Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 27 Тема: Символічність назви оповідання Дж. Олдріджа «Останній дюйм». Проблеми взаємин між батьками і дітьми

Урок № 27

Тема: Символічність назви оповідання Дж. Олдріджа «Останній дюйм». Проблеми взаємин між батьками і дітьми

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Джеймса Олдріджа; про-

довжувати вчити визначати композицію твору; розвивати навички переказу

оповідання, усного зв’язного мовлення, словесного малювання, здатність ви-

словлювати міркування з приводу певної проблеми; виховувати мужність,

волю, повагу до старших, прагнення порозумітися з ними.

Очікувані результати: учні переказують текст за його композиційними частинами, вмі-

ють формулювати і висловлювати свої думки стосовно проблеми, розглянутої

в тексті.

Ключові поняття: епос, оповідання, експозиція, зав’язка, кульмінація, розвиток дії,

розв’язка, символ.

Обладнання: портрет Дж. Олдріджа, ілюстрації до оповідання.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вид уроку: урок-дослідження.

Епіграф до уроку

Нічого не буває так рідко на світі,

як повна відвертість між батьками

і дітьми.

Р. Ролан

Сім’я — це первинне середовище,

де дитина повинна вчитися робити

добро.

В. Сухомлинський

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап усебічної перевірки знань учнів

;; Бесіда

1. Згадайте, що називають епосом.

2. Які види епосу ви знаєте?

3. Що називають оповіданням?

4. Зачитування та обговорення 2–3 домашніх творів учнів.

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу, мотивація

навчальної діяльності

;; Слово вчителя

Ми живемо серед людей. Ви знаєте, що кожна людина має

свій характер, свої погляди. Стосунки між людьми складаються по-

різному: інколи добре, інколи погано, інколи — непросто сказати

навіть, як саме. Особливо багато непорозумінь між людьми різного

віку, навіть коли ці люди живуть в одній сім’ї.

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

Ми часто замислюємося над цими проблемами. Як побу-

дувати здорові родинні стосунки? Чому виникає непорозуміння,

відчуження між рідними людьми? Про все це ми й поговоримо

на уроці.

IV. Ет ап перевірки знань учнів

;; Розповідь підготовленого учня про життя та творчість Дж. Олдріджа

(див. електронний додаток)

;; Словникова робота

Авантюра — ризикована, сумнівна справа, розрахована на випадковий успіх, без

урахування реальних можливостей і приречена на провал.

Тример — пристрій для регулювання польоту літака.

Стартер — пристрій для запуску двигунів.

Піке — зниження літака з великою швидкістю під кутом 30 градусів до земної по-

верхні.

Компас — прилад для визначення сторін світу, у якому намагнічена стрілка одним

кінцем завжди показує на північ.

Авіагоризонт — авіаційний гіроскопічний прилад, що вказує на розташування по-

перечної або поздовжньої осі літального апарата щодо справжнього горизонту.

Фут — міра довжини, що дорівнює 30,48 см у країнах з англійською системою мір

(Англія, США).

Акваланг — апарат індивідуального користування для дихання людини під водою,

що складається з балонів зі стисненим повітрям і дихального пристрою.

Рифи — пасмо підводних або невисоких надводних скель на мілководді. Коралові

рифи.

Корал — 1) морські тварини, рід поліпів, що живуть колоніями на морських та оке-

анських скелях; 2) вапнисті відклади деяких видів цих тварин — червоний, рожевий

чи білий камінь, що його після обробки використовують як прикрасу, переважно на-

мисто.

Хамсин — сильний гарячий вітер.

Петля — рух по кривій лінії, що нагадує кільце, а також замкнена чи напівзамкнена

крива, утворена рухом або розташуванням чого-небудь. Фігура вищого пілотажу —

політ по замкненій кривій у вертикальній площині. Мертва петля.

;; Бесіда на первинне сприйняття тексту

1. Яке враження справило на вас оповідання?

2. Що вразило вас найбільше? Чому?

3. Що було для вас незрозумілим?

;; Переказ тексту ланцюжком

Переказати текст оповідання за композиційними частинами.

;; Бесіда за змістом оповідання

1. Де відбуваються події твору?

2. Хто є його головним героєм?

3. Що ви можете сказати про Бена? Чи звичайна це людина?

Чому ви так вирішили?

4. Якою була сім’я Бена? Чи хотіли б ви мати таку сім’ю? Чому?

5. Яким було життя Деві? Чому, на вашу думку, хлопчик був

таким замкнутим?

6. У яку складну ситуацію потрапив Бен? Чому?

7. Як ця подія змінила стосунки між батьком і сином?

8. Визначте тему, провідну думку твору.

9. Які проблеми розглянув автор у творі?

10. Чи звернули ви увагу, що і на початку твору, і в кінці зустрі-

чається словосполучення «останній дюйм»? Символом чого

він став?

11. Які ще символи ви могли б виділити в тексті?

;; Робота з епіграфом

Як епіграфи до уроку перегукуються з проблемами, розгля-

нутими в оповіданні?

V. З акріплення нового матеріалу

;; Рефлексія

;; Бесіда

1. Що ви дізналися про Дж. Олдріджа?

2. Які факти біографії письменника справили на вас найбільше

враження?

3. Які висновки з новели в контексті проблеми «батьки і діти»

можна зробити?

4. Чи близькі нам ці проблеми?

5. Чого ви навчились на уроці?

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Повторити біографію Дж. Олдріджа; дібрати цитати до образу

Деві та Бена, подумати над питанням: «Чи зможуть герої подолати

“останній дюйм”»?

 

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (14.07.2018)
Переглядів: 1038 | Рейтинг: 2.0/1

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: