Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із географії 7 клас

Урок № 2 Годинні пояси

Урок № 2

Годинні пояси

Мета уроку: сформувати знання учнів про зміни часу та причини, які їх обумовлюють; дати уявлення про годинні пояси та особливості їх розташування; сформувати уміння визначати місцевий і поясний час.

Обладнання: підручник, зошит для практичних робіт, атлас, карта годинних поясів.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть: розповідати про зміну часу та годинні пояси; визначати місцевий і поясний час.

  1. . Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Бесіда за запитаннями

  1. Чому сучасну географію розглядають як систему наук?
  2. Що вивчає географія материків і океанів?
  3. Які методи досліджень використовують учені-географи?

Метод «Естафета»

Учень, тримаючи в руках олівець або ручку, повинен назвати одне географічне поняття (об’єкт) за вивченою темою і передати «естафетну паличку» наступному школяреві.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

Відповісти на запитання «що таке час?» нелегко. У загальному розумінні час — це безперервна низка явищ, що змінюють одне одного. Головна властивість часу полягає в тому, що він невпинно рухається вперед. Простір можна й охопити поглядом, й обмежити, а час — ні обмежити, ні зупинити. На Землі його відлік пов’язаний із рухом нашої планети навколо Сонця. Саме за сонячним годинником людина живе і працює.

(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)

  1. . Вивчення нового матеріалу

План

  1. Причини відмінностей у часі.
  2. Годинні пояси.
  3. Причини відмінностей у часі

Запитання

За який час Земля здійснює один оберт навколо своєї осі? Які явища із цим пов’язані?

Розповідь учителя

Обертання Землі навколо своєї осі є причиною зміни часу доби. Якщо в Україні в цей момент день, то на зворотному боці земної кулі — ніч. У добі 24 години, тобто якщо дві точки розташовані на відстані в 15° по довготі, то місцевий час для них буде відрізнятися на одну годину (360° : 15° = 24), оскільки за годину Земля обертається навколо своєї осі на 15°. Таким чином, на різних меридіанах місцевий час різний. На невеликій відстані по довготі різниця в місцевому часі є невеликою, а між віддаленими по довготі точками вона може суттєво відрізнятися. Так, різниця в місцевому часі між крайніми західною та крайньою східною точками України становить приблизно 1 годину 12 хвилин.

(Ознайомити учнів із розрахунками відмінностей у місцевому часі між Львовом і Києвом.)

Крок перший: визначити довготу міст із точністю до мінут.

Львів — 24°00′ сх. д.; Київ — 30°30′ сх. д.

Крок другий: обчислити різницю в довготі між цими містами (у градусах і мінутах): 30°30′ – 24°00′ = 6°30′.

Крок третій: пригадати, що Земля обертається на 1° (або 60′) за 4 хв, що становить 240 с, і обчислити, який час відповідає оберту на 1′.

240 : 60 = 4 с.

Крок четвертий: перевести різницю довгот у різницю в часі (у хвилинах і секундах):

  • 6° · 4 хв = 24 хв;

б) 30′ · 4 с = 120 с, або 2 хв;

в) 24 хв + 2 хв = 26 хв.

Різниця в місцевому часі між Києвом і Львовом становить 26 хв.

Завдання

Визначте місцевий час у точці зі східною довготою 36° (м. Харків), якщо в Києві в цей момент місцевий час дорівнює 10 год.

  1. Годинні пояси

Робота з картою

(Продемонструвати учням карту годинних поясів.)

Поміркуйте, яким є призначення цієї карти. Що можна визначити з її допомогою?

Розповідь учителя

На цій карті проведені межі 24 годинних поясів і виділені райони, де використовуються інші системи відліку часу. На океанах, морях і малозаселених територіях межі годинних поясів проведені по лініях меридіанів, віддалених на відстані 7,5° на схід і захід від середнього меридіана цього поясу. У більшості інших районів світу вони проходять по близьких до цих меридіанів державних, адміністративних і природних (річки, гірські хребти) кордонах.

Бесіда за запитаннями

1) Скільки годинних поясів існує на Землі?

2) Як проведені межі годинних поясів на карті?

3) Чому межі годинних поясів часто проходять по державних та адміністративних кордонах?

Розповідь учителя (продовження)

Відмінності у відліку місцевого часу викликають незручності в житті й діяльності людей. Щоб усунути ці незручності, був уведений відлік часу за годинними поясами — поясний час. Відповідно до цього відліку часу земна поверхня поділена на 24 годинні пояси.

Годинний пояс, посередині якого проходить Гринвіцький меридіан, був узятий за нульовий (він же 24-й), на схід від нульового поясу, між меридіанами 7°30′ сх. д. і 22°30′, розташований перший пояс, між 22°30′ і 37°30′ — другий пояс і так далі до 24-го (нульового).

Цікаві факти

Прагнення впорядкувати час у світовому масштабі виникло порівняно недавно — наприкінці ХІХ ст. До цього кожне місто жило за власним місцевим часом. Але з появою залізниць, розкладу руху й електричного телеграфу необхідність єдиного підходу в цій справі стала очевидною. Раніше гринвіцький час за межами Британії був необхідний лише мореплавцям і вченим, особливо географам, для точного виміру різниці довгот між спостережними пунктами.

На Вашингтонській міжнародній меридіанній конференції (1884 р.) відбулося правове закріплення так званого всесвітнього часу й поділ планети на годинні пояси. Кожні 15 градусів довготи стали відповідати одній годині. Проте в Росії аж до революції продовжували відраховувати місцевий час. Коли в Санкт-Петербурзі був полудень (12 годин), у Володимирі годинники показували 12 годин 40 хвилин і 28 секунд, у Якутську — 18 годин 37 хвилин і 52 секунди. Різниця у 29 хвилин і 4 секунди існувала навіть між Петербургом і Москвою. Тільки в 1918 р. «з метою встановлення однакового з усім цивілізованим світом рахунку часу протягом доби» був виданий декрет, за яким уся територія країни поділялася на годинні пояси.

Лінія зміни дат — умовна лінія на поверхні Землі, по різні боки якої календарні дати розрізняються на добу. Вона орієнтована із 180-м меридіаном, але має ряд відхилень. В екваторіальній частині велике відхилення виникло в 1995 р., коли уряд Кірібаті вирішив виділити острови Лайн у новий годинний пояс (UTC +14). Тепер на островах Лайн такий самий час, як на Гавайях, але з випередженням на добу. А жителі цих островів першими у світі зустрічають Новий рік.

Припустимо, літак вилетів зі США в Японію в неділю. Щойно він досягає лінії зміни дати, то раптово опиняється… в понеділку. Так само, повертаючись назад, при досяганні цієї лінії, скажімо, о 12 годині дня в п’ятницю, раптово опиняється… о 12 годині дня четверга.

На Північному й Південному полюсах меридіани сходяться в одній точці, і тому там поняття годинних поясів втрачає своє значення. За традицією вважається, що час на полюсах відповідає всесвітньому.

Китай — одна з найдовших країн у світі — 5700 км із заходу на схід. До революції 1949 р. держава поділялася на п’ять годинних поясів, але потім був уведений єдиний час — пекінський. Тому, наприклад, у Тибеті сонце сідає опівночі, а перетинаючи афгано-китайський кордон годинники потрібно переводити відразу на 3,5 години вперед.

Острови Ратманова (Росія) і Крузенштерна (США) розділяє лише 4 км моря. На звичайному моторному човні цю відстань можна подолати за 15—20 хв. А от за Гринвічем, острови розділяє 21 година: якщо на острові Ратманова, наприклад, полудень четверга, то на острові Крузенштерна — третя година дня середи.

Індія вибрала собі 5,5 години різниці із Гринвічем. Британці кажуть: «Якщо ти в Англії, поверни годинник і побачиш, котра зараз година в Індії».

Щоб підкреслити свою незалежність, Непал «відокремився» від Індії часом: стрілки перевели на 10 хвилин уперед. Але цього виявилося замало, і в 1986 р. непальська монархія віддалилася від Індії ще на 5 хвилин.

V. Практична робота

Ознайомити учнів із метою та змістом практичної роботи 1. Почати з інструктажу, у якому використовується інформація, вміщена в рубриці «Теоретичні відомості» й основній частині практичної роботи.

Завдання

  1. Використовуючи карту годинних поясів, учні підписують на схемі «Годинні пояси Землі» поясний час, який відповідає кожному з поясів, починаючи з нульового.

(Послідовність є такою (години): 12 (лінія зміни дат, попередній день), 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 і 0 (нульовий, він же 24-й пояс), 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 (лінія зміни дат, новий день).)

  1. Використовуючи карту годинних поясів, семикласники вписують пропущені цифри й слова.

Поверхня Землі поділена на … (24) годинні пояси (з номерами від … (0, або 24) до … (23)).

Середня довжина кожного поясу за довготою дорівнює… (15) градусів.

Відлік поясів ведеться із … (заходу) на … (схід).

У межах кожного з годинних поясів поясний час збігається з часом … (середнього) меридіана, який проходить через них.

Поясний час у суміжних поясах розрізняється на … (одну) год.

Винятки. Є райони, де діє не поясний, а … (відмінний від нього, у тому числі місцевий) час.

Межі поясів можуть проходити не тільки по лініях меридіанів, але й по … (близьких до цих меридіанів державних, адміністративних та природних (річки, гірські хребти)) кордонах. Так, територія України перебуває в межах … (трьох) годинних поясів, але в країні діє один годинний пояс — … (другий).

  1. Семикласники повинні обчислити, котра година в Сіднеї, якщо в Києві 12-та година дня.

Крок перший: визначте, у якому годинному поясі розташована основна частина території України й східна частина Австралії.

Третій і десятий пояси. (Розрахунки ведуться за зимовим періодом.)

Крок другий: обчисліть різницю в поясному часі між цими двома районами.

10 – 2 = 8.

Крок третій: визначте, яке місто розташоване східніше (у ньому час буде більший).

Сідней.

Крок четвертий: виконайте дію (додавання або віднімання) з наявними у вас даними про час й отриманим результатом (другого кроку).

8 – 8 = 0.

Виходячи з отриманих даних, укажіть, коли потрібно зателефонувати з вашого міста до Сіднея, щоб дзвінок пролунав о 8 годині ранку.

У 0 годин (опівночі).

  1. Учні визначають різницю в географічній довготі між двома пунктами за умови, що відома різниця в місцевому часу: у Києві місцевий час становить 12 годин 00 хвилин, а в Харкові — 12 годин 24 хвилини.

Крок перший: пригадайте, на скільки змінюється час між двома точками, що перебувають на відстані 15° по довготі.

На 1 годину, або 60 хв.

Крок другий: пригадайте, скільки хвилин у годині, й обчисліть, на скільки змінюється час між двома точками, що розміщені на відстані 1°.

60 : 15 = 4 хв.

Крок третій: обчисліть, на скільки відрізняється час між Києвом і Харковом.

24 хв.

Крок четвертий: поділіть результат третього кроку (різниця в часі між містами) на результат другого (різниця в часі між точками, що розташовані на відстані 1°).

24 : 4 = 6.

Напишіть результат у градусах.

6°.

Необхідно пояснити учням, що ці розрахунки приблизні, тому що довгота м. Києва менша за 31°, а м. Харкова дещо більша за 36°.

Найбільш підготовлені семикласники роблять висновок: існуюча система відліку часу ґрунтується на тому, що Земля здійснює один оберт навколо своєї осі за одну добу (24 години).

Додаткове завдання виконується на розсуд учителя й може бути використане як продовження практичної роботи (оцінки 11—12 балів) або як окреме завдання (додаткові оцінки).

Бесіда за запитаннями

  1. На скільки годин розрізняється час у суміжних годинних поясах?
  2. За який час Земля здійснює оберт навколо своєї осі на 15°?
  3. Із часом якого меридіана збігається поясний час?
  4. У яких годинних поясах розміщена територія України?
  5. Час якого годинного поясу діє в Україні?

Гра «День-ніч»

Об’єднати учнів у чотири групи: «День», «Вечір», «Ніч», «Ранок», назвати час в Україні та запропонувати кожній групі назвати райони Землі (країну або частину материка), де в цей момент відповідний час доби.

  1. . Підсумки уроку

Висновки

Причиною зміни часу доби на Землі є її обертання навколо своєї осі. Один оберт планета здійснює за 24 години, або 1440 хвилин. Це означає, що коли дві точки перебувають на відстані в 1° по довготі, то їхній місцевий час буде розрізнятися на 4 хвилини (1440 хв : 360 = 4 хв). Різниця у відліку місцевого часу викликає незручності в житті й діяльності людей. Щоб уникнути цього, був уведений відлік часу за годинними поясами — поясний час. Відповідно до нього земна поверхня поділена на 24 годинні пояси. Годинний пояс, посередині якого проходить Гринвіцький меридіан, узяли за нульовий (він же 24-й), на схід від нульового поясу, між меридіанами 7°30′ і 22°30′ розташований перший пояс, між 22°30′ й 37°30′ сх. д.— другий пояс і так далі до 24-го (нульового).

VII. Домашнє завдання

  1. Опрацюйте матеріал підручника:
  2. Поясніть, як можна визначити різницю в географічній довготі між двома пунктами, якщо відомо різницю в місцевому часі між ними.

Інтернет-ресурси

  1. Інтерактивна карта світу, за допомогою якої, можна отримати інформацію про час у цей момент у найбільших містах світу — сайт «World Time Clock»: http://24timezones.com
  2. Лінія зміни дат: http://ria.ru/ny11_mm/20101231/315829977.html

 

 

Категорія: Конспекти уроків із географії 7 клас | Додав: uthitel (20.09.2018)
Переглядів: 1349 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 5
5 impubre  
Have you experienced heartburn <a href=https://viagr.top>how old do you have to be to buy viagra</a>

4 impubre  
Vivekananthan DP, Penn MS, Sapp SK, et al <a href=https://cialiss.hair>cialis 20mg price</a>

3 impubre  
6 Ovulation induction intra- uterine insemination 5 15 <a href=https://prilig.cfd>priligy for pe</a>

2 Norie  
Intracerebral Hemorrhage <a href=http://levitr.cfd>prix officiel levitra</a>

1 SDnfyDj  
<a href=http://viagrax.lol>how to get viagra pills</a> The rash may be relatively asymptomatic or extremely pruritic

Имя *:
Email *:
Код *: