Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 9 клас (нова програма)

УРОК № 40 ТЕМА: КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 4 ЗА ТВОРЧІСТЮ М. Ю. ЛЕРМОНТОВА

 

УРОК № 40

ТЕМА: КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 4

ЗА ТВОРЧІСТЮ М. Ю. ЛЕРМОНТОВА

Мета: перевірити рівень знань учнів із теми «Творчість М. Ю. Лермонтова»; роз-

вивати логічне мислення, формувати вміння концентрувати увагу на вико-

нанні завдання, застосовувати набуті знання; виховувати відповідальність,

зібраність.

Тип уроку: урок перевірки і контролю знань.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ

Варіант І

Початковий рівень

1. Укажіть тему вірша «І нудно і сумно…».

А Тема кохання;

Б тема самотності;

В патріотична тема;

Г тема ролі поезії.

Відповідь: Б.

2. Переспівом твору якого поета є вірш «Сосна»?

А Дж. Байрона;

Б Ф. Шиллера;

В Г. Гейне;

Г О. С. Пушкіна.

Відповідь: В.

3. Де вперше зустрілися оповідач і Максим Максимич (роман «Герой

нашого

часу»)?

А Поблизу гори Машук;

Б у рибальському селищі на березі Чорного моря;

В поблизу лікувальних джерел у П’ятигорську;

Г під Койшаурською горою.

Відповідь: Г.

4. Яким розділом відкривається «Журнал Печоріна» (роман «Герой

нашого

часу»)?

А «Княжна Мері»;

Б «Бела»;

В «Тамань»;

Г «Фаталіст».

Відповідь: В.

5. У яких містах відбуваються події, описані в розділі «Княжна Мері»

(«Герой нашого часу»)?

А У Тамані та Ялті;

Б у Тифлісі та П’ятигорську;

D у Тамані й Катеринодарі;

Г у П’ятигорську і Кисловодську.

Відповідь: Г.

6. Ознаки яких літературних напрямів поєднуються в романі «Герой

нашого

часу»?

А Романтизму і реалізму;

Б класицизму і реалізму;

В класицизму і романтизму;

Г реалізму і сентименталізму.

Відповідь: А.

Середній рівень

7. Установіть відповідність між описами і персонажами роману «Герой

нашого часу».

1 …був малий на зріст, і худий, і слабкий, як дитина; одна

нога була в нього коротша за другу, як у Байрона; в по-

рівнянні з тулубом голова його здавалася величезною: він

стриг волосся під гребінець…

2 Він був середній на зріст; рівний, тонкий стан його й ши-

рокі плечі доводили міцну статуру, здатну переносити всі

труднощі кочового життя і зміни клімату, яку не пере-

могли ні розпуста столичного життя, ні бурі душевні…

3 І справді, вона була гарна: висока, тоненька, очі чорні, як

у гірської сарни, так і зазирали нам в душу.

А Печорін

Б Бела

В Віра

Г Вернер

Відповідь: 1Г, 2А, 3Б.

8. Цифрами від 1 до 6 позначте хронологічну послідовність частин ро-

ману «Герой нашого часу».

А «Бела»

Б «Княжна Мері»

В «Максим Максимич»

Г «Передмова до «Журналу Печоріна»

Д «Тамань»

Е «Фаталіст»

Відповідь: 1Д, 2Б, 3Е, 4А, 5В, 6Г.

9. Назвіть провідні теми лірики М. Ю. Лермонтова.

Відповідь: 1) тема самотності; 2) тема ролі поета і призна-

чення поезії; 3) тема батьківщини; 4) тема кохання.

Достатній рівень

Прочитайте уривок із вірша «На дорогу йду я в самотині…» та виконайте

завдання 10, 11.

Небеса прекрасні та безкраї!

Спить земля в промінні голубім…

Чом же серце з боллю завмирає?

Жду чого? Жалію я за чим?

10. Випишіть з уривка художні засоби, назвіть їх.

Відповідь: епітети — «прекрасні», «безкраї», «голубім», мета-

фори — «спить земля», «серце з боллю завмирає»; риторичні

запитання — «Чом же серце з боллю завмирає? Жду чого?

Жалію я за чим?».

11. Схарактеризуйте передані в уривку почуття ліричного героя.

Відповідь: в уривку передано захоплення красою природи, її ве-

личчю і водночас розпач, подив.

Високий рівень

12. Напишіть невеликий твір на одну з запропонованих тем.

А Яким я уявляю ліричного героя поезії М. Ю. Лермонтова.

Б Значення назви роману М. Ю. Лермонтова «Герой нашого

часу».

Варіант ІІ

Початковий рівень

1. До якої тематичної групи лірики належить вірш «Сосна»

М. Ю. Лермонтова?

А Громадянська лірика;

Б любовна лірика;

В роздуми про поета і призначення поезії;

Г філософська лірика.

Відповідь: Г.

2. Чого жадає ліричний герой вірша «На дорогу йду я в самотині…»?

А Кохання;

Б волі та спокою;

В залишити батьківщину;

Г подвигу в ім’я коханої.

Відповідь: Б.

3. До якого різновиду роману належить твір «Герой нашого часу»?

А Філософсько-психологічного;

Б історичного;

В побутового;

Г соціального.

Відповідь: А.

4. Від кого оповідач у романі «Герой нашого часу» дізнається історію

Печоріна і Бели?

А Від самого Печоріна;

Б від Максима Максимича;

В від Азамата;

Г від Казбича.

Відповідь: Б.

5. Хто з персонажів твору «Герой нашого часу» є пародійним двійником

Печоріна?

А Вернер;

Б Вулич;

В Грушницький;

Г Максим Максимич.

Відповідь: В.

6. Що означає слово «фаталіст»?

А Людина, яка вірить у дива;

Б прихильник монархії;

В людина, яка вірить у долю, приреченість;

Г самовпевнена, самозакохана людина.

Відповідь: В.

Середній рівень

7. Установіть відповідність між описами і персонажами роману «Герой

нашого часу».

1 …Пика в нього була достеменно розбійницька: маленький,

сухий, широкоплечий. <…> А вже спритний, спритний

був, наче біс! Бешмет завжди порваний, у латках, а зброя

у сріблі.

2 З виду було йому років п’ятдесят; смаглявий колір об-

личчя його показував, що воно давно знайоме з закавказь-

ким сонцем, і передчасно посивілі вуса не пасували до його

твердої ходи та бадьорого вигляду.

3 У неї такі оксамитові очі — саме оксамитові <…>; нижні

й верхні вії такі довгі, що промені сонця не відобража-

ються в її зіницях.

А Казбич

Б Бела

В Максим Максимич

Г Мері

Відповідь: 1А, 2В, 3Г.

8. Цифрами від 1 до 6 позначте послідовність розміщення розділів у ро-

мані «Герой нашого часу».

А «Бела»

Б «Княжна Мері»

В «Максим Максимич»

Г Передмова до «Журналу Печоріна»

Д «Тамань»

Е «Фаталіст»

Відповідь: 1А, 2В, 3Г, 4Д, 5Б, 6Е.

9. Назвіть ознаки романтизму в романі «Герой нашого часу».

Відповідь: 1) увага до внутрішнього світу особистості, зобра-

ження внутрішнього життя; 2) близькість Печоріна до ро-

мантичних героїв (він самотній, його не зрозуміє оточення,

він протистоїть горянам, контрабандистам, «водяному то-

вариству»); 3) зображення незвичайних обставин, вибір «ек-

зотичного» місця дії — Кавказу.

Достатній рівень

Прочитайте уривок із роману «Герой нашого часу» і виконайте завдання 10, 11.

Говорить він швидко і мудровано: він із тих людей, які на всі

випадки життя мають готові пишні фрази, кого просто прекрасне

не зворушує і які поважно драпіруються в незвичайні почуття,

піднесені пристрасті та виняткові страждання. <…> У їхній душі

часто багато добрих якостей, однак немає й на копійку поезії.

10. Запишіть, про кого йдеться в уривку. Назвіть використані в характе-

ристиці художні засоби.

Відповідь: в уривку йдеться про Грушницького; епітети —

«пишні», «піднесені», «виняткові», метафора — «поважно

драпіруються в незвичайні почуття», фразеологізм — «не-

має й на копійку».

11. Стисло схарактеризуйте названого героя.

Відповідь: Грушницький — не дуже розумна, самозакохана

й марнославна людина. Щоб привернути до себе увагу, він

одягає маску трагічної таємничості. Грушницький не вміє

з гідністю приймати поразки, миритися, заради помсти го-

товий піти на підлість.

Високий рівень

12. Напишіть невеликий твір на одну з запропонованих тем.

А Мій улюблений вірш М. Ю. Лермонтова.

Б Моральні проблеми, розкриті в романі М. Ю. Лермонтова

«Герой нашого часу».

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Групові завдання. Підготувати повідомлення «В. Г. Бєлінський —

теоретик реалізму» (група літературознавців), проект «Реалізм в образотворчому

мистецтві» (група мистецтвознавців).

Випереджувальне завдання до уроку № 42. Читати повний текст пові-

сті О. де Бальзака «Гобсек».

 

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 9 клас (нова програма) | Додав: uthitel (21.01.2018)
Переглядів: 3354 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: