Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із географії 7 клас

Урок № 40 Географічне положення й дослідження Північної Америки

Урок № 40

Географічне положення й дослідження Північної Америки

Мета уроку: сформувати знання про характерні риси географічного положення Південної Америки; дати уявлення про історію відкриття та дослідження материка; показувати на карті об’єкти географічної номенклатури.

Обладнання: підручник, зошит для практичних робіт, атлас, фізична карта світу, фізична карта Північної Америки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Очікувані результати: учні зможуть: характеризувати особливості географічного положення материка; розповідати про історію відкриття Північної Америки; показувати на карті об’єкти географічної номенклатури.

Географічна номенклатура: миси — Мерчисон, Мар’ято, Принца Уельського, Сент-Чарльз; затоки — Гудзонова, Мексиканська, Аляска; острови — Гренландія, Ньюфаундленд, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські, Канадський Арктичний Архіпелаг; півострови — Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан.

  1. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

(Привернути увагу учнів до фізичної карти Північної Америки.)

Перед вами материк, природа якого має багато спільного із природою Євразії. Це Північна Америка. Як і Євразія, вона розташована в Північній півкулі. Материк має свої рекорди. Тут перебуває найдовша система карстових печер Флінт-Мамонтова, у західних передгір’ях Аппалачів (загальна довжина понад 500 км). На північній схід від материка розташований найбільший острів світу — Гренландія. У Гренландії розміщений найшвидший великий льодовик — Квараяк. Швидкість його переміщення досягає 24 м на день. Береги Північної Америки омиваються безліччю заток, серед них Мексиканська (яку називають «Розпеченою сковорідкою») і Гудзонова («мішок із льодом»), біля берегів континенту зафіксовані найвищі припливи — затока Фанді (висота підйому води — до 18 м).

(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)

III. Актуалізація опорних знань і вмінь

Бесіда за запитаннями

  1. Яка паралель називається Північним полярним колом?
  2. Що означає ця умовна лінія?
  3. Де починається течія Гольфстрім?
  4. Хто першим із європейців побував у Північній Америці, але не вважається її першовідкривачем?
  1. Вивчення нового матеріалу

План

  1. Географічне положення материка.
  2. Історія дослідження материка європейцями.
  3. Географічне положення материка

Практична робота

Учні виконують завдання 1 і 2 практичної роботи.

Запитання

Чи достатньо для характеристики географічного положення відомостей про назви й місце розташування крайніх точок, океанів, морів, заток, проток і каналів, найбільших островів і півостровів?

Варіант 1

Робота з підручником

Використовуючи текст підручника, фізичну карту Північної Америки, карти атласу, доповніть характеристику географічного положення материка. Укажіть, у яких півкулях і географічних поясах розташований материк, характер берегової лінії, визначте координати крайніх точок, назвіть найближчі материки, позначте найбільші течії, що впливають на клімат материка, з’ясуйте протяжність материка з півночі на південь і з заходу на схід.

Варіант 2

Розповідь учителя

Північна Америка за формою нагадує трикутник і перебуває в Північній і Західній півкулях. Основна частина материка розташована в субарктичному, помірному, субтропічному й тропічному поясах (найбільш розширена частина лежить у північному помірному й субарктичному поясах, найвужча — у тропічному поясі). На сході й півночі материка берегова лінія сильно розчленована. Координати мису Мерчисон — 71°50′ пн. ш. і 94°45′ зх. д., мису Мар’ято — 7°12′ пн. ш. і 80°52′ зх. д., мису Сент-Чарльз — 55°40′ зх. д. і 52°24′ пн. ш., мису Принца Уельського — 168°05′ зх. д. і 65° 35′ пн. ш. Поблизу східних берегів материка проходить тепла течія Гольфстрім і назустріч їй спрямовується холодна Лабрадорська течія, біля західних берегів протікають тепла Аляскинська течія і холодна Каліфорнійська. Поблизу берегів Північної Америки розміщені великі острови й архіпелаги: на півночі — Гренландія й Канадський Арктичний архіпелаг, що складається з безлічі великих і дрібних островів, на сході — острів Ньюфаундленд; на південному сході — Великі й Малі Антильські острови: на північному заході й заході — Алеутські, Ванкувер, архіпелаг Александра.

Завдання

Визначте довжину Північної Америки у градусах і кілометрах.

  1. Історія дослідження материка європейцями

Розповідь учителя

Майже за 500 років до Х. Колумба, наприкінці X ст., нормани на чолі з Ейріком Рудим побували біля північно-східних берегів Північної Америки. Здобутки усної народної творчості — саги (героїчні народні перекази) свідчать: нормани висаджувалися на узбережжі півострова Лабрадор й острова Ньюфаундленд. Однак у Європі майже нічого не знали про мандрівки вікінгів і відкриття, тому вони не вплинули на розширення знань людей про різноманіття світу.

Колонізація материка почалася в епоху Великих географічних відкриттів. У 1497—1498 рр. англійська експедиція під керівництвом Дж. Кабота пройшла уздовж східного берега Північної Америки, через 15 років іспанець В. Нуньєс де Бальбоа перетнув Панамський перешийок і першим вийшов до Тихого океану. У 1519—1521 рр. Е. Кортес відкрив, а потім завоював величезну країну — сучасну Мексику. У 1534—1535 рр. французька експедиція під керівництвом Ж. Картьє обійшла з півночі острів Ньюфаундленд і відкрила південно-східний берег півострова Лабрадор і річку Св. Лаврентія.

Із Північною Америкою пов’язано багато відкриттів англійців. Англійські мандрівники Джон Дейвіс і Генрі Гудзон досліджували північний край материка, у тому числі береги моря Баффіна й Гудзонову затоку. Дж. Дейвіс під час своєї третьої експедиції 1587 р., пройшов біля узбережжя Гренландії, дещо заглибився в море Баффіна, потім обігнув південно-східний виступ Баффінової Землі й дослідив атлантичне узбережжя півострова Лабрадор. Г. Гудзон у 1607—1611 рр. здійснив чотири плавання в арктичних морях, він відкрив річку, затоку й протоку, названі його ім’ям.

Незважаючи на безліч походів іспанських й інших завойовників, європейці не мали уявлення про північно-західні райони материка. Першовідкривачами цих земель стали російські землепрохідці. У середині XVII ст. вони вийшли до берегів Тихого океану. Прагнення нових відкриттів, пошуки хутрового звіра вабили людей далі на схід. У 1732 р. російське судно під керівництвом Федорова й Гвоздьова перетнуло Берингову протоку й досягло берегів Північної Америки. Відкриття Аляски пов’язують з експедицією О. Чирикова, що в 1741 р. нанесла на карту близько 400 верст північно-західного узбережжя Північної Америки. Так почалося дослідження північного заходу Нового Світу, де були створені російські поселення.

Робота з картою

Покажіть на карті географічні об’єкти, названі іменами дослідників Північної Америки.

Запитання

1) Чому історія зберегла мало свідчень про відвідування Північної Америки норманами?

2) Які відкриття здійснили французи?

3) Яку частину материка досліджували росіяни?

4) Чому Аляска опинилася у складі США?

Додатковий матеріал

Площа (разом з островами) — 24,25 млн км2.

Площа островів — 3,9 млн км2.

Довжина берегової лінії — 60 000 км.

Середня висота над рівнем моря — 720 м.

Найбільша висота над рівнем моря (г. Мак-Кінлі) — 6193 м.

Найменша висота над рівнем моря (Долина Смерті) — (–85) м.

Рекорди Північної Америки

На материку розташовані: найбільша прісноводна водойма світу — озеро Верхнє, одна з найдовших гірських систем — Кордильєри, найдовша система карстових печер Флінт-Мамонтова (загальна довжина близько 500 км), один із найбільших водоспадів — Ніагарський.

У Північній Америці розташований перший у світі Єллоустонський національний парк, створений у 1872 р. Тут поширені озера з гарячою водою, гарячі джерела, але найбільшу увагу привертають гейзери, найвідомішим із яких є «Гігант», що викидає стовп води на висоту понад 90 м.

Найбільш різке потепління спостерігалося в містечку Спірфіш у штаті Південна Дакота (США) 22 січня 1943 р. Протягом 2 хвилин температура повітря підвищилася на 27 °С: від –20 до +7 °С.

У Північній Америці реєструється найбільша кількість торнадо (тромбів). Вони мають катастрофічну силу та являють собою одне з найнебезпечніших для людини явищ природи. Рекордна кількість торнадо за добу — 148, відзначена над південними й середньозахідними штатами США 3—4 квітня 1974 р.

Рекордна швидкість торнадо — 450 км/год, зареєстрована в районі водоспаду Вічита, штат Техас (США). За іншими даними, максимальна швидкість вітру в торнадо становить близько 512 км/год.

Найбільша кількість снігу, що випав за рік — 31 102 мм, зареєстрована на горі Рейнир (США).

Лавина, викликана виверженням вулкана Сент-Хеленс (штат Вашингтон, США) 18 травня 1980 р., схилом зі швидкістю 400 км/год.

У Каліфорнії ростуть секвої заввишки до 150 м із діаметром стовбура до 11 м. Їхній вік досягає 4000 років.

Цікавий факт

Більше ніж 80 % території Гренландії зайнято покривним льодовиком середньою потужністю 2300 м (максимальна — 3400 м). Імовірно, він покриває скупчення островів. Вузькими долинами в океан сповзають великі льодовики, що є причиною утворення до 15 тис. айсбергів щорічно. Уздовж берегів витягнуті не покриті льодом ділянки суходолу завширшки до 250 км. Вони являють собою плоскогір’я й гірські масиви заввишки до 2000 м. Найвища точка — 3700 м — розташована біля східного узбережжя у хребті Уоткінса (г. Гунбйорн).

V. Закріплення вивченого матеріалу

Робота з таблицею

Порівняйте географічне положення Північної та Південної Америки і заповніть таблицю.

Завдання

  1. Згрупуйте географічні об’єкти, поясніть принципи їхнього групування.

Перелік географічних об’єктів: Каліфорнія, Аляска, Юкатан, Гренландія, Ньюфаундленд, Гудзонова, Мексиканська, Аляска, Куба, Гаїті, Лабрадор, Флорида.

  1. Здійсніть за картою уявну морську подорож уздовж узбережжя материка з Гудзонової затоки до півострова Аляска через Панамський канал. Які півострови й острови ви зустрінетеь на шляху?

Бесіда за запитаннями

Чому Північна й Південна Америка утворюють одну частину світу?

  1. Підсумки уроку

Висновки

  • Північна Америка розташована в Західній та Північній півкулях. На півдні вона з’єднується з Південною Америкою, на заході відділена Беринговою протокою від Євразії. Материк омивається Північним Льодовитим океаном з морями Бофорта, Баффіна й Гренландським, Тихим океаном із Беринговим морем, Атлантичним океаном із Карибським морем. Великі острови: Гренландія, Баффінова Земля, Елсмір, Вікторія.
  • Поблизу східних берегів материка проходить тепла течія Гольфстрім, назустріч їй рухається холодна Лабрадорська течія. Біля західних берегів розташовані тепла Аляскинська течія й холодна Каліфорнійська.
  • Понад тисячу років тому північно-східного узбережжя материка досягли нормани. Однак датою відкриття Америки вважають 12 жовтня 1492 р., коли X. Колумб виявив перший острів, що лежить біля Північної Америки. У 1497—1498 рр. англійська експедиція під керівництвом Дж. Кабота пройшла уздовж східного берега Північної Америки. У 1534—1535 рр. французька експедиція під керівництвом Ж. Картьє обігнула з півночі острів Ньюфаундленд і дослідила південно-східний берег півострова Лабрадор і річку Святого Лаврентія.

VII. Домашнє завдання

Опрацюйте матеріал підручника:

 

Категорія: Конспекти уроків із географії 7 клас | Додав: uthitel (30.01.2018)
Переглядів: 745 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: