Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 8 клас (нова програма)

Урок № 27 Тема. Китайський поет Ду Фу.

Урок № 27

Тема. Китайський поет Ду Фу. Образ ліричного героя, його сприйняття життя і дума про батьківщину у віршах «Пісня про хліб і шовк», «Весняний краєвид»

ІІІ.            Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1.   Слово вчителя

Сучасником Лі Бо був ще один видатний китайський поет Ду Фу (712–770).

Ду Фу належав до старовинного славетного роду. Серед його пращурів були відомі полководці, вчені та державні діячі. Батько ж поета служив простим провінційним чиновником.

Про життя Ду Фу до сорока років відомо дуже мало. Біографи класика літератури вважають, що від двадцяти до тридцяти років він багато подорожував.

741 року поет перервав мандри та оселився в місті Чанань — тодішній столиці китайської держави. Там трохи бльше ніж через десять років його застало повстання Ань Лушаня. Ду Фу втік зі столиці й попрямував до імператора Суцзуна — сина Сюань-цзуна, котрий відрікся від престолу після початку заколоту. Дорогою поета схопили заколотники. Його було кинуто до в’язниці Чананя. 757 р. йому вдалося втекти, дістатися помешкання Суцзуна і влаштуватися на службу.

Після закінчення повстання Ду Фу повернувся до звільненої столиці разом з імператорським двором. Проте його служба в Чанані тривала недовго: через рік поета перевели в провінцію — в Хуачжоу. Але й там він довго не затримався: через неврожай розпочався голод, і Ду Фу був змушений рятувати сім’ю та переїхати до міста Циньчжоу. Незабаром голод вигнав його і звідти. 759 р., після тривалих безплідних поневірянь він знайшов притулок у місті Ченду в багатій провінції Сичуань. Там він провів, імовірно, найщасливіші та найспокійніші три роки свого життя.

762 р. поет знову залишив обжите місце. За наступні роки він змінив декілька помешкань. 770 р. Ду Фу помер, коли на човні плив річкою.

Ду Фу залишив для нащадків близько двох тисяч віршів на політичні, філософські теми, вірші-роздуми про сенс людського буття, про природу та дружбу, твори антивоєнної спрямованості.

За переконаннями поет був конфуціанцем. Конфуціанство обстоювало шанобливе ставлення до людей. Доброта, повага та любов були основою переконань і Ду Фу.

У творчості поета виділяють чотири періоди.

1.   Роки учнівства та мандрів. Твори цього періоду (яких, до речі, збереглося дуже мало) пронизані вірою у власні сили.

2.   Роки життя в Чанані. У цей період у вірші поета приходить тема страждань народу та сорому за власне благополуччя, осуду завойовницьких війн.

3.   Роки після втечі з в’язниці. Вірші цього періоду відтворюють картину життя простого народу. Вони насичені побутовими подробицями, співчуттям до народу, болем за долю країни.

4.   Останні одинадцять років життя. Це найбільш плідний період, коли Ду Фу створив понад тисячу віршів. Більшість присвячена картинам природи та життя бідних людей, простих селян.

Вірші Ду Фу змальовують широку історичну панораму часів правління династії Тан. Заслуга митця полягає в тому, що він першим увів у китайську поезію світ бідних людей, намагався викликати до них співчуття.

 

Категорія: Зарубіжна література 8 клас (нова програма) | Додав: uthitel (04.12.2016)
Переглядів: 378 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: