Урок № 15 Тема: Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману. «Айвенго». Історія та художній вимисел у романі «Айвенго» - Зарубіжна література 7 клас (нова програма) - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 7 клас (нова програма)

Урок № 15 Тема: Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману. «Айвенго». Історія та художній вимисел у романі «Айвенго»

 

Урок № 15

Тема: Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману. «Айвенго». Історія

та художній вимисел у романі «Айвенго»

 

Мета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Вальтера Скотта, дати по-

няття про особливості історичного роману, продовжувати навчати виділяти

тему, ідею, проблематику твору; розвивати спостережливість, навички логіч-

ного мислення; сприяти вихованню інтересу до творчості В. Скотта.

Очікувані результати: учні знають основні відомості про життя і творчість письменника;

виявляють історичну основу роману «Айвенго», дають визначення поняттю

«історичний роман», доводять, що «Айвенго» — історичний роман.

Ключові поняття: історичний роман, тема, ідея, проблематика твору.

Обладнання: портрет письменника, виставка книжок В. Скотта, ілюстрації до його творів,

тексти роману «Айвенго».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вид уроку: комбінований.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу, мотивація

навчальної діяльності.

;; Слово вчителя

З цього уроку ми починаємо вивчення нової теми «Історичне

минуле в літературі».

Людей завжди цікавить, як жили їхні пращури, що їх захо-

плювало і турбувало багато століть тому, що вони цінували і що

зневажали. Про це можна дізнатися з підручників історії, дослі-

джень науковців, а також найкращих зразків художньої літера-

тури.

Один із них — роман Вальтера Скотта «Айвенго». Запитайте

у своїх батьків, і ви дізнаєтеся, що більшість із них у дитинстві

 

зачитувалися цим твором, хлопчики хотіли бути схожими на від-

важного лицаря Айвенго, а дівчатка — на розважливу й мудру

леді Ровену чи горду та великодушну Ребекку. Що ж так приваблювало

юних читачів у романі? Це ми з’ясуємо, аналізуючи роман

В. Скотта.

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань

вивчення нового матеріалу

1. Про що б ви хотіли дізнатися на сьогоднішньому уроці?

2. На які запитання хотіли б отримати відповідь?

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

;; Створення асоціативного куща

Шотландія Лицарство Історія

В. Скотт

III. Ет ап засво єння нових знань

;; Повідомлення підготовлених учнів про життя і творчість письменника

(див. електронний додаток)

;; Завдання учням

Уважно слухаючи виступи однокласників, виділити основні віхи життя письменника,

а також ознаки історичного роману.

;; Бесіда за прослуханим

1. Що ви дізналися про дитинство В. Скотта?

2. Які риси характеру маленького хлопчика викликали у вас

захоплення?

3. Який внесок зробив В. Скотт у справу збереження та розви-

тку шотландського фольклору?

4. Що належить до творчого доробку письменника?

5. Чому В. Скотта називають батьком історичного роману?

6. Які риси історичного роману ви виділили, слухаючи виступ

останнього учня?

 

;; Теорія літератури

;; Запитання до учнів

1. Який жанр літератури називається романом?

2. Які романи ми з вами вивчали? Якими є особливості цих

творів?

;; Словникова робота

Історичний роман — різновид жанру роману; побудований на історичному сюжеті

епічний твір, який у художній формі відтворює якусь епоху, певний період історії.

Риси істор ичного роману :

  • поєднання історичних фактів з художньою вигадкою;
  • введення історичних осіб поряд із особами вигаданими;
  • вимисел уміщено в часові межі зображеної епохи;
  • історизм (вірність історичній правді, відтворення духу історії, розкриття характерів
  • персонажів відповідно до певного історичного часу).

IV. Ет ап закріплення нового матеріалу

;; Проблемне завдання

Доведіть, що твір В. Скотта «Айвенго» є історичним романом.

;; Дослідницька робота

Визначте тему, ідею, проблематику роману.

;; Рефлексія

1. Чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього уроку?

2. Чи на всі питання, поставлені на початку уроку, ви отримали

відповіді?

V. Етап інформув ання учнів про домашнє завдання,

інструктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

1. Переглянути роман і виділити в ньому картини життя Англії

XII століття.

2. Створити сенкан «Вальтер Скотт».

;; Індивідуальні завдання

Підготувати повідомлення «Історичне тло роману “Айвенго”».

Категорія: Зарубіжна література 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (08.10.2016)
Переглядів: 464 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: