Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 38 Тема: О. Грін «Пурпурові вітрила». Основний конфлікт твору (Каперна — мрія)

Урок № 38

Тема: О. Грін «Пурпурові вітрила». Основний конфлікт твору (Каперна — мрія)

Мета: визначити особливості основного конфлікту твору; розвивати вміння аналізу-

вати прозовий твір, логічне мислення та мовлення учнів, уміння працювати

в групі, навички аналізу тексту, характеристики персонажа; виховувати повагу

до чужих почуттів, іншої особистості, доброту, почуття власної гідності.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап усебічної перевірки знань учнів

;; Літературний диктант «Реальне й вигадане в біографії О. Гріна»

Якщо ви вважаєте названий факт біографії реальним, піднімаєте картку «+» (можна плескати в долоні, піднімати руку, вставати та ін.), якщо вигаданим — піднімаєте картку «–».

1. О. С. Гриневський був сином засланого учасника польського повстання 1863 року.

2. Батько все життя збирав книги польською, французькою й російською мовами.

3. Олександр уперше побачив моряків у порту Одеси.

4. На Уралі, де юнак мріяв знайти скарб, йому довелося виконувати виснажливу роботу лісоруба, сплавника лісу.
5. Коли жити стало зовсім ні на що, Гриневський пішов у солдати.
6. Перше оповідання Грін опублікував на Уралі.
7. «Грін!» — так коротко окликали хлопці Гриневського в школі.
8. Роки життя в Баку — час творчого становлення, коли в багатьох журналах з’являються його повісті й оповідання, виходять книги.

9. У 1924 році Олександр Грін із дружиною Ніною Миколаївною переселилися з Феодосії до Ленінграда.

10. «Фанданго», «Акварель», «Зелена лампа», «Комендант порту»«Золотий ланцюг», «Джессі і Моргіана», «Та, що біжить по хвилях», «Дорога нікуди» — твори О. Гріна.

11. Задум повісті «Пурпурові вітрила» зародився в 1916 році, коли у вітрині магазину іграшок Олександр Грін побачив кораблик із червоними вітрилами.

12. Музеї Олександра Гріна є в Старому Криму, Феодосії, Кірові, Севастополі.

Відповіді: + 1, 4, 5, 7, 10, 11, 12

– 2, 3, 6, 8, 9

;; Перевірка домашнього завдання

Які події та персонажі повісті викликали у вас позитивні емоції, а які — негативні? Поясніть свої враження.

;; Приблизний запис

Негат ивне

99 Смерть дружини Лонгрена;

99 причетність старшого Меннерса до смерті матері Ассоль;

99 наклеп молодшого Меннерса на Ассоль;

99 ставлення Каперни до Лонгрена та його доньки, до мрії Ассоль;

99 смерть Меннерса; мешканці Каперни, їхній внутрішній світ.

Позитивне

99 Любов Лонгрена до дружини й доньки;

99 характер Ассоль, її мрії, ставлення до праці, батька, природи;

99 казка Егля;

99 Грей;

99 корабель з пурпуровими вітрилами, здійснення мрії.

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

У повісті О. Гріна співіснують позитивні й негативні емоції

та персонажі, події, що їх викликають. Як називається зіткнення

протилежних інтересів і поглядів, напруження й крайнє заго-

стрення суперечностей, що призводить до ускладнень, боротьби,

активних дій? (Конфлікт.) Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, який

основний конфлікт лежить в основі повісті О. Гріна «Пурпурові

вітрила», як поєднуються в ньому реальне й фантастичне та як це

відобразилось у жанрі й композиції твору.

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу,

мотивація навчальної діяльності

Прочитайте епіграф до уроку. Який конфлікт у ньому відобра-

жено? (Між бажанням людини бути щасливою і дійсністю.) Яким

чином автор вирішує цей конфлікт? (Відкриває книгу О. Гріна.) Чи

згодні ви з Д. Граніним? Чому ж так впливають твори О. Гріна

на читачів, незважаючи на велику кількість негативного в них?

Про це ми й поговоримо на уроці.

IV. Ет ап засво єння нових знань

;; Робота з текстом твору

;; Колективне складання схеми «Основний конфлікт повісті О. Гріна

“Пурпурові вітрила”»

1. Повернімось до списку на дошці. Виділіть сторони конфлікту:

Лонгрен — Меннерс, Ассоль — Каперна.

2. Розгляньмо конфлікт між Лонгреном і Меннерсом. (На дошці

з’являються

кола (це можуть бути й заздалегідь заготов-

лені вчителем фігурки персонажів). Результати бесіди за-

писуються на дошці, складаючись у схему.)

3. З чого розпочинається цей конфлікт? (Дружина Лонгрена

Мері, не отримавши допомоги від Меннерса, вмирає.)

4. Як Лонгрен пережив смерть Мері? Як він ставиться

до доньки? Чому Лонгрен почав робити іграшки?

5. Як складаються його стосунки з Каперною?

6. Як розвивається конфлікт Лонгрен — Меннерс?

7. Чим завершується цей конфлікт? Чому Лонгрен не допоміг Меннерсу?

8. Як він сам поставився до свого вчинку? Чому?

9. А що найбільше вразило мешканців Каперни?

10. Розвивається новий конфлікт: людина й оточення, Лонгрен

і Каперна. (На дошці з’являється ще одне коло або ілюстра-

ція з зображенням Каперни.)

11. Як реагує Лонгрен на ставлення односельців? (Домальовуємо

коло «Ассоль» або додаємо фігурку героїні.)

12. Чому діти ображають Ассоль? Як вона ставиться до цього?

Як батько пояснює їй усе, що відбувається? У чому ж суть

конфлікту між Лонгреном і Каперною?

13. Як виникає власний конфлікт Ассоль із мешканцями Каперни?

(У класі можна переглянути фрагмент зустрічі Ассоль з Еглем

з фільму «Пурпурові вітрила» (1961 р., реж. О. Птушко).)

14. Чому Егль вирішив розповісти Ассоль казку про її майбутнє?

Як ви вважаєте, чи була зустріч Ассоль з Еглем випадковою?

15. Як Ассоль відреагувала на казку? Чому дівчинка повірила

казкареві?

16. Чому Лонгрен підтвердив слова Егля? Який конфлікт відображено

в думках моряка? (Між бажаннями, мріями, уявою

і дійсністю.)

17. Яку роль зіграв Лонгрен у тому, що дівчинка повірила Еглю?

(Він розбудив її уяву піснями, іграшками та розповідями про

морські пригоди, її серце — своєю любов’ю, він підтвердив

казку Егля, врешті-решт, це він змайстрував яхту з пур-

пуровими вітрилами.)

18. А чи був у Егля свій конфлікт із Каперною? (Домальовуємо

у схемі коло «Егль» або додаємо фігурку казкаря.)

19. Звідки в Каперні дізналися про мрію Ассоль? Як відреагу-

вали на неї? Чи має значення, що цю звістку приніс саме

жебрак? (Він і в душі жебрак, пуста, озлоблена людина.)

20. Роздивіться уважно схему. Який же основний конфлікт

твору? (Каперна — любов, мрія, фантазія.)

;; Робота в групах над розділом «Напередодні»

Характер ист ика Ассол ь

Любов, мрія, фантазія втілені в повісті в першу чергу в об-

разі Ассоль. Щоб зрозуміти основний конфлікт твору, необхідно

уважніше придивитись до героїні. Пройшло сім років, Ассоль ви-

росла. Як змінилася вона й ставлення до неї мешканців Каперни?

(Учні отримують картки із описом героїні або питанням, знаходять однокласників, які

отримали такі самі картки (залежно від кількості учнів у класі, може бути 2–3 однакових

картки), протягом 3–4 хвилин готуються до відповіді та добирають цитати, що

підтверджують їхні думки.)

;; Завдання на картках

1. Портрет Ассоль. Які риси в ньому розкриваються?

2. Як Ассоль ставиться до батька? Пригадайте також, про що

вона попросила Грея.

3. Ставлення Ассоль до природи.

4. Ставлення Ассоль до Бога.

5. Ставлення Ассоль до власної мрії.

6. Які дві дівчини жили в героїні? Як ви розумієте слова автора про Ассоль: «живий вірш»?

7. Ставлення Ассоль до власного життя, до образ, які їй дово-

дилось переживати.

8. Ставлення жителів Каперни до Ассоль. Як вони її називали?

Чому вона була непопулярна в Каперні?

9. Ставлення Ассоль до праці. Згадайте історію, яку розповідає

вугільник. Як цей випадок характеризує героїню?

Учні звітують про виконання завдання.

1. Як ви розумієте слова автора: «багато хто підозрював, хоча

дико й невиразно, що їй дано більше, ніж іншим, — тільки

іншою мовою»?

2. Зробіть висновок: у чому суть конфлікту Ассоль з мешкан-

цями Каперни? (Казка — дійсність, мрія — реальність, поезія

— проза, духовне — приземлене, бездуховне, людина —

оточення.)

V. З акріплення нового матеріалу

;; Проблемне питання

Існує декілька поглядів на походження назви Каперна.

1. У назві Каперна відчувається біблійне джерело: у Євангелії

Капернаум — «Селище Наума» на березі Галілейського

моря. Це місце проповіді Ісуса Христа, де було здійснено

безліч чудес. Але в жорстоких серцях жителів міста і про-

повідь, і чудеса не пробудили ні віри, ні любові, ні пока-

яння, тільки страх охопив городян. Подібно до цього всі

жителі грінівської Каперни зі страхом і обуренням зустрі-

чають диво корабля під яскраво-червоними вітрилами, диво

любові. За євангельським переказом, Ісус передрік місту су-

вору долю за нечестивість. Обивателі Каперни теж зазнають

фіаско через свою невіру.

2. Інші літературознавці ведуть походження назви Каперна від

слова капер — приватна особа, яка з дозволу верховної влади

воюючої держави споряджала за свій рахунок судно (також

зване каперським або корсаром) з метою захоплювати торго-

вельні кораблі ворога, а в певних випадках — і нейтральних

держав.

Яка з версій здається вам більш прийнятною? Чому?

;; Міжпредметні зв’язки. Прослуховування та аналіз авторської пісні

Як у творі сучасного автора переосмислений основний конфлікт

повісті О. Гріна?

;; Рефлексія. Прийом «З чим я йду»

Уявіть собі, що перед вами велика скриня, де складені усі

знання, уміння, навички, думки, ідеї, почуття, які ви отримали

на сьогоднішньому уроці. І зараз кожен з вас, ідучи, може взяти

з собою, що хоче. Давайте по черзі скажемо: «Я йду з цього уроку

з…» — і назвемо те, що кожен з вас хоче понести із собою (учитель

теж може брати участь у цій вправі).

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

На основі схеми «З чого складається характеристика персонажа літературного твору»

(див. електронний додаток) скласти план характеристики Грея, дібрати цитати,

зробити закладки в книзі.

;; Індивідуальні завдання

1. Скласти даймонд «Лонгрен — Меннерс», «Ассоль — Каперна»,

«Мрія — реальність» (на вибір учнів).

2. 2–3 учні складають проблемні питання до характеристики

образу Грея.

 

 

 
 

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (19.01.2018)
Переглядів: 4648 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: