Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 30 Тема: Протистояння і примирення Сходу і Заходу у творі Р. Кіплінга «Балада про Схід і Захід».Антитези у творі. Ідеї миру і дружби.

Урок № 30

Тема: Протистояння і примирення Сходу і Заходу у творі Р. Кіплінга «Балада про Схід і Захід».Антитези у творі. Ідеї миру і дружби.

Динаміка образів головних героїв

 

Мета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Р. Кіплінга, продовжу-

вати навчати аналізувати текст, виділяючи основні композиційні моменти

та з’ясовуючи їхні функції, розвивати логічне мислення, навички критичного

мислення під час аналізу твору, сприяти вихованню моральних якостей учнів.

Очікувані результати: учні знають основні факти біографії письменника, відповідають

на питання повно й обґрунтовано, виразно читають текст твору, розуміють

роль антитези, символів, чисел, діалогу для розкриття основної думки твору.

Ключові поняття: балада, антитеза, епітет, символ, обрамлення.

Обладнання: портрет Р. Кіплінга, ілюстрації до «Балади про Схід і Захід», фотографії з зображенням

індійських міст.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вид уроку: урок-дослідження.

Епіграф до уроку

Захід є Захід, а Схід є Схід,

і їм не зійтися вдвох,

Допоки Землю і Небеса

на Суд не покличе Бог,

Р. Кіплінг «Балада про Схід і Захід»

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап перевірки дом ашнього завдання

;; Перевірка 3–4 дописаних удома творів

;; Запитання на повторення

1. Згадайте, що таке балада.

2. Які бувають види балад?

3. Яка найважливіша особливість балад?

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

Вдома ви вже ознайомилися з текстом «Балади…», тому

я пропоную вам визначити конкретні цілі своєї роботи на уроці.

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу,

мотивація навчальної діяльності

Життя і творчість Р. Кіплінга вражають своєю насиченістю

і суперечностями. Народжений в одному світі, він, тим не менш,

належав до іншого. Любив Індію, але прославляв колоніальну по-

літику. Час, у який жив письменник, також дуже складний: за-

гарбницька політика, жорстокість, війни…

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

Вивчаючи «Баладу про Схід і Захід», ми спробуємо зрозу-

міти, у який спосіб можуть подолати суперечності різні світи,

а їхні представники дійти згоди.

IV. Ет ап перевірки знань учнів

;; Повідомлення підготовленого учня про життя і творчість Р. Кіплінга

;; Бесіда

1. Яке враження справив на вас твір?

2. Як ви розумієте перші рядки цієї балади?

3. Якою є загальний настрій твору?

;; Методичний коментар

1. В основу балади покладено реальний випадок, що стався

на північно-західному кордоні Британської Індії.

2. Резальдар — командир тубільного кавалерійського ескадрону.

3. Королева — королева Вікторія, роки правління якої (1837–

1901) були добою найвищої могутності Британії.

;; Робота з епіграфом

1. Епіграф до уроку стверджує абсолютну несумісність Сходу

і Заходу? Обґрунтуйте свою точку зору.

2. Які можливі інші варіанти відносин між Сходом і Заходом?

;; Слово вчителя

Ситуація, відображена в баладі, надзвичайно напружена,

поляризована: прикордонне протистояння, загроза взаємного зни-

щення — і братання ворогів, об’єднання людей різних рас і віросповідань…

Що і як хотів нам показати автор? Задля всебічного аналізу

твору ми будемо працювати в групах.

;; Аналітичне дослідження тексту. Робота в групах

Завдання для 1 групи

1. Визначити ритм вірша, його музичну основу.

2. Згадати, що називають антитезою, як вона представлена

у тексті.

3. З’ясувати роль коду двійки для організації системи образів.

4. Визначити роль вищеназваних елементів балади.

Завдання для 2 групи

1. Назвати, хто є головними героями твору і в чому суть конфлікту

між ними.

2. Чи є щось спільне між цими героями?

3. З яким звіром і чому саме з ним порівнює їх автор. Символом

чого є цей звір?

Завдання для 3 групи

Охарактеризуйте Камаля:

1. Яким зображує автор героя?

2. Який вчинок свідчить про його благородство?

3. Доберіть рядки поезії, які зображують Камаля як людину

честі.

Завдання для 4 групи

1. Яким зображено сина полковника?

2. Які рядки поезії найбільш повно характеризують вдачу юнака?

3. Чи можемо ми говорити про його благородство?

Завдання для 5 групи

1. Проаналізуйте настанову Камаля синові. Про що свідчать

його слова?

2. Чи дійсно стане син Камаля вірно служити синові полков-

ника? Доведіть свою думку цитатами з тексту.

3. Як ви ставитеся до такого вчинку батька?

Завдання для 6 групи

1. На боці королеви діє загін дозорців у складі місцевих абори-

генів. Яку роль виконує цей образ в ідейному задумі автора?

;; Заслуховування та обговорення результатів роботи

;; Запитання до учнів

Твір починається і закінчується однаковими рядками. Як на-

зивається такий композиційний прийом? Яка його роль у творі?

;; Проблемне питання

1. Чи можуть Схід і Захід подолати прірву, що їх розділяє?

2. Що для цього потрібно зробити? За якої умови це може бути

зроблено?

;; Робота з ілюстраціями

Розгляньте уважно ілюстрації до балади.

1. Чи вдалося авторам передати напруженість моменту?

2. Які кольори переважають в ілюстраціях? Чому?

3. Порівняйте їх із фотографіями сучасної Індії. Чи можемо ми

говорити про поєднання двох культур: Сходу та Заходу?

;; Робота зі словником літературознавчих термінів

1. Згадайте, що називають баладою?

2. Доведіть, що твір, який ми розглядали, — балада.

V. З акріплення нового матеріалу

;; Інтерактивна вправа «Продовж речення»

99Сьогодні на уроці я зрозумів (зрозуміла), що…

99Для мене неочікуваним стало те, що…

99Я вважаю, що…

;; Рефлексія

;; Запитання до учнів

Чи справдилися ваші очікування від уроку?

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

1. Скласти сенкан «Син Полковника».

2. Прочитати вірш Р. Кіплінга «Якщо…» («Коли…») у різних

перекладах.

 

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (14.07.2018)
Переглядів: 2691 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: