Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із історії України 7 клас (нова програма)

Урок № 30 Утворення Кримського ханату та його відносини з Україною

Урок № 30

Утворення Кримського ханату та його відносини з Україною

Мета: охарактеризувати процес утворення Кримського ханства, показати наслідки татарських походів на українські землі; продовжувати вдосконалення вмінь працювати з картою, аналізувати; сприяти формуванню навичок самостійної роботи та розвитку критичного мислення учнів.

Очікувані результати: 

 

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас, тексти джерел, ілюстрації (мавзолей Гаджі-Гірея, гравюра «Татари ведуть ясир»).

Поняття: улус, ханат, яничари, ясир, беї.

Персоналії: Гаджі-Гірей, Менглі-Гірей.

Дати: 1428—1430 рр. — утворення Кримського улусу (від 1502 р. — Кримський ханат), 1478 р. — визнання Менглі-Гіреєм васальної залежності від Туреччини, 1482 р. — розгром кримськими татарами Києва.

  1. Організаційна частина

Оголошення теми та очікуваних результатів.

II. Актуалізація опорних знань

Метод «Мікрофон»

Що ви знаєте про події попередньої доби історії Криму та Північного Причорномор’я?

  1. Вивчення нового матеріалу

План вивчення нового матеріалу

  1. Утворення Кримського ханату та його залежність від Османської імперії.
  2. Суспільний устрій ханату.
  3. Початок татарських походів на українські землі та їх наслідки.

Матеріал для повідомлення

«Візитна картка» Кримського півострова

Від IX ст. Кримський півострів потрапляє до сфери впливу Русі, і наприкінці наступного століття тут виникає Тмутараканське князівство, у якому правили чернігівські князі. Від початку XII ст. половці відокремлюють його від Русі, і згодом воно припиняє своє існування. Проте в містах Судак, Херсонес, Солхат та інших продовжували жити впливові громади русичів.

Монгольське завоювання Криму розпочалося з нападу в 1223 р. на місто Судак та його пограбування й завершилося в 1238—1239 рр. створенням окремого улусу, або намісництва. Проте до його складу потрапили лише степові терени півострова, заселені половцями. Гірські й південнобережні райони з містами Судак і Херсонес перебували під залежністю від Візантії. Протягом XIII ст. відбувалися помітні зміни в національному складі населення краю. Сюди переселялися турки-сельджуки, вірмени й італійці, а монголи, осідаючи та змішуючись із половцями, започаткували формування кримськотатарського етносу. Від кінця XIII ст. серед них поширюється іслам.

Золотоординська адміністрація сприяла розвитку міст, торгівлі й ремесел. За її згодою генуезці заснували в 60-х рр. XIII ст. місто Кафу (сучасна Феодосія), а пізніше ними й венеціанцями створюються торговельні й промислові поселення на узбережжі Чорного моря біля річок Дунаю, Дністра, Дніпра, Дону, Кубані та в Керчі. Особливо швидко розвивалася Кафа, що в XV ст. стає одним із найбільших портів світу й центральним ринком продажу невільників, захоплених татарами й турками переважно в українських землях. У 1318 р. у ній засновується католицьке єпископство. Важливу роль у Південному Криму відігравало створене наприкінці XII ст. греками князівство Феодоро, що визнало залежність від монголів.

У XIV ст. Кримський півострів називався Тавридою (Таврією), можливо, за іменем одного з народів, що населяв його в давнину, — таврів. Нова назва півострова з’являється в XIII ст. і походить від адміністративного центру Золотоординського намісництва (тумену) міста Кирим (Солхат, нині — Старий Крим).

  1. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання на закріплення

  1. Визначте, про яке князівство йдеться.

Невеличке середньовічне християнське князівство на південному заході Криму зі столицею в місті Мангуп, яке існувало у XII—XV ст. (Феодоро)

  1. Визначте, про яке місто йдеться.

Місто (сучасна Феодосія), засноване генуезцями в 60-х рр. ХІІІ ст., де перебував найбільший невільничий ринок у Криму. (Кафа)

  1. Виправте історичні помилки в тексті.

Кримське ханство утворилося в 1475 р. (1449 р.). Воно зайняло землі Кримського півострова, Кавказу, Прикубання (землі Кримського півострова, Північного Причорномор’я, Приазов’я, Прикубання). Ханство приваблювало правителів сусідніх держав — Священної Римської імперії, Візантії, Польщі, Московського князівства (Литви, Польщі, Туреччини, Московського князівства). У 1470-ті рр. безпосередньо до кордонів Кримського ханства підступили володіння Візантії (Туреччини). Тому в 1480 р. (1478 р.) Кримське ханство визнало себе васалом Трансільванії (Туреччини).

V. Домашнє завдання

  1. Підручник  
  2. Індивідуальне випереджальне завдання: підготуйте розповіді від імені представника тієї чи іншої групи панівного стану, повідомивши про їхні заняття, спосіб життя, побут.

 

Категорія: Конспекти уроків із історії України 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (26.01.2019)
Переглядів: 459 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: