Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 36 Тема: Біблійні мотиви в повісті. Утвердження етичних цінностей

 

Урок № 36

Тема: Біблійні мотиви в повісті. Утвердження етичних цінностей

Мета: з’ясувати роль біблійної «Пісні над піснями» в композиції роману Шолом-

Алейхема; розвивати навички порівняльної роботи над текстами; сприяти ви-

хованню етичних цінностей.

Очікувані результати: учні порівнюють Соломонову «Пісню над піснями» і роман Шолом-

Алейхема, визначають роль біблійної історії в композиції твору письменника,

розуміють чистоту справжнього кохання, відповідають на питання повно і об-

ґрунтовано.

Ключові поняття: порівняння, композиція твору, наскрізна тема.

Обладнання: портрет Шолом-Алейхема, ілюстрації до повісті «Пісня над піснями», до «Пісні

над піснями» з Біблії; уривки з біблійної «Пісні» на кожній парті (на вибір

учителя).

Тип уроку: комбінований урок.

Вид уроку: урок-дослідження.

Епіграф до уроку

Щасливий той, хто заходить у Святе

Святих. Щасливий той, хто розуміє

й співає Пісні, та набагато щасливіший

той, хто співає Пісню над піснями.

Оріген

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап перевірки дом ашнього завдання

;; Зачитування та обговорення складених удома сенканів

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань

вивчення нового матеріалу

Які завдання ви поставите перед собою сьогодні на уроці?

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу, мотивація

навчальної діяльності

У літературі кінця XIX — початку XX ст. гостро звучить

тема незахищеності людини і її духовних пошуків.

Що робити? Як покращити світ?

Шукаючи відповідей на ці питання, письменники зверталися

і звертаються до біблійних образів.

Біблію називають Книгою книг, бо вона вказує шлях до мо-

рального вдосконалення людини.

Серед книг Старого Заповіту є повчальні, а є поетичні. Одна

з них — Соломонова «Пісня над піснями».

Ліричні строфи Біблії про любов царя Соломона і юної доньки

пастуха Суламіфі надихали багатьох письменників, які викорис-

товували для своїх творів сюжети з цієї скарбниці найдавнішої

любовної поезії.

Не стала винятком і «Пісня над піснями» Шолом-Алейхема.

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

А от яке місце займає біблійна історія в романі письменника,

ми і спробуємо дізнатися на уроці.

IV. Ет ап засво єння нових знань

;; Запитання до учнів

Що ви знаєте про царя Соломона? Чому він став зразком

правителя?

;; Доповідь підготовленого учня

;; Слово вчителя

Біблійна «Пісня пісень» ніби відкрила очі герою повісті Шолом-

Алейхема. Шимек дивиться на все крізь призму її натхненних

рядків. Ці поетично завершені рядки допомагають йому зрозуміти

себе, свої почуття, відчути власні сили. Шимек проголошує, що лю-

бить Бузю «тією святою, пекельною любов’ю, що оспівана в “Пісні

пісень”». А чому історія кохання Соломона і Суламіф мала такий

вплив на хлопця, ми дізнаємося, порівнюючи тексти цих творів.

;; Порівняльне дослідження тексту

;; Робота в парах

1. Уважно прочитайте запропоновані вам розділи з «Пісні над

піснями» Соломона.

2. Порівняйте, якими постають в очах Соломона і Шимека ко-

хані. Наведіть приклади художніх засобів, які використову-

вали герої для опису дівчат.

3. Якими бачать своїх коханих Суламіф і Буся? Про що свідчать

ці порівняння?

4. Як перегукуються обидва твори? Що утверджують біблійні

герої?

;; Заслуховування та обговорення результатів роботи учнів

;; Робота з епіграфом

Прочитайте епіграф до уроку. Чому з таким захватом гово-

рить християнський філософ Оріген про Соломонову «Пісню над

піснями»?

;; Проблемні питання

1. Чому саме Соломонову «Пісню над піснями» використав

Шолом-Алейхем для змалювання кохання Шимека і Бусі?

2. Символом чого є кохання Соломона і Суламіф?

3. Яку думку утверджує письменник у своєму творі?

V. З акріплення нового матеріалу

;; Інтерактивна вправа «Продовж речення»

Сьогодні на уроці я:

99зрозумів (зрозуміла)…

99зміг (змогла) зробити…

99дізнався (дізналася) про…

;; Рефлексія

Чи змогли ви виконати всі завдання, які ставили перед со-

бою на уроці?

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Прочитати повість «Пурпурові вітрила».

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (19.01.2018)
Переглядів: 1660 | Рейтинг: 1.0/1

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: