Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із біології 7 клас (нова програма)

УРОК 26 ПТАХИ. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПТАХІВ

УРОК 26 ПТАХИ. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПТАХІВ

Цілі: розглянути екологічні групи птахів; розвивати вміння визначати пристосування птахів до умов існування, особливості рядів птахів.

Очікувані результати:

учні:

■ називають екологічні групи птахів;

■ аналізують пристосування до середовища існування;

■ визначають особливості птахів своєї місцевості;

■ називають особливості рядів птахів;

■ характеризують значення птахів.

Основні поняття й терміни: хижі, трупоїдні, рибоїдні, комахоїдні, зерноїдні, плодоїдні, всеїдні птахи, екологічні ніші.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: опудала й малюнки, фото птахів за екологічними групами, фрагменти відеофільмів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Процеси життєдіяльності птахів

«Експрес-опитування»

1) Дихання.

2) Живлення.

3) Розмноження.

4) Річний життєвий цикл.

5) Чому деякі птахи відлітають восени?

6) Які птахи прилітають у свою місцевість навесні, які — взимку?

2. «Мозковий штурм»

ü Що є сигналом для птахів до перельоту? (Тривалість світлового дня)

3. Кросворд «Птахи. Пристосування до польоту»

По вертикалі:

1. У видільній системі немає... (сечового міхура).

2. Пір’я полегшує. (гальмування).

3. Різниця тиску на верхню й нижню поверхні крила. (Підйомна сила)

5. Роль керма виконує... (хвіст).

6. Добре розвинуті... (грудні м’язи).

7. Зрощені кістки хребта утворюють... (криж).

8. Довгі дуже легкі кістки. (Трубчасті)

9. Майже всі кістки хребта... (зрощені).

10. Борідки пера... (еластичні).

11. У кисті птахів тільки один... (палець).

12. У самиць один... (яєчник).

По горизонталі:

4. Дуже тонкі кістки у птахів має... (череп).

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Класифікація птахів

Назва групи

Характерні ознаки

Представники

1. Пінгвіни

Крила видозмінені в ласти, пір’я нагадує луски, на пальцях задніх кінцівок є плавальні перетинки. Кіль є, повітряні порожнини в кістках кінцівок відсутні

Пінгвіни

2. Безкілеві

Крила недорозвинуті, кіль і повітряні порожнини відсутні. Не здатні до польоту

Страуси, ківі

3. Кілегруді

Є кіль, повітряні мішки в трубчастих кістках, добре пристосовані до польоту

Ластівки, ворони, дятли, соловейки

ü Які птахи живуть поряд?

2. Порівняльна характеристика основних груп птахів

Групи

Основні ознаки

Птахи

1. Куроподібні

Міцні задні кінцівки, пристосування до розгрібання грунту. Погано літають, виводкові

Кури, рябчики, тетерева, куріпки

2. Гусакоподібні

Водоплавні птахи, шия довга, на задніх кінцівках плавальні перетинки. Добре розвинута куприкова залоза. Дзьоб має складну будову, пристосування фільтрування води

Качка-крижень, лебідь-шипун, лебідь малий, гага звичайна, червона казарка, лебідь

3. Дятли

Чотири пальці, два спрямовані вперед, два – назад. Дзьоб прямий, долотоподібний, язик довгий, загострений

Дятли

4. Совоподібні

Хижі нічні птахи. Очі дуже великі, зіниці розширені. Дзьоб гачкоподібний. Добре розвинутий слух.

Сіра сова, вухата сова, болотна сова, сич, пугач

5. Лелекоподібні

Довга шия та кінцівки. Цівка й верхня частина гомілки не оперені. Довгий, загострений дзьоб

Сіра чапля, велика біла чапля, мала біла чапля, лелека білий, лелека чорний, коровайка. Косар, жовта чапля

6. Журавлеподібні

Великі птахи, які мають довгу шию, ноги, дзьоб. Виводкові

Степовий журавель, сірий журавель

7. Горобцеподібні

Нагніздні. Живляться різноманітною їжею, невеликих розмірів. Три пальці на ногах спрямовані вперед, один - назад

Сіра ворона, грак, галка, крук, ластівка, дрозди, хатні горобці

У Червону книгу України занесені: глухарі, гоголь, лебідь малий, огар, гага звичайна, червоний гриф, сокіл, беркут, скопа, орел степовий, орлан-білохвіст, сич, пугач, чорний лелека, косар, жовта чапля, степовий журавель, сірий журавель.

Червона казарка занесена до Міжнародної Червоної книги.

3. Групи птахів за живленням

Групи

Особливості

Представники

1. Хижі

Живляться живими птахами, ссавцями, плазунами, земноводними. Наддзьобок має різальні краї, розривають здобич на частини. Мають гострий зір, кігті

Соколоподібні, совоподібні

2. Трупоїдні

Великий дзьоб, гола голова й шия

Грифи, сичі, кондори, іноді ворони, орли

3. Рибоїдні

Міцний гострий дзьоб, міцний, дуже рухомий язик

Пінгвіни, гагари, пелікани, чайки,чаплі

4. Комахоїдні

Дзьоб нагадує пінцет. Він короткий, широкий, по краях щетинки

Стрижи, дрімлюги, осоїд, кулики

5. Зерноїдні

Дзьоб короткий, трикутний, гострий

Горобцеподібні, куроподібні

4. Екологічні групи птахів за середовищами існування

Група

Особливості

Представники

1. Птахи лісу

Вкорочені округлі крила, довгі хвости

Синиці, дятли

2. Птахи степу, пустель

Довга шия, міцні ноги

Дрохва, страус

3. Водоплавні

Перетинки на кінцівках, пір’я не мокне у воді. Ноги зсунуті назад

Качки, гуси, лебеді

4. Птах боліт і узбереж водойм

Великий довгий дзьоб, тонкі ноги й шия

Лелеки, галки

5. Птахи відкритого повітряного простору

Крила вузькі, довгі, серпоподібно загнуті, короткі ноги, великий хвіст

Ластівки, стрижи

5. Значення птахів

У природі

Для людини

1. Ланка в ланцюзі живлення.

2. Обмежують кількість комах.

3. Запилення рослин.

4. Поширення рослин.

5. Удобрення ґрунту

1. М’ясо, пух, яйця.

2. Захист рослин від шкідників.

3. Екологічно чисте добриво.

4. Естетичне значення.

5. Об’єкт наукових досліджень

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності

2. «Дослідники»

Практична робота № 2 «Виявлення прикладів пристосування до способу життя у різних птахів»

Проаналізуйте птахів своєї місцевості за екологічними групами (живлення, середовища існування), визначте видовий склад за опудалами, малюнками, фото.

(Залежно від місцевих умов можлива групова або кооперативно-групова робота.)

3. «Навчаємось граючи»

ü Відгадайте загадки, визначте ряди птахів, спосіб живлення, середовища існування.

За вікном летить сніжок.

Піднялася віхола.

Але бачу я пташок,

Що сидять під стріхою!

Чи-чив-чив, чив-чив-чив-чив!

Хто співати їх навчив?

Сірі пташенята ці Звуться, діти, ...

(горобці)

Вона животик жовтий має,

Ще й чорну краватку одягає.

Пташина жвава і маленька,

Співає дзвінко, веселенько, —

Той спів узимку кожен чує.

Шматочок сальця їй смакує.

Що ж це за пташка невеличка,

Чи здогадались ви?

(Синичка)

Чорно-біла, метушлива,

Голосно стрекоче.

Мабуть, злодійка-пташина

Знов щось вкрасти хоче.

Чи люстерко, чи намисто —

На це в неї вдосталь хисту;

Ох і пройда ж ти нівроку.

Хитра злодійка.

У селі, а чи в містечку

Біля житла недалечко

Цвірінчить і скаче хлопчик.

Називається...

(горобчик)

Відгадайте, діти, хто

Має носик — долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає.

(Дятел)

Перший я приніс весну.

Пробудив усе від сну,

Заспіваю під вікном.

Звуть мене усі.

(шпаком)

Величезний на зріст.

Пишним віялом хвіст.

До колін борода.

Що за горда хода!

По усьому двору

Ізрання дітвору.

Порозгонив і зник.

Був це, діти.

(індик)

Ноги довгі, мов жердини,

Чванькувата ця пташина.

Нові чоботи убрала,

По болоту почвалала.

(Чапля)

Швидко скрізь цей літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує.

(Ластівка)

По болоту гордо ходить

Та дітей з собою водить.

Вчить вона своїх малят,

Як ловити жабенят.

(Чапля)

На скелі він будує дім,

І не боїться жити в нім.

Два могутні є крила

У господаря.

(орла)

Довгі ноги — довгий ніс.

Прилетів — обід приніс:

Смачних жабеняток

Для своїх маляток.

(Лелека)

Птах розправив дужі крила.

Білі крила — мов вітрила.

— Гляньте-но, — кричить матрос, —

Там, у небі.

(альбатрос)

Яка у нашім лісі є

Відстала учениця!

Вона усе життя своє

Співати в півня вчиться.

Вчить його пісеньку вона,

Все зубрить рано й пізно.

Але чомусь і досі зна

Лиш половину пісні.

(Зозуля)

Сам вечірньої години

Заховався в кущ малини

Та на дуду голосну

Грає пісню чарівну.

(Соловей)

Дзьоб міцний і гарні крила,

Чорний хвіст, жилетка сіра.

Чи присяде, чи летить.

«Кар, кар, кар!» — усе кричить.

(Ворона)

Уночі гуляє,

А вдень спочиває.

Має круглі очі,

Бачить серед ночі.

(Сова)

Стрекотуха білобока.

Звуть усі її...

(сорока)

Ось хатина, в ній — співак.

Як цю пташку звати?

(Шпак)

І шипить він, і ґелґоче,

Каже, що вкусити хоче.

Довгу шию витягає

І немовби промовляє:

«Як вкушу, то буде знак.

Я — сердитий птах...»

(Гусак)

Лісом в темряві літає.

«Ху-гу, ху-гу», — промовляє.

Велетенська голова.

Здогадались? Це...

(Сова)

4. Кросворд «Зовнішня будова»

По горизонталі:

1. Верхня частина дзьоба. (Наддзьобок)

2. Передній відділ тіла. (Голова)

3. Тіло птахів вкриває... (пір’яний покрив).

5. Частина тіла. (Кінцівка)

6. Між головою й тулубом розташована... (шия).

7. Тіло птахів... (обтічної форми).

9. Нижня частина дзьоба. (Піддзьобок)

10. Частина тіла. (Тулуб)

11. Попереду голова має... (дзьоб).

12. Видозмінені передні кінцівки. (Крила)

По вертикалі:

4. Задні кінцівки. (Ноги)

8. Оголена частина ніг, вкрита роговими лусками. (Цівка)

5. «Мозковий штурм»

ü Чому поділ птахів за живленням уважають відносним?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Категорія: Конспекти уроків із біології 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (13.11.2018)
Переглядів: 983 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: