Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 23 Тема: Образи Івана Терешка і Джулії. Протиставлення сили дружби й кохання світові насильства

Урок № 23

Тема: Образи Івана Терешка і Джулії.

Протиставлення сили дружби й кохання

світові насильства

Мета: продовжувати навчати аналізувати образи літературних героїв, підвести учнів

до розуміння впливу історичних обставин на долю людини; розвивати образне

та критичне мислення, здатність відповідати на питання повно і обґрунтовано;

виховувати розуміння антигуманності війни.

Очікувані результати: учні виразно читають фрагменти творів, виявляють емоційне вра-

ження від прочитаного, пояснюють своє ставлення до персонажів твору; ви-

словлюють власні судження щодо подій і образів, підтверджують свою думку

цитатами з тексту; переказують текст або його фрагменти з виявленням осо-

бливостей сюжету; характеризують образи твору, виявляють у них ключові

риси, національний і загальнолюдський зміст; вирізняють у прочитаних текстах

художні засоби створення образів персонажів, установлюють функції засобів

образотворення; розуміють значення культури в боротьбі за мир, демократичні

цінності.

Ключові поняття: переказ, сенкан, асоціативний кущ, лінгвістичний аналіз.

Обладнання: тексти «Альпійської балади», ілюстрації, на яких зображено життя людей

в концтаборах.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: урок-діалог.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап перевірки знань учнів

;; Тестування

1. Іван утік під час:

А бомбардування табору;

Б підриву бомби;

В повстання в концтаборі.

2. Перша сутичка героя відбулася:

А з охоронцем концтабору;

Б з солдатом СС;

В із вівчаркою.

3. Д івчина, яка пішла за Іваном, була:

А італійкою;

Б німкенею;

В іспанкою.

4. Подорож героїв тривала:

А тиждень;

Б три дні;

В чотири дні.

5. Івана та Д жулію попередив про облаву:

А німець, що втік з ними;

Б австрійський селянин;

В австрійський лісник.

6. Під час передостанньої втечі Івана виказали:

А господар;

Б господиня;

В маленька Настуся.

7. Д ля того, щоб гефтлінг їх не виказав німцям, Іван:

А застрелив його;

Б змінив маршрут;

В віддав тому частину хліба.

8. Під час переходу через перевал утікачі зіткнулися з такою пробле-

мою:

А нестерпний холод;

Б крутий підйом;

В відсутність альпіністського спорядження.

9. Івана під час перебування в санбаті вразило те:

А як страждали поранені;

Б що помер старший лейтенант Глібов;

В що Анютка швидко забула про смерть коханого.

10. У долині найбільше було:

А маків;

Б волошок;

В ромашок.

11. Великих страждань Івану завдавала рана:

А на грудях від штика німця;

Б на нозі від пазурів собаки;

В на руці від кульового поранення.

12. Остання надія у втікачів зникла:

А з останнім шматком хліба;

Б з побаченою на шляху прірвою;

В з появою в переслідувачів собак.

Ключ: 1 — б , 2 — в , 3 — а , 4 — в , 5 — в , 6 — б , 7 — в ,

8 — а , 9 — в , 10 — а , 11 — б , 12 — а .

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу, мотивація

навчальної діяльності

Аналізуючи образи головних героїв новели, ми дізнаємося,

якою має бути незламна людина.

;; Створення асоціативного куща

Концтабір

Знущання

Приниження

Убивство Смерть

Газові

камери

Голод Холод

Жорстокість

;; Слово вчителя

В устрої концтабору втілилося його призначення — вичавити

людське з людини, перетворити її на безсловесного раба. А всіх не-

згодних — знищити. Зверніть увагу на ілюстрації до уроку. Ці зо-

браження показують жахливе становище людей, що утримувалися

в таборах. А от якою повинна бути людина, здатна протистояти цій

системі, ми спробуємо дізнатися на уроці.

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

IV. Ет ап перевірки знань учнів

;; Рольова гра

Від імені героїв розкажіть про їхнє життя до війни.

;; Бесіда. Робота в групах

Завдання для груп.

1 група. Аналіз образу Івана

1. Які епізоди яскраво свідчать про те, що в душі Івана не вбито

людську гідність? Наведіть цитати на підтвердження своєї

думки.

2. Які вчинки характеризують Івана під час перебування в по-

лоні?

3. У якій сцені особливо яскраво проявляється дух нескоре-

ності?

4. Проаналізуйте епізод поєдинку Івана з собакою. Які риси ха-

рактеру героя виявилися в ньому?

5. Розкажіть про попередні втечі Івана.

6. Перекажіть, які труднощі довелося подолати героєві під час

останньої втечі.

7. Охарактеризуйте поведінку Івана під час зустрічі з австрійцем.

8. Що символізує сон, який постійно повторюється?

9. То які ж риси характеру притаманні героєві?

2 група. Аналіз образу Джулії

1. Чому дівчина вирішила втікати разом з Іваном?

2. На які особливості характеру дівчини звертає нашу увагу ав-

тор на початку твору?

3. Чи стала Джулія достойним супутником Івану?

4. Як дівчина долала труднощі?

5. Чому вона довірилася саме російському хлопцеві?

6. Які риси характеру поступово розкривалися у дівчини?

;; Словникова робота

1. З яким іменем асоціюється ім’я Джулія?

2. Яке значення імені Іван? Ким став Іван Терешко для Джулії?

V. Ет ап закріплення нового матеріалу

;; Проблемне питання

1. Як ви гадаєте, чому тричі німці повертали Івана до концта-

бору, а на четвертий вирішили знищити?

2. То які ж риси характеру повинні бути в людини, здатної

протистояти системі знищення людського? Чи лише чоловіки

можуть мати ці риси?

;; Створення сенканів. Робота в парах

I варіант — «Джулія», II варіант — «Іван».

;; Рефлексія. «Мікрофон»

Продовжте речення: «Сьогодні на уроці я…»

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Повторити визначення термінів повість, балада, перегля-

нути розділи, у яких показані романтичні стосунки між Джулією

та Іваном.

;; Індивідуальне завдання

Дібрати матеріал про символічне значення маку в україн-

ській, білоруській та німецькій міфології.

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (14.07.2018)
Переглядів: 2316 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: