Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 20 Тема: Лицарський турнір (за романом В. Скотта «Айвенго»)

Урок № 20

Тема: Лицарський турнір

(за романом В. Скотта «Айвенго»)

Мета: повторити й узагальнити матеріал за романом В. Скотта «Айвенго»; продовжу-

вати навчати працювати в групах; розвивати творчу уяву, логічне мислення;

сприяти вихованню кращих моральних якостей в учнів.

Очікувані результати: учні розширять та систематизують знання про батьківщину

В. Скотта — Шотландію, біографію письменника та його роман «Айвенго».

Ключові поняття: Шотландія, історична особа, лицар, кодекс честі.

Обладнання: портрет В. Скотта, ілюстрації з зображенням лицарів та життя середньовічної

Англії.

Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.

Вид уроку: урок-змагання.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап підготов ки учнів до активної та свідомо ї

робот и на уроці

;; Повідомлення теми уроку

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань роботи на уроці

Які завдання ми оберемо сьогодні на уроці? Про що ви хо-

тіли б дізнатися ?

;; Показ практичної значущості вивчення матеріалу,

мотивація навчальної діяльності

;; Слово вчителя

Ось і перегорнуто останню сторінку роману. Але перед тим як

ми розпочнемо вивчення нового твору, я пропоную вам на крилах

уяви переміститись у середньовічну Англію і на деякий час стати

її мешканцями. А оскільки найцікавішим у ту епоху було життя

лицарів, то і ми перетворимося на них.

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

Урок у нас сьогодні незвичайний: це урок-лицарський тур-

нір. Вашим домашнім завданням було поділитися на дві команди

лицарів. Пропоную вам зайняти свої місця і представити команди.

III. Ет ап засво єння нових знань

1 тур. Краєзнавч ий

Кожна правильна відповідь — 1 бал. Завдання отримує кожна команда по черзі. Якщо

команда не відповідає, то суперники мають право відповісти і отримати додатковий бал.

1. Шотландія є частиною країни… (Великої Британії).

2. Рослина, що врятувала країну під час нападу ворога, після

чого її зобразили на гербі Шотландії. (Чортополох.)

3. Національний музичний інструмент шотландців. (Волинка.)

4. Як називається чоловіча спідниця — національний одяг шот-

ландців? (Кілт.)

5. Інша назва жителів Шотландії — … (горці).

6. Поширена в Шотландії рослина, з якої готують трунок.

(Верес.)

7. Назвіть видатних людей Шотландії (по черзі, за кожного правильно на-

званого — 1 бал).

2 тур. Біографічн ий

Оцінювання — як і в 1 турі.

1. Яку роль у житті майбутнього письменника відіграла тітка

Джанет? (Поставила хлопчика на ноги.)

2. З чиїм ім’ям пов’язують захоплення хлопчика читанням і по-

дальшу літературну працю? (В. Шекпіра.)

3. Скільки років Вальтер Скотт займався збиранням фольклору?

(Понад 10 років.)

4. Як називався перший роман на історичну тему, анонімно ви-

пущений Вальтером Скоттом? («Беверлі».)

5. Яку освіту отримав Вальтер Скотт в Единбурзькому універ-

ситеті? (Юридичну.)

6. Почесним громадянином якого міста став письменник?

(Единбурга.)

7. Назвіть відомі вам історичні романи В. Скотта (по черзі, за кожну

назву твору письменника — 1 бал).

3 тур. Істор ичний

Учням пропонується протягом 5 хвилин заповнити таблицю. За правильно виконане

завдання — 5 балів. За помилки та неповну відповідь бали знімаються.

Реальні історичні особи, що діють у романі «Айвенго» Вигадані В. Скоттом персонажі

4 тур. Конкурс капітанів

Максимальна оцінка — 5 балів.

Представлення та захист гербів та девізів, створених удома.

5 тур. «Далі , далі …» (Роман «Айвенго» та його герої)

Кожна правильна відповідь — 1 бал.

Питання до І команд и

1. Представники яких народів протиставлені в романі? (Нормани

і сакси.)

2. З якої родини походив Айвенго? (Син англосакського феодала

Седрика Сакса.)

3. Що було зображено на щиті лицаря Айвенго? (Дуб, вирваний

із коренем.)

4. Назвіть місто, біля якого відбувся лицарський турнір. (Ешбі.)

5. Із ким вступив у двобій Айвенго? (З Бріаном де Буагільбером.)

6. Хто допоміг Айвенго у вирішальному поєдинку на лицар-

ському турнірі? (Чорний лицар.)

7. Кого обрав лицар Позбавлений Спадщини королевою турніру?

(Леді Ровену.)

8. Під яким ім’ям діє в романі Робін Гуд? (Локслі.)

9. Ім’я барона, що тримав у своєму замку Седріка, Ровену,

Айвенго та інших. (Фрон де Беф.)

10. Яка річ Ребекки стала символом виклику на бій? (Біла ру-

кавичка.)

11. Полонити Річарда Левове Серце зголосився… (Вальдемар

Фітцурз).

12. Бріан де Буагільбер загинув під час… (Божого суду).

Питання до ІІ команд и

1. Кому служив Айвенго? (Королю Річарду I.)

2. Хто в романі виступає захисником стародавніх звичаїв

і традицій? (Седрик.)

3. Хто допоміг Айвенго потрапити на турнір? (Ісаак.)

4. Що викарбовано на щиті Айвенго? («Desdichado» —

«Позбавлений спадку».)

5. Хто став переможцем першого дня лицарського турніру

в Ешбі? (Айвенго.)

6. Як звали саксонського лицаря, який на турнірі підтримав

норманів? (Ательстан.)

7. Хто зміг вилікувати Айвенго від ран? (Ребекка.)

8. Що подарував Локслі Чорному лицарю? (Мисливський ріг.)

9. З ким із лісових мешканців найбільше потоваришував Чорний

лицар? (З братом Туком.)

10. Хто зголосився тимчасово виконувати обов’язки джури при

королі Річардові під час його подорожі після звільнення по-

лонених у замку Фрон де Бефа? (Вамба.)

11. Як звали храмовника, що звинуватив Ребекку в чаклунстві?

(Бріан де Буагільбер.)

12. Що подарувала Ребекка леді Ровені на прощання? (Діамантові

намисто та сережки.)

6 тур. Лицарський

Оцінювання — кожне правильно сформульоване положення — 1 бал.

Cкласти ______«Кодекс честі лицаря».

IV. Ет ап підведення підсум ків

;; Оцінювання результатів роботи команд

V. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Відповісти на питання «Чому роман “Айвенго” зацікавлює

читачів майже два століття?».

;; Індивідуальне завдання

Підготувати виразне читання та аналіз віршів «Про назву

концтабору Бухенвальд» А. Марґул-Шпербера, «Пісня про солдат

Вестерплятте» К. Галчинсько, «Нас не треба жаліти» С. Гудзенко.

Підготувати повідомлення про життя та творчість цих поетів.

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (14.07.2018)
Переглядів: 1389 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: