Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 28 Тема: Образи Бена і Деві, художні засоби їх створення. Віра у внутрішні можливості людини, подолання життєвих випробувань

Урок № 28

Тема: Образи Бена і Деві, художні засоби їх створення. Віра у внутрішні можливості людини, подолання життєвих випробувань, здатність до порозуміння

Мета: розкрити ідейно-художні особливості твору Дж. Олдріджа, учити аналізувати

характер літературних героїв через їхні вчинки; розвивати творчі здібності

учнів, логічне та образне мислення; виховувати повагу до сімейних цінностей

та родинних зв’язків.

Очікувані результати: учні аналізують образи літературних героїв, спираючись на цитати

з тексту, логічно вибудовують ланцюжок змін стосунків між Беном і Деві, ви-

словлюють власне ставлення до проблем, порушених у творі.

Ключові поняття: символ, характер літературного героя.

Обладнання: тект оповідання «Останній дюйм», ілюстрації до твору.

Тип уроку: комбінований урок.

Вид уроку: урок-діалог

Епіграф до уроку

Кожна людина несе відповідальність пе-

ред усіма людьми за всіх людей і за все.

Ф. Достоєвський

У моїх книжках тема завжди одна —

вибір. Вибір шляху, вибір дії, вибір світо-

гляду.

Дж. Олдрідж

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап усебічної перевірки знань учнів

;; Літературний диктант

1. Народився Джеймс Олдрідж у селищі… (Вікторія).

2. Дерев’яний будиночок, у якому жили Олдріджі, називався…

(«Вейвертрі» — дерево, що хитається).

3. Під час навчання в коледжі Олдрідж почав працювати, щоб

здійснити свою мрію — … (побачити землю батьків —

Англію).

4. Як військовий кореспондент побував у… (Іспанії, Фінляндії,

Росії).

5. Результатами підводних подорожей письменника стали опо-

відання… («Останній дюйм» та «Акуляча клітка»).

6. Оповідання «Останній дюйм» Олдрідж написав під час пере-

бування на… (Чорноморському узбережжі Кавказу).

7. Країна, у якій відбувається дія твору твору — це… (Єгипет).

8. Скільки років було Бенові? (43.)

9. Зйомки акул відбувалися в… (Акулячій бухті в Червоному

морі).

10. Автор називає Деві одиноким та неприкаяним… (дитям).

11. Хто знав про те, що Бен з Деві вирушили до бухти? (Ніхто.)

12. Основними символами твору є… (останній дюйм, пустеля,

вітер, акула).

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу,

мотивація навчальної діяльності

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

Сьогодні ми продовжуємо вивчення творчості англійського

письменника, австралійця за походженням Джеймса Олдріджа.

Його творчість розкриває нам важливість чистих людських вза-

ємин, що так необхідно в наш час. Вибір шляху, вибір дії, ви-

бір світогляду — ці питання щоденно постають перед нами. Тема

вибору — одна з основних у творчості письменника. І сьогодні

на уроці ми спробуємо зрозуміти, яке вирішення цих проблем про-

понує Дж. Олдрідж у своїх творах.

IV. Ет ап перевірки знань учнів

;; Робота з епіграфами

Зачитайте і поясніть епіграфи до уроку.

;; Рольова гра

1. Розкажіть від імені Бена про його життя до польоту

в Акулячу бухту.

2. Уявіть себе на місці Деві і спробуйте відтворити життя хлоп-

чика до розглянутої у творі події.

;; Бесіда

1. Як ставився батько до сина під час польоту?

2. Які почуття переповнюють душу хлопчика?

3. Які деталі свідчать про те, що Бен постійно був зайнятий

думками лише про себе?

4. Визначте головну проблему, яка хвилює Деві, на основі роз-

мови героїв під час обіду.

5. Як ви думаєте, що стало причиною страшного нападу акул

на Бена?

6. Про кого відразу ж починає думати батько, коли його по-

кусали акули?

7. Як ви вважаєте, його попереднє ставлення до Деві було ви-

явом нелюбові батька до сина?

8. Зачитайте цитати, які ви виписали. З якими словами та ін-

тонацією звертався батько до сина і як реагував на них Деві?

;; Слово вчителя

Отже, на цьому етапі стосунків батька і сина ми бачимо глуху

стіну відчуження між ними, абсолютне нерозуміння. Таким чином

Джеймс Олдрідж піднімає проблему взаємин батьків і дітей і за-

гострює на ній увагу читача.

;; Продовження бесіди

1. У чому вбачав Бен надію на порятунок?

2. Що змусило Бена шукати підхід до дитини? Що він вирішує

в критичній ситуації?

3. Оцініть дії Деві. Чи дійсно він був таким безпомічним, як

вважав батько?

4. Від кого тепер залежав порятунок героїв? Що саме їм по-

трібно було зробити, щоб урятуватися?

5. Батько оцінив сина: «Хороший хлопець». Що ви вкладаєте

у цю характеристику літературного героя?

6. Доведіть, спираючись на текст, що порятунок обох героїв

у описаній ситуації був надзвичайно складним.

7. Що зміг зробити Деві?

8. Чому, на вашу думку, автор не дозволяє знепритомніти

Бенові під час посадки літака?

9. Що виражало обличчя Бена, звернене до сина, після при-

землення літака, після подолання останнього дюйма відстані

до землі?

10. Які почуття виражає обличчя Деві в цей момент?

11. Який результат нових взаємин батька й сина?

12. Чому Бен морально готувався до зустрічі з сином у лікарні?

13. Автор говорить, що «їм обом потрібен час». Як ви це розу-

мієте?

;; Робота в парах. Гра «Одягни дерево рішень»

Поміркуйте, які поради ви дали б батькові й сину, щоб вони

подолали «останній дюйм», який розділяв їх. Запишіть ці поради

на листочках і почепіть на наше дерево рішень.

;; Творче завдання

Створити сенкани «Бен», «Деві».

Читання та обговорення 3–5 робіт.

;; Метод «Прес»

1. У чому проявляється своєрідність розв’язання проблеми бать-

ків і дітей в оповіданні «Останній дюйм»?

2. Який рецепт пропонує автор для подолання відчуженості між

батьками і дітьми, між людьми взагалі?

3. Чи зможуть герої подолати «останній дюйм»? Що для цього

потрібно?

V. З акріплення нового матеріалу

;; Інтерактивний прийом «Закінчи речення»

1. Сьогодні на уроці я зрозумів (зрозуміла), що…

2. Я вважаю, що для подолання відстані між людьми потрібно…

3. Я згоден (згодна), що людина ніколи не знає, на що здатна,

доки…

4. Твір Дж. Олдріджа навчає нас…

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Підготуватися ______до письмової роботи.

;; Індивідуальні завдання

Написати продовження історії Бена та Деві.

 

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (14.07.2018)
Переглядів: 3276 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: