Урок № 14 Повторення та систематизація знань за темами «Релігійно-церковне життя середньовічної Європи» та «Культура Західної Європи в V— - Всесвітня історія 7 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Всесвітня історія 7 клас

Урок № 14 Повторення та систематизація знань за темами «Релігійно-церковне життя середньовічної Європи» та «Культура Західної Європи в V—

Урок № 14

Повторення та систематизація знань за темами
«Релігійно-церковне життя середньовічної Європи»
та «Культура Західної Європи в V—XV ст.»

Мета: узагальнити уявлення учнів про релігійне та культурне життя середньовічної Європи; формувати їхні вміння порівнювати, висловлювати власне судження та поважати думку інших.

Обладнання: карта світу, Європи, картки з позначками, фішки.

Тип уроку: повторення й систематизації знань, умінь і навичок.

Очікувані результати: учні навчаться: називати дати церковного розколу, час хрестових походів, хронологічні межі Раннього гуманізму й Відродження, характерні риси середньовічного світогляду, Раннього гуманізму й Відродження, рицарської культури; показувати на карті територію поширення православ’я, католицизму, напрями хрестових походів, територію держав хрестоносців; застосовувати й пояснювати на прикладах основні поняття та терміни; порівнювати християнство та язичництво, християнську церкву в Ранньому, Середньому та Пізньому Середньовіччі; висловлювати власне судження щодо причин і наслідків християнізації Європи, хрестових походів, появи і розвитку гуманістичних ідей.

I.       Організаційний момент

II.     Актуалізація опорних знань і вмінь

Перевірка творчого домашнього завдання

Двоє-троє учнів презентують розповіді про одного з діячів Раннього Ренесансу.

III.   Повторення й систематизація знань

Проблемне питання

Чи можна Ренесанс вважати одним із наслідків хрестових походів?

Гра «Слабка ланка»

Правила гри:

1.   У грі беруть участь усі учні класу.

2.   Кожний учасник гри повинен мати картки з позначками та фішки.

3.   Серед учнів учитель обирає трьох-чотирьох помічників, які будуть йому допомагати (бажано відбирати відмінників та учнів, які мають авторитет у класі).

4.   Гра складається з кількох турів (кількість турів і запитань для кожного туру вчитель визначає самостійно).

5.   Після кожного туру кілька гравців, які набрали найменшу кількість балів, вибувають (кількість учнів, які залишатимуть гру, учитель може визначити самостійно, виходячи з кількості учнів, присутніх на уроці).

6.   Кожний тур відбуватиметься таким чином: учитель оголошує запитання та варіанти відповіді на нього. Учні піднімають картку, яка відповідає правильній (на їхню думку) відповіді. Після цього вчитель називає правильну відповідь. Якщо учень відповів правильно, то він кладе на край своєї парти одну фішку (або це можуть робити помічники).

7.   Учні, які вибувають із гри, відповідають на додаткові запитання (їх можна написати на дошці).

Зразок запитань

Тур 1 «Так або ні»

Визначте, чи правильні твердження (піднімаючи картку з написом «Так» або «Ні»).

1.   Католицьку церкву очолював Папа Римський. (Так)

2.   Папа Римський Урбан ІІ проголосив початок хрестових походів. (Так)

3.   Хрестоносці підкорили всі землі навколо Середземного моря. (Ні)

4.   Попередником хімії, металургії та інших наук була алхімія. (Так)

5.   Гуманізм мав за основу Античність. (Так)

Тур 2 «Один із двох»

Виберіть одну з двох відповідей (піднімаючи картки з буквами А або Б).

1.   Як називався рух за посилення влади католицької церкви?

А  Клюнійський рух

Б   Конклавський рух

2.   Хто найпершим вирушив у хрестові походи?

А  Королі

Б   Біднота

3.   Які вищі навчальні заклади існували в середньовічній Європі?

А  Коледжі

Б   Університети

4.   Для якого стилю характерні товсті стіни та будівлі у формі латинського хреста?

А  Романський стиль

Б   Готичний стиль

5.   У якій країні виникає Відродження?

А  В Іспанії

Б   В Італії

Тур 3 «Один із трьох»

Виберіть одну з трьох відповідей (піднімаючи картки з буквами А, Б або В).

1.   На які групи поділялося духовенство?

А  Біле та чорне                   

Б   Червоне та зелене           

В  Жовте та синє

2.   Яка основна мета хрестових походів була оприлюднена церквою?

А  Отримання прибутків    

Б   Визволення Святої Землі           

В  Захоплення нових земель

3.   Як називався церковний суд, який мав боротися з єресями?

А  Інквізиція             

Б   Інкарнація            

В  Іригація

4.   За допомогою якого методу доводилися християнські догмати у схоластиці?

А  Дедукції               

Б   Логіки                  

В  Аналізу та синтезу

5.   Як називали мандрівних студентів-поетів?

А  Варани                 

Б   Ваганти                

В  Варвари

Тур 4 «Один із чотирьох»

Виберіть одну з чотирьох відповідей (піднімаючи картки з буквами А, Б, В або Г).

1.   До чорного духовенства належали:

А  Митрополити                  

Б   Ченці

В  Патріархи                        

Г   Миряни

2.   Походи з метою визволення Святої Землі називалися:

А  Хрестові                           

Б   Святі

В  Середньовічні                 

Г   Прочанські

3.   Чернецькі спілки дістали назву:

А  Загони                              

Б   Ордени

В  Медалі                              

Г   Монастирі

4.   За часів Середньовіччя були поширені школи:

А  Рицарські та королівські

Б   Духовні та міські

В  Церковні та світські                   

Г   Початкові та середні

5.   Шрифт із витягнутими догори та надламними буквами — це:

А  Середньовічний              

Б   Романський

В  Візантійський                  

Г   Готичний

Тур 5 «Один зайвий»

Виберіть одне зайве серед перелічених понять і назв (піднімаючи картки з буквами А, Б, В або Г).

1.   А Папа Римський

Б   Абат

В  Мула

Г   Єпископ

Відповідь: В.

2.   А Госпітальєри

Б   Тамплієри

В  Тевтонці

Г   Дервіші

Відповідь: Г.

3.   А Вальденси

Б   Катари

В  Бенедиктинці

Г   Альбігойці

Відповідь: В.

4.   А Фізика

Б   Схоластика

В  Алхімія

Г   Астрологія

Відповідь: А.

5.   А Гуманізм

Б   Відродження

В  Ренесанс

Г   Бароко

Відповідь: Г.

Тур 6 «Про кого йдеться?»

Визначте, про кого йдеться, вибравши одне із зазначених прізвищ, записаних на дошці (піднімаючи картки з буквами А, Б, В, Г, Д або Е):

А  Карл Великий

Б   Григорій VІІ

В  Урбан ІІ

Г   Ігнатій Лойолла

Д  Фома Аквінський

Е  П’єр Абеляр

1.   Чиє вчення було визнано єдино правильним? (Д)

2.   Хто проголосив початок хрестових походів? (В)

3.   Кого Папа Римський проголосив імператором Священної Римської імперії? (А)

4.   Із ким пов’язують розвиток Клюнійського руху? (Б)

5.   Хто з відомих філософів-схоластів був засновником раціоналізму? (Е)

6.   Із чиїм ім’ям пов’язують Каролінгське відродження? (А)

7.   Хто вважається засновником інквізиції? (Г)

IV.    Підсумки уроку

Підрахунок балів (за кількістю фішок) та оголошення оцінок.

Відповідь на проблемне питання

Хрестові походи суттєво змінили суспільство та привели до розвитку культури, що стало відновленням культурних досягнень європейців.

V.      Домашнє завдання

Підготуйтеся до узагальнення знань за темами «Релігійно-церковне життя середньовічної Європи» та «Культура Західної Європи в V—XV ст.».

 

 

Категорія: Всесвітня історія 7 клас | Додав: uthitel (29.11.2013)
Переглядів: 737 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: