УРОК № 4 Тема. Поява людини сучасного типу. - Всесвітня історія 6 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Всесвітня історія 6 клас

УРОК № 4 Тема. Поява людини сучасного типу.


УРОК  №  4
  Тема.   Поява людини сучасного типу.
  Мета.  Ознайомити  учнів  із  зовнішнім  виглядом,  розселенням,
основними заняттями людини сучасного типу; схарактери -зувати нові форми людського суспільства; визначити роль
кроманьйонця в еволюції людини; продовжити формуван -ня навичок аналізувати та систематизувати окремі факти.
  Очікувані
результати.
  Після цього уроку учні зможуть: називати  головні винаходи
людства доби пізнього палеоліту; застосовувати та поясню -вати на прикладах поняття та терміни: «людина розумна»;
розповідати  про життя і заняття кроманьйонця;  порівнюва -ти основні типи людини, її занять та способу життя за часів
палеоліту; висловлювати судження  про роль кроманьйонця
в еволюції людини.
  Тип уроку.  Комбінований.
Структура  уроку
  I.   Організаційний момент
  II.   Актуалізація опорних знань
  III.   Вивчення нового матеріалу
1.   «Людина розумна», її зовнішній вигляд і розселення.
2.   Життя і заняття перших людей.
3.   Утворення нових форм людського суспільства.
  IV.  Узагальнення і систематизація знань
  V.   Підсумки уроку
 VI.  Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ
II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ  ОПОРНИХ  ЗНАНЬ
Перевірка творчого домашнього завдання.
Учні  зачитують  свої  розповіді.  Учитель,  коментуючи  відповіді,
підводить  учнів  до  висновку  про  те,  що  зміни  умов  природного  се-редовища змушували людину вдосконалювати свої вміння. В умовах
холодного  клімату  знадобився  одяг.  Щоб  виготовити  одяг  зі  шкур
звірів,  потрібно  було  спершу  видалити  прошарок  жиру  з  їхнього
внутрішнього боку. Для цього шкуру розтягали, прибивали до землі
кілками  й  очищали  її  кам’яними  скребками.  Тобто  необхідно  було
виготовляти  більш  складні  знаряддя  праці.  Мозок  неандертальців
був значно більшим, ніж у пітекантропів. Вони були більше схожі на
сучасну людину. Ще більше був схожий на сучасну людину кромань -йонець.
III. ВИВЧЕННЯ  НОВОГО  МАТЕРІАЛУ
1.   «Людина розумна», її зовнішній вигляд і розселення.
Розповідь учителя.
Близько  40  тис.  років  тому  неандертальці  зникли,  і  їм  на  зміну
прийшов новий різновид людини розумної. Ці нові люди були перши -ми людьми на Землі, які мали таку саму форму черепа і всього тіла,
що й сучасна людина. Їх називали кроманьйонцями (уперше залиш-ки цих людей були знайдені в печері Кро-Маньйон у Франції).
Кроманьйонці  жили  в  печерах  або  хатинах  наприкінці  останньої
з льодовикових епох. У ті часи клімат був холодним, а зими сніжни -ми, лише невисокі трави й кущі росли в тих умовах. Кроманьйон ці
вперше з’явилися на Близькому або Середньому Сході, потім розсе -лилися  в  Європі  й  Африці.  Близько  30  тис.  років  тому  вони  почали
заселяти Америку й Австралію. Форма тіла та черепу кроманьйонців
абсолютно ідентична формі тіла та черепу сучасної людини. Культуру
кроманьйонців відрізняють знаряддя праці більш високого ступеня
обробки. Окрім каменю, як матеріал для знарядь праці вони викорис -товують кістку. Кроманьйонці залишили нам наскальний живопис,
а також перші скульптурні зображення і перші прикраси.
Стоянки кроманьйонців знайдені й на території України.
На  зміну  кроманьйонцям  10  тис.  років  тому  приходить  сучасна
людина.
2.   Життя і заняття перших людей.
Самостійна робота за підручником.
Ознайомившись  із  текстом  підручника,  дайте  відповіді  на  запи-тання.
1)   Яке велике відкриття зробили кроманьйонці?
2)   Чому під час полювання на дрібних тварин спис перестав бути
надійною зброєю?
3)   Як кроманьйонці будували своє житло?
Учитель може доповнити відповіді учнів.
Додаткова інформація
Деякі племена кроманьйонців жили на холодних степових рівни -нах Східної Європи. Там не було печер, де можна було б оселитися,
і бракувало деревини для будівлі хатин. Однак шерстисті мамонти,
на яких вони полювали, давали їм практично все необхідне для жит-
тя. Із  кісток і бивнів мамонтів кроманьйонці споруджували каркас
хатини,  а  потім  укривали  його  шкурами  тварин.  Зверху  укладали
бивні, щоб вітер не зривав шкури.
Вивчаючи житла та стоянки кроманьйонців, учені дійшли висновку, що
їхнє життя було схожим на життя родових общин аборигенів Австралії, буш -менів Південної Африки, тобто вже у верхньому палеоліті виникла родова
община.
3.   Утворення нових форм людського суспільства.
Розповідь учителя.
Під час розповіді можна запропонувати дібрати однокореневі слова
до слів «родовий». (Це слова «рід», «родич», «родина».)
Важливим кроком в організації людського суспільства було виник -нення родової общини.
У родовій общині діяв принцип: один за всіх, усі за одного. Родичі
допомагали один одному на полюванні, у будівництві житла, у  сутич -ках з іншим родом. Рід був надзвичайно міцним і згуртованим колек -тивом.  Люди,  які  жили  в  одному  селищі,  складали  общину.  Родичі
спільно працювали, разом полювали на звірів. Їхнє майно — житло,
вогнище,  запаси  дров,  їжі,  шкіри  тварин —  теж  було  спільним.  Усі
родичі мали право на частку в мисливській здобичі кожного.
Родова община — колектив кровних родичів, що ведуть походжен-ня від спільного предка.
Перший етап розвитку родової общини  — матріархат, тобто мате-ринський рід, у якому провідну роль відігравала жінка. Про повагу,
із якою давні люди ставилися до жінки — берегині домашнього вог-нища,— свідчать фігури жінок, вирізані з бивнів мамонта.
Згодом рід розростався, від нього відокремлювався молодий рід, що
селився неподалік. Кілька родів, які жили по сусідству й були пов’я -зані спільними звичаями та віруваннями, називаються плем’ям.
Визначення  понять  «родова  община»,  «плем’я»  можна  записати
в зошити.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ  І  СИСТЕМАТИЗАЦІЯ  ЗНАНЬ
Завдання.
Заповніть таблицю «Первісні збирачі та мисливці». Заповнена та-блиця може мати такий вигляд.
Запитання  
для порівняння
Неандерталець Кроманьйонець
Походження на-зви
Уперше останки знайдено
на річці Неандер (Німеч -чина)
Уперше останки цієї лю-дини виявлено в  печері
Кро-Маньйон (Франція)
Час появи  
на Землі
100 тис. років тому 40 тис. років тому
Місця розселення
на Землі
Африка, Азія, Європа Африка, Азія, Європа,
Австралія
Полювання Загінне Використовували лук
і стріли
Житло Жили в печері, будували
житла з кісток і шкур
мамонта
Міцні, постійні зимові
житла
Духовна культура Культ поховання, заро -дження релігії
Виникнення мистецтва
Організація су-спільства
Первісне стадо, перехід
до родової общини
Родова община
Такий вид роботи дозволить не тільки закріпити нові знання, але
й актуалізувати матеріал попереднього уроку, який сприятиме фор -муванню вмінь аналізувати та систематизувати отриману інформацію.
V.  ПІДСУМКИ  УРОКУ
Учитель вибірково перевіряє заповнення таблиці, звертає увагу на типові
помилки.
VI. ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ
1)   Опрацювати текст параграфа.
2)   Закінчити заповнення таблиці.

Категорія: Всесвітня історія 6 клас | Додав: uthitel (29.08.2014)
Переглядів: 900 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: