Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 21 Тема: Друга світова війна в європейській поезії

Урок № 21

Тема: Друга світова війна в європейській поезії

Мета: познайомити учнів з життям і творчістю К. І. Галчинського, А. Маргул-Шпербера,

С. Гудзенка, учити аналізувати поетичні твори, визначати їхні головні думки;

розвивати здатність виразно читати вірші; сприяти формуванню в учнів влас-

ного ставлення до проблем, порушених у творах, поваги до історичного мину-

лого, формувати активну громадянську позицію.

Очікувані результати: учні виразно читають та аналізують вірші, звертаючи увагу на осо-

бливості зображення Другої світової війни; розуміють головні думки творів,

висловлюють власну думку з приводу проблем, порушених у творах.

Ключові поняття: поетичний твір, художньо-зображувальні засоби, тема, ідея.

Обладнання: портрети поетів, запис пісні «Нас не нужно жалеть» (сл. С. Гудзенка, муз.

В. Зубкова).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: урок-дослідження.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

III. Повідомл ення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

Які завдання ми поставимо перед собою сьогодні на уроці?

Про що ви хотіли б дізнатися?

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу,

мотивація навчальної діяльності

Знайомлячись із творами поетів, ми побачимо, якою є війна

для людей різних національностей, якою її бачать чоловіки і жінки,

люди різного віросповідання та віку.

;; Складання асоціативного куща

Війна

Біль

Страждання

Смерть

Руйнація

Поранення

Стійкість Героїзм Горе

Сила

духу

;; Бесіда

1. Скажіть, чи розповідають у ваших сім’ях про родичів-учас-

ників Великої Вітчизняної війни?

2. Як склалася їхня доля?

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

;; Слово вчителя

Війна… Друга світова війна… Яка далека вона від нас! Лише

завдяки книгам, фільмам та спогадам фронтовиків ми можемо уя-

вити собі, якою ціною завойована перемога. І я не помилюся, якщо

скажу, що цю страшну ціну заплатила кожна сім’я в Україні.

З сьогоднішнього уроку ми починаємо вивчення циклу творів, при-

свячених темі Другої світової війни. Ми не повинні забувати про

ці дні, бо забуття — підстава для повторення.

IV. Ет ап перевірки знань учнів

;; Слово вчителя

Польща була однією з перших країн, до якої вдерлися фа-

шисти, тому ми почнемо вивчення творів про II Світову війну

з творчості польського поета К. І. Галчинського.

;; Розповідь підготовленого учня про життя та творчість поета

(див. електронний додаток)

;; Продовження слова вчителя

1 вересня 1939 року німецькі війська вдерлись до Польщі.

На цей час Німеччина вже приєднала до своєї території Австрію,

частину Чехії, бо серйозного опору не зустрічала. У Польщі

німці повинні були взяти воєнно-транзитний склад на півострові

в Гданській бухті. Проте поляки вирішили прийняти бій. Стійкість

оборони нечисленного контингенту польських солдат стала неспо-

діванкою для німецького командування. Сім днів тривала оборона.

Дві сотні поляків протистояли 3,5 тисячам німецьких солдат. Німці

направили в Гданську бухту навчальний лінкор, після перших не-

вдач застосували важку артилерію та авіацію… В історію ця подія

ввійшла під назвою «оборона Вестерплятте».

;; Виразне читання вірша підготовленим учнем

;; Аналіз вірша К. Галчинського «Пісня про солдатів Вестерплятте»

1. Яким настроєм наповнив вас вірш?

2. Від чийого імені веде оповідь автор?

3. Які засоби виразності сприяють емоційному наснаженню

твору?

4. Визначте тему та ідею вірша.

;; Повідомлення підготовленого учня про Альфреда Марґула-Шпербера

(див. електронний додаток)

;; Слово вчителя

Альфред Маргул-Шпербер прожив довге життя, бачив ба-

гато різних політичних режимів. Незважаючи на своє єврейське

походження, він зміг пережити страшні часи окупації, коли біль-

шість його друзів було знищено в концтаборах… Навіть ім’я рідної

Буковини (німецькою Бухенланд) потім нагадуватиме йому про на-

цистські злочини.

;; Виразне читання вірша А. Маргул-Шпербера «Про назву концтабору

Бухенвальд» підготовленим учнем

;; Бесіда

1. Яке враження справив на вас цей вірш?

2. Яким настроєм він пронизаний?

3. Яка картина постає у вашій уяві, коли ви читаєте цей вірш?

4. Які засоби використав поет для створення картини людських

страждань?

;; Прослуховування пісні на вірш С. Гудзенка «Нас не нужно жалеть»

(муз. В. Зубкова)

;; Слово вчителя

Цей вірш Семена Гудзенка став піснею завдяки композито-

рові В. Зубкову. Ми мали змогу почути її в кінофільмі «Циган»

у виконанні Михая Волонтира.

;; Повідомлення підготовленого учня про Семена Гудзенка

(див. електронний додаток)

;; Виразне читання вірша «Нас не треба жаліти…»

;; Бесіда за прочитаним

1. Який період війни зображено у вірші?

2. Як автор зображує солдат?

3. Про що мріє ліричний герой?

4. Якими словами автор передає правду воєнних років?

5. Яке значення має повтор «Нас не треба жаліти…»?

6. Порівняйте пісню з віршем. Чим вони відрізняються?

7. Яке враження у вас виникло під час слухання вірша / пісні?

Що більше сподобалось?

V. Етап закріплення нового матеріалу

;; Бесіда

1. Чи досягли ви мети, поставленої перед собою на початку уроку?

2. Що ви усвідомили на цьому уроці?

3. Якби у вас з’явилася можливість поставити запитання авто-

рам, що б ви спитали?

;; Рефлексія

Чи справдилися сподівання, які ви покладали на сьогодніш-

ній урок? Чи отримали ви відповіді на свої питання?

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Вивчити один з віршів напам’ять (на вибір учнів). Прочитати

повість В. Бикова «Альпійська балада».

;; Індивідуальне завдання

Підготувати повідомлення про В. Бикова.

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (14.07.2018)
Переглядів: 1168 | Коментарі: 6 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: