Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 45 Тема: Детектив як жанр літератури, жанрове розмаїття детективів. Едгар Аллан По — засновник жанру детективу у світової літератури

Урок № 45

Тема: Детектив як жанр літератури, його характерні ознаки, жанрове розмаїття

детективів. Едгар Аллан По — засновник жанру детективу у світовій літературі.

Захопливий сюжет повісті «Золотий жук»

Мета: познайомити учнів з життям та творчістю Е. По, пояснити, чому саме його

вважають засновником жанру інтелектуального детективу; вчити визначати

риси детективу в оповіданні; розвивати допитливість, спостережливість; ви-

ховувати літературний смак, прагнення читати детективи вищого ґатунку.

Очікувані результати: учні знають основні відомості про життя і творчість Е. По, розумі-

ють його роль у становленні детективу як інтелектуального жанру літератури,

визначають сюжетні лінії твору, виділяють характерні особливості детективу

у творі, що вивчається.

Ключові поняття: детектив, сюжет.

Обладнання: портрет Е. По, виставка творів письменника.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вид уроку: урок-знайомство.

Епіграф до уроку

Одна з визначальних його особли-

востей — сила уяви.

Ф. Достоєвський

«Золотий жук» — найкраща

новела.

Ж. Верн

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. А кту алізація опорних знань

;; Запитання до учнів

1. Що ви знаєте про детектив як жанр літератури?

2. Які детективи ви читали?

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

Які завдання ви поставите перед собою сьогодні на уроці?

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу,

мотивація навчальної діяльності

Едгар Аллан По — письменник різнобічного літературного об-

дарування. Усе, що він створив за коротке життя — багатющий спа-

док для американської та європейської літератур. Американський

поет і новеліст жив і писав за законами романтизму. Та в його

житті було надто багато драматизму, крутих поворотів, примх долі,

навіть як на романтика. Він був обізнаний в математиці, біології,

психології, фізиці та філософії, написав у співавторстві книгу про

мушлі, знався на теорії ігор, повітроплавстві й мореплавстві тощо.

Ці розмаїті інтереси дали йому хист відкривати нові теми і на-

прями в літературі. Він став батьком інтелектуального детективу

і наукової фантастики, серйозної і сатиричної одночасно.

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з біографією Е. По та його

твором «Золотий жук», який сам автор вважав своїм кращим опо-

віданням.

IV. Ет ап засво єння нових знань

;; Повідомлення підготовленого учня про життя Е. По

(див. електронний додаток)

;; Доповідь підготовленого учня про творчість письменника

;; Слово вчителя (запис основних положень у зошиті)

Біля витоків детективного жанру стоїть ім’я Е. По, який був

засновником трьох головних напрямів у детективі: романтичного

(сенсаційного), класичного (інтелектуального) та готичного (жах-

ливого, страшного).

Детектив — це жанр прози, у якому сюжет будується навколо

кримінальної загадки, а головним персонажем є слідчий — пред-

ставник поліції або приватний детектив.

Особливості детективу ХІХ ст.:

99у центрі лежала не трагедія злочину, а інтелектуальний про-

цес пошуку істини;

99дія відбувалася в дуже обмеженому просторі;

99головний герой — єдиний, хто міг досягти успіху, який був

ніби запрограмованим;

99читач мав можливість стежити за розвитком думки слідчого;

99відсутність рухів і емоцій;

99монотонність оповіді, довгі розповіді героїв про різні дріб-

ниці.

Основне правило детективного жанру — чим складніша і за-

плутаніша справа, тим її простіше розв’язати.

Сюжет детективного твору складався з 4-х елементів:

1) постановка проблеми;

2) поява даних, необхідних для її розв’язання;

3) вияв істини, тобто завершення розслідування детективом;

4) пояснення, яким шляхом детектив дійшов такого висновку.

У детективі всі події, як правило, відбувалися в першій час-

тині, а потім слідчий рухався вперед, поки повністю не розгадував

загадки. Щодо читача, то він теж діяв на рівні з великим ниш-

поркою.

;; Бесіда на первинне сприйняття тексту

1. Які ваші враження від прочитаної повісті?

2. Хто з героїв сподобався? Чому?

3. Що вразило вас у прочитаному?

;; Евристична бесіда

1. Де відбуваються події, описані в новелі «Золотий жук»?

2. Які основні епізоди можна виокремити у творі?

3. Як вони пов’язані між собою?

4. Згадайте, чому Вільям Легран опинився на майже безлюд-

ному острові.

5. Хто був у нього слугою? Які між ними склалися стосунки?

6. Хто був приятелем Леграна? Як він дізнався про те, що

Легран упіймав «золотого» жука?

7. Чому поведінка головного героя при зустрічі з оповідачем

здавалася дивною?

8. Що розповів оповідачу слуга Леграна? Чому Джупітер так

переживав за свого господаря?

9. Чи були підстави в оповідача сумніватися у здоров’ї Леграна?

Які?

10. За яких обставин було знайдено скарб?

11. Як Леграну вдалося розкрити таємницю капітана Кіда?

;; Робота з епіграфом

1. Уважно прочитайте епіграфи до уроку. На які риси Е. По

звертає нашу увагу Ф. Достоєвський?

2. Чи згодні ви з тим, що «Золотий жук» — найкраща новела

письменника?

;; Творче завдання.

Доведіть, спираючись на матеріали уроку, що «Золотий

жук» — детективний твір.

V. З акріплення нового матеріалу

;; Інтерактивна вправа «Продовж речення»

99Сьогодні на уроці я дізнався про…

99Я вважаю, що детектив — це…

99На мою думку, значення детективів у тому, що вони…

;; Рефлексія. Запитання до учнів

Чи змогли ви виконати всі завдання, які ставили перед со-

бою на уроці?

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

1. Дібрати цитати до характеристики образу Леграна.

2. Намалювати карту з маршрутом Леграна та інших шукачів

скарбу, намалювати тюльпанове дерево (за бажанням).

 

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (19.01.2018)
Переглядів: 2993 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: