Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 8 клас (нова програма)

Тема. Антуан де Сент-Екзюпері. «Маленький принц». Людські взаємини, моральні цінності в казці-притчі.

Тема. Антуан де Сент-Екзюпері. «Маленький принц». Людські взаємини, моральні цінності в казці-притчі.

Мета: дати відомості про життєвий і творчий шлях А. де Сент-Екзюпері; закріпити теоретичні

знання про казку, алегорію; формувати розуміння поняття "казка-притча"; допомогти учням

осягнути ідейно-художній зміст твору "Маленький принц", його філософський зміст та

гуманістичну спрямованість; розвивати теоретико-літературні знання учнів; виховувати в них

кращі людські якості.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, відео, буктрейлер, казка «Маленький

принц».

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Музична пауза. Прослуховування фонозапису пісні "Маленький принц" ("Кто тебя выдумал, звездная

страна?..").

Учитель. Зоряна країна. Яка вона? А що, якби було таки дитяче царство, із дитячими законами,

дитячими рішеннями, тобто де життя йшло б так, як того хотіли б діти!.. Наше доросле життя надто

залежить від наших рішень ще в дитячі роки. Від вибору шляху, на який свідомо чи несвідомо

ступаєте, залежить майбутнє життя дорослих людей. Від твоїх вчинків, від того, як складеться твій

характер, від того напрямку, який обереш у ранні роки, залежить твоя доля, доля того дорослого,

яким ти станеш. Звичайно, дорослі наставляють вас на путь істини. Кожного дорослого, якщо тільки

він не живе безглуздо, можна порівняти з драгою. Як золотовидобувна машина, він пропустить крізь

себе, перемеле і відкине силу-силенну житейського досвіду, залишаючи в собі неоціненні золотинки,

які й передасть своїм дітям.

Величезні скарби мудрості подарував людству французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері.

III. Оголошення теми і мети уроку.

Презентація портрета письменника.

"Пам'ятаю, як сьогодні... Високий на зріст(метр вісімдесят чотири). Широкі плечі, схожі на

єгипетські малюнки... Велика голова... Важкі повіки, з-під яких задумливо дивляться чорні очі.

Короткий кирпатий ніс", — згадує про письменника Пелісьє.

"Коли Антуан говорить про щось з особливим захопленням, кінчик носа кумедно тремтить. У

правому кутку рота невеличкий шрам — слід давньої аварії (в дитинстві упав з велосипеда). Він

доброзичливо посміхається, і від цього у нього з'являються ямочки на щоках.

Таким я побачив його у вечір нашої першої зустрічі... Я телефонував йому в готель і запросив на

обід... Я дивився на його руки. Сильні, міцні вузлуваті пальці — руки трудівника, які немовби

призначені для того, щоб ремонтувати несправні літаки. Руки рухливі й надзвичайно виразні...

Я дивився на його обличчя. Гарним його не можна назвати, але воно випромінювало духовність... Він

здався мені трохи боязким. Спершу уникав зустрітися зі мною поглядом. Але, мабуть, я сказав про

"Нічний політ" і "Південний поштовий" якісь слова, що прийшлись йому до душі, — він подивився

на мене поглядом задоволеним і веселим, і я помітив у його очах добре почуття. Пізніше, вже

ввечері, він знову посміхнувся до мене своєю напівдитячою посмішкою, від якої з'явились ямочки на

щоках, і я зрозумів, що він доручив мені золотий ключ своєї дружби..." (Ж. Пелісьє. "П'ять облич

Сент-Екзюперї").

Робота з підручником – С. 153. Поглиблене читання статті про Антуана де Сент-Екзюпері.

Перегляд відео «Біографія Антуана де Сент-Екзюпері».

Бесіда.

— Чим знаменитий письменник Антуан де Сент-Екзюпері?

— Чим відзначалася сім'я письменника?

— Які питання хвилювали майбутнього письменника в сімнадцять років?

— Чому Антуан де Сент-Екзюпері пішов добровольцем до авіаційного полку?

— Знайдіть у статті описи військових здобутків Антуана.

— Як закінчилось життя письменника ?

Поетична пауза.

Виразне читання поезії Дмитра Павличка.

Навіщо повертатися назад

З небес на землю, де війни катуші,

Де Францію дрібні й підступні душі

Зжирають, наче гусениці сад?!

І свій літак тісний, немов снаряд,

Веде він у безумнім безоружжі

Крізь вибухи, що, мов сліпучі ружі,

Цвітуть і осипаються підряд...

В палаючій, як метеор, машині

Його вхопила неба течія

І занесла в глибини темно-сині.

Світ у зірках читав його ім'я,

Лиш у пісках Лівійської пустині

Не відала про це сліпа змія.

Бесіда за запитаннями.

— Яке враження справив на вас вірш Д. Павличка ?

— Як уявляв український поет причину смерті письменника?

Учитель. На одному із сайтів міститься інформація про те, що французький рибалка упіймав...

браслет, який, можливо, допоможе розкрити таємницю загибелі Антуана де Сент-Екзюпері. На

срібному браслеті збереглися імена дружини письменника Консуелло та його видавців. Два

підводних міні-човни вже прочесали вказане рибалкою місце, проте не знайшли решток літака.

Можливо, він лежить на глибині 2,7 кілометра, куди не можуть дістатися міні-човни. Дане

повідомлення наштовхнуло на запитання: як же рибалка дістав браслет?

Прослуховування пісні, присвяченій Сент-Екзюпері.

Історія створення казки «Маленький принц».

Казка «Маленький принц» створюється в найтяжчий для письменника час, коли він знаходиться у

вимушеній еміграції в СшА і звідти рветься на фронт. У 1942 році видавництво замовляє Екзюпері

різдвяну історію для дітей, і він працює ночами, щоб вчасно закінчити казку.

Теорія літератури

Казка — це... (розповідний твір про вигадані, фантастичні події).

Алегорія — це... (художній засіб, за допомогою якого узагальнене поняття розкривається через

конкретні образи).

Притча — це невеликий твір повчального характеру з чітко вираженою мораллю.

Презентація книжки "Маленький принц" – буктрейлер.

Асоціативне малювання.

Принц — багатство, влада, молодість, краса...

Словникова робота.

Астероїди — малі планети, що обертаються навколо Сонця в основному між орбітами Марса і

Юпітера.

Баобаб — вид дерев родини бомбаксових, стовбур яких досягає надзвичайної товщини.

Кокетка — жінка, дівчина, яка манерами і зовнішністю намагається сподобатись.

Принц — титул особи, яка належить до царюючого дому.

Асоціативне малювання.

Маленький принц — щирість, відвертість, самотність, сум, чуйність...

Робота з текстом – відео.

IV. Рефлексія.

Підсумкова бесіда за запитаннями.

— Які проблеми порушував у своїй творчості Антуан де Сент-Екзюпері?

— Чому казка починається із прохання намалювати баранця? (Малювання — символ здатності

людини відтворювати світ у художніх образах, самій будувати своє життя).

— Автор звертає увагу на те, що самотня людина — це та, у якої не було нікого, з ким би міг по-справжньому поговорити...". Як ви собі уявляєте самотню людину?

— Яким ми бачимо Маленького принца на початку казки?

Заключне слово вчителя.

"В сім'ї його (Антуана де Сент-Екзюпері) називали Король Сонце через біляве волосся навколо

голови, товариші називали його Звіздарем, тому що ніс у нього піднятий до неба. Насправді він уже

тоді був Маленьким принцом... завжди був радісним та безстрашним", — так відгукується Андре

Моруа про письменника.

V. Домашнє завдання.

Прочитати 11-20 розділи казки, створити карту подорожі Маленького принца Всесвітом

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 8 клас (нова програма) | Додав: uthitel (18.03.2018)
Переглядів: 1455 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: