УРОК № 5 Тема. Стендаль «Червоне і чорне». Конфлікт головного героя Жульєна Сореля із суспільством як сюжетний стрижень роману. - Зарубіжна література 10 клас - Старша школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Старша школа » Зарубіжна література 10 клас

УРОК № 5 Тема. Стендаль «Червоне і чорне». Конфлікт головного героя Жульєна Сореля із суспільством як сюжетний стрижень роману.

УРОК 5

Тема. Стендаль «Червоне і чорне». Конфлікт головного героя Жульєна Сореля із суспільством як сюжетний стрижень роману. Внутрішня драма героя як наслідок цього конфлікту

Мета: допомогти учням розкрити конфлікт головного героя роману із суспільством, з'ясувати його роль у сюжеті твору, навчити ви­словлювати свої судження; розвивати навички роботи з текстом художнього твору, образне й логічне мислення; виховувати активну життєву позицію, неприйняття зла та насильства, прагнення до­тримуватися морально-етичних норм.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього. Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Актуалізація опорних знань

Літературний диктант

1. Де народився Жульєн Сорель і в якій родині?

2. Як родичі ставилися до Жульєна?

3. Хто був таємним кумиром Сореля?

4. Про що просила пані де Реналь вихователя своїх дітей?

5. Чим були для пані де Реналь її почуття до Жульєна?

6. Як Жульєн спочатку ставився до пані де Реналь?

7. Що пані де Реналь вважала покаранням собі за гріх зради чоловікові?

8. З якою метою Жульєн їде до Безансона?

9. За що семінаристи ненавиділи Жульєна Сореля?

10. Хто рекомендував маркізові де Ла-Молю взяти Жульєна Сореля за особисто­го секретаря?

11. Що приваблювало знатну Матильду де Ла-Моль у простолюдинові Жуль-єнові Сорелі?

12. «Батько її не може жити без неї, а вона без мене». Чиї це слова й про що вони?

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Згадаймо, що конфлікт — це суперечність, зіткнення, що є основою боротьби між персонажами й зумовлює розвиток подій у художньому творі. Саме в процесі розгортання й розв'язання конфліктів виявляються риси характеру персонажів.

У романі Стендаля ми спостерігаємо постійний конфлікт головного героя із суспільством. Дослідимо це поетапно, відповідно до розгортання сюжету твору.

2. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

Учитель. Заповніть таблицю, зробіть висновки.

Елементи сюжету

Сюжетні перипетії

Зміст і характер конфлікту

Експози­ція

Розповідь про життя Жульєна Сореля в домі батька. Нездатність хлопця до фізичної праці, за­хоплення книгами викликають вороже ставлення до нього з боку батька-теслі та братів

Між освіченістю та неуцтвом, неві­глаством; тонкою організацією душі та грубою фізичною силою

Елементи сюжету

 

Сюжетні перипетії

 

Зміст і характер конфлікту

 

Зав'язка

 

Мер міста пан де Реналь запрошує Жульєна гувернером до своїх дітей

 

Між бажаннями, можливостями Со­реля і його низьким походженням; між захопленням високими ідеями, жагою наслідування кумирові Напо­леону й становищем гувернера

 

Розвиток дії

 

Кохання пані де Реналь; навчання в Безансонській семінарії; зна­йомство з маркізом де Ла-Моль, кохання Матильди. Просування Жульєна по службі. Питання про одруження з Матиль-дою. Лист пані де Реналь у відпо­відь на запит маркіза де Ла-Моля про особу Жульєна Сореля

 

Між справжніми почуттями та бажан­ням самоствердитися у відповідному суспільстві; між духовними, інтелек­туальними запитами Сореля та пану­ванням культу задоволення фізичних потреб у семінарії; між презирливим ставленням представників вищого кла­су до «плебеїв» і прагненням Сореля стати з ними на один щабель завдяки своєму розуму, здібностям і таланту

 

Кульмі­нація

 

Постріл у церкві в пані де Реналь. Бажання Сореля з гідністю піти з життя

 

Між честолюбними уявленнями та реальними діями, між мріями та дійсністю

 

Розв'язка

 

Роздуми Жульєна Сореля у в'язниці. Поведінка пані де Реналь та Ма­тильди де Ла-Моль. Страта головного героя. Смерть пані де Реналь і глибо­ке горе та захоплення Матильди

 

Між бажаннями підвищити свій ста­тус та звести рахунки з огидним йому світом; між справжнім коханням і ко­ханням заради досягнення корисливої мети; між провиною та покаранням

 

Очікувані висновки

У самій назві твору «Червоне і чорне» уже закладено символічне протиріч­чя, конфлікт «червоне» — це революція, «чорне» — реакція, що запанува­ла у Франції в період Реставрації, оскільки твір Стендаля «Червоне і чор­не» визначається як соціально-психологічний роман, своєрідне історико-філософське дослідження буржуазного ладу XIX століття; конфлікт між мрією та дійсністю, честолюбством і справжнім коханням.

Пейзаж

 

День страти Жульєна Сореля

 

Яскраве сонце оживило природу

 

Портрет

 

Батько Сореля Високий, мабуть футів шести на зріст, селянин, що з досвітку міряв колоди. Брати Сореля «...Побачив тільки своїх старших синів, справжніх велетнів, що, озброївшись важкими сокирами, об-тесували ялинкові стовбури... »

 

Жульєн Делікатна постава, непридатна для фізичної праці; пристрасть до читання, осоружна батькові, який не вмів читати

 

Очікувані висновки

Сюжетний стрижень роману «Червоне і чорне» складається із конфлікту головного героя із суспільством, із неможливістю представникові нижчого стану, простолюдинові досягти успіху завдяки своєму розуму та здібностям. Внутрішній конфлікт переважає над зовнішнім.

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок Прийом «Трете зайве»

Вер'єр, Лондон, Париж

 Пані де Реналь   Пані де Фервак   Матильда де Ла-Моль

Абат Пірар  Кюре пан Шелан  Пан де Фрілер

VII. Домашнє завдання

Знати сюжет твору, характеризувати конфлікт та риси вдачі героя, які він виявляє.

VIII. Підбиття підсумків уроку

Категорія: Зарубіжна література 10 клас | Додав: uthitel (07.09.2014)
Переглядів: 2173 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: