.

(Текст для карток подано в електронному додатку.)

;; Бесіда

1. Які позасюжетні елементи використав Гоголь у творі?

2. Визначте тип композиції твору.

3. На які частини можна умовно поділити твір?

Пояснення вчителя. Літературознавці виділяють у повісті дві час-

тини. Перша — це історія придбання та втрати шинелі, спроб ге-

роя попросити допомоги у значної особи. Друга частина — фантас-

тичний фінал твору, в якому описано посмертну долю чиновника.

4. Пригадайте, що називають фантастикою. Твори яких жанрів

найчастіше містять елементи фантастики? Наведіть приклади

таких творів.

5. Як ви вважаєте, чому фінал повісті «Шинель» дослідники

і сам Гоголь називають фантастичним?

V. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

;; Сприйняття творів інших видів мистецтва

Розгляньте ілюстрації до повісті «Шинель» Б. М. Кустодієва,

П. М. Боклевського, Ю. М. Ігнатьєва, Л. П. Подлясської. Подивіться

уривок із мультиплікаційного фільму Юрія Норштейна «Шинель».

Розкажіть про свої враження від творів. Кому з ілюстраторів точ-

ніше вдалося передати образ Башмачкіна? За допомогою яких за-

собів автори мультфільму відтворили атмосферу Петербурга, ха-

рактер героя?

VI. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Письмово прокоментувати висловлювання критика С. П. Шевирьова:

«Акакій Акакійович викликає наше співчуття не своєю вну-

трішньою особистістю, а тим становищем, у яке суспільство його

поставило».

 

 

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 9 клас (нова програма) | Додав: uthitel (21.01.2018)
Переглядів: 2750 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: