Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 46 Тема: Особливості ком позиційної будови твору: «розповідь у розповіді», її художнє значення. Образи Вільяма Леграна, Джупітера, оповідача

Урок № 46

Тема: Особливості ком позиційної будови твору:

«розповідь у розповіді», її художнє значення. Образи Вільяма Леграна, Джупітера, оповідача

Мета: дати поняття про особливості композиційної будови оповідання «Золотий жук»,

продовжувати вчити аналізувати образ літературного героя, допомогти зрозу-

міти, що люди, які відрізняються від інших, можуть бути наділені надзвичай-

ними якостями, розвивати логічне та образне мислення, сприяти вихованню

потягу до знань.

Очікувані результати: учні розуміють роль композиції оповідання «розповідь у розповіді»,

характеризують головного героя та оповідача, розуміють відмінності між ними,

звертають увагу на аналітичні здібності Леграна.

Ключові поняття: композиція твору, «розповідь у розповіді», характеристика героя твору,

символ.

Обладнання: учнівські карти з накресленим на них маршрутом Леграна, зображення тюль-

панового дерева, ілюстрації до оповідання «Золотий жук»

Тип уроку: комбінований урок.

Вид уроку: урок-дослідження.

Епіграф до уроку

Мистецтво бути розумним по-

лягає в умінні знати, на що

не треба звертати уваги.

Вільям Джеймс,

американський філософ XIX ст.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. А кту алізація опорних знань

;; Літературна вікторина

1. Чому Е. По виховувався в сім’ї Алланів? (Осиротів у 2 роки.)

2. У якому віці Едгар уже вмів читати, писати, малювати, де-

кламувати вірші? (5–6 років.)

3. Як названий батько ставився до хлопця? (Він пишався при-

йомним сином, хоча часом суворо карав хлопчика.)

4. Хто називав письменника єдиним хранителем «граматичної

й ідіоматичної чистоти англійської мови» в Америці? (Чарльз

Діккенс.)

5. У яких закладах навчався Е. По? (У лондонському пансіо-

наті, Англійській класичній школі, Віргінському універси-

теті.)

6. Чому Е. По пішов з дому? (Він не хотів підкорятися волі

опікуна.)

7. Як називалася перша збірка творів письменника? («Тамерлан

та інші вірші».)

8. Куди потрапив у 1830 році Е. По? (У військову академію

США у Вест-Пойнті.)

9. За який твір письменник отримав премію в 1832 році?

(«Рукопис, знайдений у пляшці».)

10. Батьком яких видів літератури став Е. По? (Інтелектуального

детективу і наукової фантастики.)

11. Назвіть твори, які відносимо до детективного жанру.

(«Вбивство на вулиці Морг», «Золотий жук», «Украдений

лист», «Таємниця Марі Піці».)

12. Хто з письменників став послідовником Е. По?

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

(див. електронний додаток)

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

Про що б ви хотіли дізнатися сьогодні на уроці?

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу,

мотивація навчальної діяльності

Розповідь починається з певної таємничості й неординарності

в описі як головного героя, невдахи Вільяма Леграна, що втратив

своє багатство, так і місцевості, де він проживав. Протягом усієї

оповіді автор тримає читача в напрузі, не розкриваючи особистості

свого героя.

Дійсно, на перший погляд, маємо образ людини, що зазнала

життєвого фіаско й утекла від суспільного презирства на безлюд-

ний острів. Більше того, реакція Леграна на «золотого» жука, зна-

йденого ним для колекції, свідчить про дивацтво цієї людини, що

межує із божевіллям. Уже від початку як оповідач, що веде розпо-

відь від першої особи, так і негр на ім’я Джупітер позаочі вважали

«масу Білла» не зовсім нормальною людиною, проявляючи, однак,

при цьому максимум терпіння і поваги до нещасливого нащадка

гугенотів. Оповідач так описує цю загадкову людину: «Багато що

в характері самітника вселяло цікавість й повагу. Я побачив, що

він добре освічений і наділений незвичайними здібностями, але

разом із тим він заражений мізантропією й страждає від хворобливого

стану розуму, поринаючи поперемінно то в захоплення, то

похмурість».

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

Чи праві інші герої щодо Леграна, ми спробуємо дізнатися,

аналізуючи його образ, також спробуємо з’ясувати, які якості по-

винна мати людина, здатна розв’язати найскладніші загадки.

IV. Ет ап засво єння нових знань

;; Асоціативний кущ

Багатство Таємниця Скарб Розкіш Смерть Загадка Пірати

Золото

;; Запитання до учнів

1. Чи хотіли б ви знайти скарб?

2. Як би ви його використали?

3. Чи відомі вам історії золотошукачів? Що вони робили, щоб

знайти скарби? Які завдання їм доводилося вирішувати

на шляху до мети?

4. Які риси характеру мали люди, які досягали своєї мети?

;; Аналіз образу героя твору

1. Розкажіть історію життя головного героя.

2. Зачитайте цитати до образу Леграна, які ви дібрали вдома.

3. Що ви скажете про його освіту? Ставлення до інших людей?

Які в нього були захоплення?

4. Які позитивні риси характеру ви виділите в цьому героєві?

5. Чи є в нього вади? Які?

6. Чи можемо ми сказати, що перед нами незвичайна людина?

Чому?

7. Що ви дізналися про оповідача?

8. Чи можимо ми й про нього сказати, що це незвичайна людина?

9. Чи протиставляє автор цих двох героїв? А яким є місце

у творі оповідача у відношенні до Леграна?

;; Літературознавчий коментар

1. Які особливості побудови оповідання ви визначили?

(Оповідання в оповіданні.)

2. З якою метою автор використав саме цю форму для свого

твору?

;; Демонстрація учнями складених удома карт

із маршрутом Леграна та його супутників

Розкажіть про подорож героїв у пошуках скарбу.

;; Завдання до учнів

Простежте ланцюжок роздумів містера Леграна.

;; Робота з епіграфом

Як епіграф до уроку перегукується з образом головного героя?

;; Проблемні питання

1. Що символізує золотий жук?

2. Чи можна вважати оповідання «Золотий жук» своєрідним

гімном інтелекту людини? Чому?

3. То які риси характеру повинна мати людина, здатна досягати

мети?

V. З акріплення нового матеріалу

;; Інтерактивна вправа «Наповнюємо кошик»

Що я дізнався сьогодні на уроці?

;; Рефлексія

;; Запитання до учнів

Чи на всі питання, які ви ставили на початку уроку, отри-

мано відповіді?

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Прочитай твір А. Крісті «Десять негренят».

;; Індивідуальне завдання

Підготувати коротке повідомлення про життя і творчість

А. Крісті.

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (19.01.2018)
Переглядів: 4237 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: