Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із всесвітньої історії 7 клас (нова програма)

УРОК № 5 Тема. Арабський халіфат.

УРОК № 5
Тема. Арабський халіфат.
Мета: розглянути історію створення Арабського халіфату та виникнення ісламу, ознайомитися із найяскравіши-ми досягненнями ісламської культури; удосконалити навички роботи з історичною картою, документами;
формувати уміння аналізувати й оцінювати факти, висловлювати судження щодо причин виникнення іс-ламу та впливу культури халіфату на розвиток Західної Європи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, карти «Арабські завоювання у VII—IX ст. Утворення халіфату».
Основні терміни і поняття: іслам, мусульмани, Коран, хіджра, Арабський халіфат, Омейяди та Аббасиди, східна деспотія, емір.
Основні дати і події: 622 р. — хіджра, початок мусульманського літочислення; 661—750 рр. — халіфат Омейядів; 750—
1258 рр. — халіфат Аббасидів.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
;Робота з картою
1. Покажіть на карті територію Візантійської імперії:
1) наприкінці правління Юстиніана;
2) у другій половині IX ст.;
3) у другій половині XI ст.
2. Зробіть висновок, як змінювалася територія імперії — збільшувалася чи зменшувала-ся. Що спричинило ці зміни?
;Фронтальне опитування
1. Як Юстиніан намагався відродити велич колишньої Римської імперії?
2. У чому були причини конфлікту між іконоборцями та шанувальниками ікон?
3. Чому візантійцям доводилося майже постійно воювати? Із ким вони воювали най більше?
4. Чим візантійське суспільство відрізнялося від західноєвропейського?
5. Який внесок у світову культуру зробили візантійці?
6. Скільки часу проіснувала Візантія? Як ви вважаєте, у чому полягають причини заги-белі цієї імперії?
Заслухавши відповіді учнів, учитель пропонує розглянути історію держави, яка тісно
пов’язала Середньовічну Європу й мусульманський світ. У VII—VIII ст. араби, вийшовши за
межі своєї батьківщини — Аравійського півострова, завоювали великі території в Азії та Пів-нічній Африці, з півдня почали загрожувати Європі. В арабів виникла нова релігія — іслам,
яка швидко поширювалася серед завойованих арабами народів.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Природні умови й заняття населення домусульманської Аравії
Аравійський півострів
„ „ Розташований у Південно-Західній Азії, площа дорівнює чверті Європи
„ „ Омивається Середземним, Червоним і Аравійським морями
„ „ За природними умовами поділяється на три зони
„ „ Клімат сухий і жаркий, дощі бувають дуже рідко
„ „ Більшу частину півострова займає Аравійська пустеля
Ємен
(араб. — права, тобто
південна сторона)
Недж
(араб. — плоскогір’я)
Хіджаз
(араб. — кордон)
Південний захід
півострова з родючими
землями, тропічною
рослинністю і достатньою
кількістю води
Велике посушливе
плоскогір’я у центрі
півострова. Річок немає,
лише сухі русла, що
інколи заповнюються
дощовими потоками
Довга посушлива
смуга уздовж
узбережжя
Червоного моря
з окремими оазами
Висока густота населення,
що здавна займалося
зрошувальним
землеробством
і садівництвом
Низька густота
населення. Територія
придатна лише для
ведення кочового
скотарства
Населення
мешкало в оазах.
Рільництво
розвивалося лише
в окремих оазах
Іслам
Іслам (від араб. — «покірність», «вручення себе Богу») — одна зі світових релігій (разом
із християнством і буддизмом), яка виникла в Західній Аравії в VII ст. Її засновником був Му-хаммед. Послідовників ісламу називають мусульманами. Іслам складався під значним впли-вом іудаїзму та християнства. У результаті арабських завоювань іслам поширився на Близь-кому та Середньому Сході, а пізніше також у країнах Далекого Сходу, Південно-Східної Азії
та Африки. Головним в ісламі є поклоніння єдиному і всемогутньому Богу — Аллаху, — який
створив небо, землю і людину, та визнання Мухаммеда пророком — посланцем Аллаха.
П’ять основних обов’язків прихильників ісламу
Віра в існування всемогутнього і єдиного Аллаха й те, що Мухаммед
є його пророком
Виконання п’ять разів на добу обов’язкової молитви
Раз на рік, упродовж місяця рамадану, дотримуватися обов’язкового
посту — не їсти й не пити від світанку до заходу сонця
Кожен, у кого є можливість, повинен один раз за своє життя здійснити
хадж (паломництво) до Мекки та Медини
Мусульманин, щоб звільнитися від гріхів, повинен віддавати п’яту
частину своїх прибутків на милостиню
Іслам та араби
Бл. 610 р. Початок проповіді Мухаммедом ісламу — нової єдиної релігії,
що стала засобом об’єднання арабів
Бл. 630 р. Більшість арабів визнали владу Мухаммеда і прийняли іслам.
Об’єднання арабів і виникнення держави
VII—VIII ст. Доба переможних завойовницьких походів арабів
Основні причини воєнних успіхів арабів
„ „ Перевага у військовій справі: наявність легкої кінноти
„ „ Завоювання у формі «священної війни в ім’я Аллаха»
Утворення Арабського халіфату
Особливості розвитку
„ „ Поєднання в особі халіфа вищої світської та духовної влади в державі
„ „ Здійснення судочинства на підставі норм Корану
„ „ Уся земля належала халіфу, який наділяв нею за умови несення служби
„ „ Примусове об’єднання народів із різними культурними традиціями
Друга половина VIII—XI ст. Поступовий занепад і розпад Арабського халіфату
Особливості мусульманської культури
Для мусульманської культури характерне
Поважне ставлення до знання як необхідної передумови віри, сприяння
розвитку науки
Збереження й використання культурних досягнень античності
та Стародавнього Сходу
Заборона зображувати людей і будь-яких живих істот. Відсутність ікон,
портретів, картин
Поширення арабесок (геометричних або рослинних орнаментів)
та каліграфії, або «краси письма»
Досягнення арабської науки IX—XI ст.
Галузь Досягнення
Математика • Запозичили в індійців цифри, що згодом поширилися у Європі
• Аль-Хаварізмі вважається засновником алгебри. Він є автором книги «Аль-Джебр» («Рахунок»), від назви якої
походять слова «алгебра» та «алгоритм»
• Заклали основи аналітичної геометрії та тригонометрії
Фізика • Книга «Скарби оптики» Альхазена, де було сформульовано основні закони оптики
• Розробили принципи збільшуючого скла
• Відкрили і пояснили явище інерції
Астрономія • У Багдаді, Дамаску та Самарканді існували великі обсерваторії
• Завдяки складним підрахункам і точним інструментам араби обчислили окружність Землі, описали розташуван-ня зірок на небі
Хімія • Навчилися виготовляти спирт, сірчану кислоту
• Передали з Китаю до Європи секрет виготовлення пороху
• Джабер і Разі були засновниками всієї середньовічної алхімії (слово арабського походження). Алхіміки шукали
секрет філософського каменя, що перетворює всі метали на золото
Медицина • Першими стали робити вівісекцію — розтини живих тварин із метою дослідження функцій і причин захворю-вань
• Середньоазійський учений Ібн Сіна, відомий у Європі як Авіценна, написав трактат «Канон медичної науки», де
узагальнив досвід античних, індійських і середньоазійських лікарів. До кінця XVII ст. у Європі та світі ця праця
була незамінною для всіх лікарів
• Створили перші аптеки і лікарні, знали засоби знеболювання, уміли видаляти апендикс, винайшли сиропи та
еліксири для лікування хвороб
Географія
і мореплавство
• Відомий арабам світ простягався від Атлантичного до Тихого океану і від Екваторіальної Африки до Київської Русі
• Арабські карти були на той час найточнішими; дещо пізніше з’явився глобус
• Для морських експедицій створили дуже зручне й надійне судно — дау, використовували запозичений у китай-ців компас
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
;Робота з картою
Покажіть на карті:
1) територію Аравійського півострова. Як природно-кліматичні умови вплинули на розви-ток господарського життя арабів у доісламський період?
2) територію держави Мухаммеда. Яку роль відіграло прийняття ісламу в об’єднанні ара-бів?
3) території, завойовані арабами в 632—661 рр. Чим полегшувалися і що мали на меті
арабські завоювання?
4) території, завойовані за правління Омейядів. Як було організовано управління в халі-фаті?
5) території, контроль над якими Арабська держава втратила за правління Аббасидів. Чо-му Арабський халіфат почав розпадатися?
;Фронтальне опитування
1. У чому полягає своєрідність розвитку культури арабського світу?
2. Які галузі науки найбільше розвивалися в халіфаті?
3. Якими літературними творами представлена культура Арабського халіфату?
4. Які пам’ятки середньовічної арабської архітектури ви можете назвати?
5. Як вплинула культура халіфату на культурний розвиток Західної Європи?
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
;Заключне слово вчителя
„ „ Араби населяли Аравійський півострів, основними заняттями північних арабів були ко-чове скотарство та караванна торгівля, південні араби були землеробами та мореплав-цями.
„ „ У VII ст. тут зародилася нова релігія — іслам; засновником ісламу став Мухаммед, який
очолив Арабську державу й мусульманську церкву.
„ „ Після смерті Мухаммеда державу очолив халіф; халіфами називали і всіх наступних
правителів арабів.
„ „ У результаті завоювань Омейядів Арабський халіфат зайняв територію від Атлантично-го океану до гір Паміру й Гіндукушу, від Сахари до Приуралля і Дагестану. Це була
держава, яка володіла землями в Азії, Африці та Європі.
„ „ За правління Аббасидів від халіфату відійшли значні території: Іспанія, Марокко, За-кавказзя, Середня Азія, Вірменія, Єгипет. За халіфами збереглася лише духовна влада
над усіма мусульманами.
„ „ Арабська держава припинила своє існування в результаті монгольської навали в 1258 р.
„ „ Культура халіфату, яка поєднала в собі досягнення античності та країн Сходу, справи-ла значний вплив на культурний розвиток Європи.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте § 3 підручника.
2. Порівняйте іслам і християнство. Визначте спільні та відмінні риси.

Категорія: Конспекти уроків із всесвітньої історії 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (21.01.2018)
Переглядів: 635 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: