УРОК № 6 Тема. Перші землероби та скотарі на території України. - Всесвітня історія 6 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Всесвітня історія 6 клас

УРОК № 6 Тема. Перші землероби та скотарі на території України.


УРОК  №  6
  Тема.   Перші землероби та скотарі на території України.
  Мета.  Розглянути характерні риси та причини занепаду трипіль-ської культури, спосіб життя носіїв землеробських та ско -тарських культур за часів енеоліту.
  Очікувані результати.
  Після цього уроку учні зможуть:  називати найвідоміші стоян-ки в Україні на різних етапах кам’яного та мідно-кам’яного
віку; показувати на карті території розселення представни -ків  землеробських  та  скотарських  культур;  застосовувати
та  пояснювати  на  прикладах  поняття «трипільська  культу-ра»; описувати життя  носіїв  трипільської  культури; порів-нювати спосіб життя носіїв землеробських та скотарських
культур за часів енеоліту.
  Тип уроку.  Комбінований.
Структура  уроку
  I.   Організаційний момент
  II.   Актуалізація опорних знань
  III.   Вивчення нового матеріалу
1.   Трипільська археологічна культура.
2.   Господарство, побут і духовне життя носіїв трипільської культури.
3.   Скотарі степу.
  IV.  Узагальнення і систематизація знань
  V.   Підсумки уроку
 VI.  Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ
II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ  ОПОРНИХ  ЗНАНЬ
Перевірка творчого домашнього завдання.
Заслуховуються розповіді, складені учнями за темами «Як первіс­
ні хлібороби виростили зерно», «Як первісні люди приручили коня».
Індивідуальне завдання.
Відтворити на дошці схеми, що опрацьовувалися на попередньому
уроці:  «Господарство,  що  ґрунтується  на  ви  робництві»,  «Розвиток
людського су спільства» (завдання виконують два учні).
Після перевірки схеми доцільно залишити на дошці й використо­
вувати протягом уроку як наочний матеріал.
Підсумком цієї частини уроку має стати висновок: сотні тисяч ро­
ків люди, подібно до тварин, брали у природи те, що вона давала їм
у готовому вигляді. Тільки з виникненням рільництва та скотарст ва
вони  почали  займатися  виробництвом  хліба,  овочів,  м’яса,  шкіри,
вовни.  З’явилися  ремесла.  Життя  людей  покращилося,  населення
Землі  зросло.  Центрами  ремесла  та  обміну  ставали  міста —  великі
поселення людей. Таким був прогрес у житті людини, яка виділили ­
ся з тваринного світу й оселилася на теренах Європи, Азії, Африки,
Австралії.  А  як  відбувалися  події  стародавньої  історії  на  території
сучасної України? Чи жили тут люди в найдавніші часи? Чим вони
займалися?
III. ВИВЧЕННЯ  НОВОГО  МАТЕРІАЛУ
Для розгляду першого і другого питань теми можна запропонувати
два варіанти організації роботи.
ВАРІАНТ І
1.   Трипільська археологічна культура.
Запитання на повторення.
Що означає поняття «археологічна культура»?
Розповідь учителя.
Наприкінці ХІХ ст. видатний український археолог В. В. Хвойко
відкрив і почав досліджувати поселення давніх людей поблизу с.  Три ­
пілля  на  Київщині.  Згодом  подібні  селища  почали  знаходити  і  в ін ­
ших  районах  України.  Численні  пам’ятки  трипільської  культури
займали в IV — першій половині ІІІ тис. до н. е. все лісостепове Пра ­
вобережжя й Подністров’я, а на пізньому етапі існування культури
поширилися на Волинь і в Степове Причорномор’я.
2.   Господарство, побут і духовне життя носіїв трипільської культури.
Робота з підручником.
Прочитайте текст відповідного пункту параграфа і складіть до ньо­
го запитання.
Учитель  допомагає  складати  питання,  готуючи  учнів  до  виконання
в майбутньому більш складних завдань зі складання плану параграфа.
План (зразок)
1)   Коли на території України існувала найдавніша цивілізація?
2)   Чому відкрита вченими культура була названа трипільською?
3)   Які заняття були головними в трипільців?
4)   Якими знаряддями праці вони користувалися?
5)   У чому особливість кераміки трипільців?
6)   Що собою являли їхні житла?
7)   Як було влаштоване поселення?
8)   Чим був викликаний занепад трипільської культури?
9)   Чому вчені не вважають трипільців предками українців?
ВАРІАНТ ІІ
Перше і друге питання теми розглядаються під час роботи в групах.
Робота в групах.
Учні об’єднуються в чотири групи, кожна з яких одержує картку із
завданням, що містить тему повідомлення і план, за яким його необ ­
хідно підготувати з допомогою підручника. Для виконання завдання
надається 8—10 хвилин, після чого групи представляють результати
своєї роботи.
Картка  1.  Місця проживання трипільців.
1)   Ким і коли була відкрита трипільська археологічна культура?
2)   Де виявлені сліди трипільської культури (показати на карті)?
3)   Якій місцевості надавали перевагу трипільці?
Картка  2. Житло трипільців.
1)   Із чого споруджували будинки?
2)    Як здійснювалася забудова поселень?
3)   Протоміста у трипільців.
Картка  3. Господарство трипільців.
1)   Що становило основу господарського життя трипільців?
2)   Які культури вирощувалися?
3)   Які знаряддя праці використовували трипільці?
Картка  4. Ремесла трипільців.
1)   Які ремесла були поширені в трипільців?
2)    Керамічне виробництво.
3)   Пластика трипільців — поєднання ремесла і мистецтва.
3.   Скотарі степу.
Розповідь учителя.
Скотарство  виникло  з  мисливства  й  було  справою  чоловіків.
В епоху  неоліту  були  приручені  майже  всі  великі  господарські  тва ­
рини —  бик,  свиня,  коза,  вівця.  Археологічні  знахідки  доводять,
що  в  Степовому  Подніпров’ї,  Подністров’ї  та  Криму  бики  були  одо­
машнені  ще  в  добу  мезоліту.  За  неолітичної  доби  були  одомашнені
свині. Кістки цих тварин знайдено в археологічних шарах буго ­дні­
стровської  культури.  У  ранньонеолітичному  шарі  стоянки  Ігрень
поблизу Дніпропетровська знайдено кістки собаки, свині, бика. Та ­
ким чином, першими прирученими тваринами на території України
(якщо  не  рахувати  собаки)  були  свиня  та  бик,  які  з’явилися  тут
ще  в  VII—VI  тис.  до  н.  е.  Наприкінці  V  —  у  ІV  тис.  до  н.  е.  були
одомаш  нені вівці й кози, кістки яких знайдено в пам’ятках культур
лінійно ­стрічкової  кераміки,  трипільської  та  ін.  Кінь  був  прируче ­
ний  в  епоху  енеоліту.
Племена скотарських культур заселяли території на південь та пів­
денний  схід  від  землеробських.  Вони  вели  рухливий  спосіб  життя.
Кераміка скотарів була гостродонною (більш примітивною). Ці пле ­
мена першими почали використовувати колесо і пристосували коня
для верхової їзди; вони першими почали насипати кургани в місцях
поховань.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ  І  СИСТЕМАТИЗАЦІЯ  ЗНАНЬ
Фронтальне опитування.
1)   Коли виникло рільництво й скотарство на території України?
2)   Схарактеризуйте господарство та побут трипільців.
3)   Чим були обумовлені релігійні уявлення трипільців?
4)   Які зміни в господарстві та суспільному житті відбулися в добу
бронзового віку?
V.  ПІДСУМКИ  УРОКУ
Заключне слово вчителя.
— Як і в неолітичну добу, у мідному віці територію України засе­
ляли дві основні групи племен — землероби та скотарі.
— Землероби — прийшлі племена з високою землеробською куль­
турою — займали Правобережжя.
— Місцеві скотарі мешкали в степовій і лісостеповій зонах україн­
ського Півдня й Південного Сходу.
— Уже в ІV тис. до н.е. на території України існувала трипільська
культура, яка, за оцінкою Д.  Павліва, «мало в чому поступалася ран­
нім цивілізаціям V—IV тис. до н. е. на Давньому Сході».
VI. ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ
1)   Опрацювати текст параграфа.
2)   Підготувати  повідомлення  про  трипільську  культуру,  вико­
ристовуючи  додаткову  літературу:  Давня  історія  України.—
К., 1997.— Т. 1; Макєєв Ю. Трипільська культура в Україні //
Історія в школах України.— 1999.— № 2.

Категорія: Всесвітня історія 6 клас | Додав: uthitel (29.08.2014)
Переглядів: 2120 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: