Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 22 Тема: В. Биков «Альпійська балада».

Урок № 22

Тема: В. Биков «Альпійська балада».

Особливості сюжету й композиції твору

Мета: познайомити учнів з життям та творчістю В. Бикова, продовжувати навчати

обмінюватися враженням від прочитаного, висловлювати свою думку; роз-

вивати образне та логічне мислення, навички переказу прочитаного; сприяти

вихованню пацифістських поглядів, неприйняття насильства.

Очікувані результати: учні знають основні факти життя та творчості В. Бикова, виявляють

історичну основу прочитаних творів, передають емоційне враження від про-

читаного, висловлюють власне судження щодо подій і образів, підтверджують

свою думку цитатами з тексту.

Ключові поняття: історія створення твору, прототипи головних героїв.

Обладнання: портрет В. Бикова, текст «Альпійської балади».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вид уроку: урок-дослідження.

 

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап перевірки дом ашнього завдання

;; Заслуховування вивчених напам’ять віршів про Другу світову війну

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

Про що б ви хотіли дізнатися на цьому уроці? Які завдання

ми сьогодні поставимо перед собою?

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу, мотивація

навчальної діяльності

;; Слово вчителя

Напевно, я не помилюся, якщо скажу, що Друга світова війна

торкнулася кожної сім’ї в Україні та й у всій Європі. Цей страшний

час ми не повинні забувати, щоб він ніколи до нас не повернувся.

І саме в цьому нам допомагають історія, мемуари учасників тієї

війни та художні твори. Одним із письменників, що присвятили

свою творчість показу життя простих людей у той жахливий час,

був білорус В. Биков. І сьогодні на уроці ми почнемо вивчення

твору «Альпійська балада», де розказано історію двох людей, яких

звела війна.

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

Під час вивчення цього твору ми побачимо, як засобами мис-

тецтва письменник розповів, у яких нелюдських умовах існували

полонені в концтаборах, познайомимося з історією однієї втечі

й кохання, такого неочікуваного в тих обставинах.

IV. Ет ап перевірки знань учнів

;; Повідомлення підготовлених учнів про В. Бикова (див. електронний додаток)

;; Слово вчителя

Кожен твір Бикова ставав яскравою подією. Повість «Альпійська

балада» з’явилася в 1964 р. і мала великий успіх.

;; Повідомлення учнів про передісторію створення «Альпійської балади»

Передісторія створення «Альпійської балад и»

Василь Биков згадував:

«Це сталося наприкінці війни в Австрійських Альпах. Тут був глибокий тил німець-

кого рейха і, як скрізь у його тилу, було багато промислових підприємств, які працювали

на війну,

і, звичайно, усіляких таборів. Одного разу ми захопили якесь містечко і чекали

нового наказу. Довжелезна колона артполку зупинилася на окраїнній вулиці. Раптом біля

однієї з дальніх машин мені на очі потрапила дівчина — худорлява, чорнява, у строкатій

куртці і темній спідниці. Вона перебирала поглядом обличчя бійців і заперечливо хитала

головою.

— Хто є Іван? — запитувала вона.

Іванів у нас було багато, але жоден із них не видався їй тим, кого вона розшукувала.

Ми запитали, якого саме Івана вона розшукує. Дівчина розповіла щось таке: її звуть

Джулія, вона італійка з Неаполя. Рік тому, влітку 1944 р., під час бомбардування вона

втекла в Альпи, де зустріла російського військовополоненого. Кілька днів вони блукали

в горах, голодні й роздягнені, перейшли гірський хребет і одного туманного ранку наско-

чили на засідку поліцаїв. Її схопили і знову кинули до табору, а що трапилося з Іваном,

вона не знає.

Я згадав про цю історію через 18 років, коли вдався до літературної праці. І тоді я на-

писав усе те, що ви прочитали в “Альпійській баладі”».

;; Бесіда

1. Яке враження справив на вас твір?

2. Які питання виникали у вас під час читання?

3. Які думки з’явилися після його прочитання?

;; Словникова робота

1. Хто такий гефтлінг? (В’язень.)

2. Що таке клумпес? (Дерев’яне взуття (колодки).)

3. Де розташоване місто, до якого прагнули потрапити герої, —

Трієст? (Провінція в Італії; порт на березі Адріатичного

моря.)

;; Переказ тексту

Перекажіть епізод, що найбільше вам запам’ятався.

V. Ет ап закріплення нового матеріалу

;; Підсумкова бесіда

1. Що ви дізналися про життя В. Бикова?

2. Творчість яких письменників подобалася В. Бикову?

3. Де автор «Альпійської балади» був під час війни?

4. Яке місце займає тема війни у творчості В. Бикова?

5. Що лягло в основу твору?

;; Рефлексія

Чи справдилися ваші сподівання від уроку? Чи отримали ви

відповіді на свої питання?

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Дібрати матеріал до образів Івана Терешка й Джулії, дізна-

тися про значення їхніх імен.

;; Індивідуальне завдання

Знайти матеріал про призначення та устрій концтаборів.

 

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (14.07.2018)
Переглядів: 1347 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: