УРОК № 2 Тема. Виникнення людини. Залюднення Європи. - Всесвітня історія 6 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Всесвітня історія 6 клас

УРОК № 2 Тема. Виникнення людини. Залюднення Європи.


УРОК  №  2
  Тема.   Виникнення людини. Залюднення Європи.
  Мета.  Дати  уявлення  про  передумови  виникнення  людини;  роз-глянути процес розселення пралюдей на території Європи;
показати роль праці у виділенні людини з тваринного світу.
  Очікувані
результати.
  Після  цього  уроку  учні  зможуть:  називати  хронологічні
межі палеоліту; називати та показувати на карті місця роз-селення  пралюдей  в  Європі  і  на  Україні;  застосовувати  та
пояснювати  на  прикладах  поняття  та  терміни:  «палеоліт»,
«культурний    шар»,  «археологічна  культура»;  описувати
життя  давніх  людей; порівнювати  основні  типи  людини,  її
занять та способу життя за часів палеоліту; висловлювати
судження  про походження людини.
  Тип уроку.  Комбінований.
Структура  уроку
  I.   Організаційний момент
  II.   Актуалізація опорних знань
  III.   Вивчення нового матеріалу
1.   Основні теорії походження людини.
2.   Життя і заняття найдавніших людей.
3.   Найважливіші зміни на шляху до сучасної людини.
4.   Розселення пралюдей на території Європи і, зокрема, на Україні.
  IV.  Узагальнення і систематизація знань
  V.   Підсумки уроку
 VI.  Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ
II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ  ОПОРНИХ  ЗНАНЬ
Вибіркова перевірка творчого домашнього завдання.
Учні зачитують твори на тему «Навіщо ми вивчаємо історію старо­
давнього світу».
Фронтальне опитування.
1)   Із яких джерел учені дізнаються про життя стародавніх людей?
2)   Коли на Землі з’явилися люди?
3)   Яка наука допомагає нам дізнаватися про найдавніший період люд ­
ства?
Відповіді на 2 і 3 питання дозволяють учителеві перейти до викладення
нового матеріалу.
III. ВИВЧЕННЯ  НОВОГО  МАТЕРІАЛУ
1.   Основні теорії походження людини.
Цей етап уроку можна провести за одним із двох варіантів.
ВАРІАНТ I
Розповідь учителя.
Якщо  врахувати,  що  Земля  існує  мільярди  років,  а  люди  з’яви­
лися  на  ній  2 млн  600  тис.  років  тому,  то  можна  сказати,  що  люди­
на —  досить  нова  істота  на  Землі.  Більшість  учених  уважають,  що
люди, виділившись із тваринного світу в Східній Африці, поступово
розселилися по всій Землі. Люди походять від мавп. Але не від тих,
котрі в наш час живуть у південних лісах, а від давно вимерлих. На
жаль, досі археологи не знайшли відсутньої ланки — останків істоти,
яка зробила перший крок від мавпи до людини.
Учені виділяють кілька передумов появи людини:
— випромінювання уранових руд, що виходило на поверхню, спри ­
чинило стрибок в еволюції, що й привело до появи людей;
— зміни природного середовища: ліси відступали на південь, окре­
мі  групи  людиноподібних  мавп —  наприклад  дріопітеки —  мусили
пристосуватися до умов степу і пересувалися на двох кінцівках;
— звільнивши  верхні  кінцівки,  предки  людини  навчилися  виго­
товляти знаряддя праці — праця створила людину.
ВАРІАНТ II
Метод «Навчаючи — вчуся».
Цей метод дозволяє учням узяти активну участь у навчанні й пере­
дачі своїх знань однокласникам.
Методичні рекомендації.
1)   Учитель готує картки; кожна картка містить по одному поло­
женню питання, яке розглядається.
2)   Кількість карток відповідає кількості учнів у класі.
3)   Одержавши картки, учні протягом декількох хвилин знайом­
ляться  з  інформацією;  ставлять  питання  вчителеві,  якщо  ін ­
формація незрозуміла.
4)   Ознайомившись із фактами, викладеними на картці, учні обмінюються
інформацією з однокласниками.
5)   Після того як учні обміняються інформацією, учитель пропо­
нує розповісти, про що вони дізналися. Відповіді учнів учитель
записує на дошці.
Активізувати роботу учнів можна, оголосивши конкурс: хто швид­
ше збере найповнішу інформацію.
Кожна картка містить одну з передумов появи людини.
Додаткова інформація
Еволюція людини
На думку вчених, людина походить від доісторичних приматів, на­
щадками яких є також сучасні мавпи. Найдавнішим предком людини,
якого можна ідентифікувати, є рамапітек, який жив у лісах Африки
між 6 і 14 млн років тому. Зміна клімату призвела до зміни умов, у
яких мешкав даний вид: ліси заступили саванни. Це змусило предків
людини спуститися з дерев на землю і стати на задні лапи. Останнє
забезпечувало кращий огляд у високій траві. Усі ці зміни привели до
появи нової гілки приматів — гомінідів.
1 млн 750 тис. років тому з’являється «людина вміла» — «homo
habilis». Це перші з пращурів людини, які навчилися виготовляти при ­
мітивні знаряддя праці з гальки. «Людина вміла» жила групами, про
що свідчать залишки її стоянок, знайдені переважно в Олдовейській
долині (Східна Африка). Основним заняттям цих істот було полюван ­
ня і збиральництво. «Людина вміла» вже могла будувати примітивне
житло.
У період між 1,5 і 0,25 млн років тому жила «людина прямоходяча»
— «homo erectus». Цей вид уже повністю перейшов на пересування
на задніх кінцівках, остаточно звільнивши передні. Також «людині
прямоходячій» ми завдячуємо початком використання вогню. Це до ­
зволило гомінідам залишити теплий клімат Африки і почати своє роз ­
селення по світу. Так, у Європі найбільш значні знахідки, що належать
до цього виду, зроблені в Іспанії (с. Амброна, 300 тис. років тому),
Франції (м. Ніцца, 350 тис. років тому) тощо. Залишки «людини пря­
моходячої» знайдені навіть у Північному Китаї. Пізніше за все були
заселені Північна та Південна Америка, а   також Австралія — лише
40 тис. років тому.
2.   Життя і заняття найдавніших людей.
Робота з підручником.
Опрацювати  відповідний  текст  параграфа  і  дати  відповіді  на  за­питання.
1)   Із яких матеріалів виготовлялися перші знаряддя праці?
2)   Як найдавніша людина добувала собі їжу?
3)   Що таке привласнююча форма господарської діяльності?
Учитель ще раз звертає увагу учнів на те, що виготовлення та застосування
знарядь праці стало вирішальним чинником у процесі виділення людини зі
світу тварин.
Додаткова інформація
Знаряддя праці давніх людей
Знаряддя  праці  застосовуються  не  тільки  людиною.  Так,  шим ­
панзе використовує палички для того, щоб діставати комах із зем­
лі. Однак людину відрізняє те, що вона здатна змінювати знаряддя
праці відповідно до мети, яку вона ставить перед собою. Ще перші
гомініди робили примітивні кам’яні інструменти. Це були шматки
каменю,  трохи  загострені  з  одного  боку.  Скоріш  за  все,  вони  були
одноразовими і викидалися після використання.
«Людина  вміла»  могла  робити  вже  більш  досконалі  знаряддя.
Так,  вона  використовувала  загострені  шматки  каменю  для  роз ­
рубування  м’яса,  його  відокремлення  від  шкіри  та  кісток.  Окрім
цього,  «людина  вміла»  робила  більш  дрібні  знаряддя  з  гальки,
розколюючи  її  та  отримуючи  шматки  з  гострими  краями.  «Люди­
на  прямоходяча»  почала  застосовувати  знаряддя  праці  з  певною
метою.  Так,  вона  починає  робити  ранні  ручні  рубила.  Окрім  цьо­
го, «людина прямоходяча» використовує таку ранню зброю, як де­
рев’яний спис та бола — зв’язані ременем камінці, що сплутували
ноги  тварини.
Неандертальці мали дещо більший набір знарядь праці. Їхні ру ­
била  були  менші  і  зручніші,  потребували  більш  тривалої  і  важкої
обробки.  Також  їм  відомі  такі  знаряддя  праці,  як  шкребок,  яким
зчищався жир зі шкіри тварини, свердло тощо.
Кроманьйонці  вдосконалюють  уже  існуючі  знаряддя  праці,
створюють  нові,  наприклад,  кам’яні  леза,  різці.  Для  вироблення
 знарядь  праці  вони  починають  використовувати  кістку.  Знайде­
ні  наконечники  для  гарпунів  і  списів  із  кістки,  із  якої  робилися
й перші  голки.
3.   Найважливіші зміни на шляху до сучасної людини.
Робота зі схемою.
Розгляньте зображення найдавнішої людини і назвіть риси її від­
мінності від сучасної людини.
Давні люди були вкриті шерстю, довгі руки звисали нижче колін.
У давньої людини було грубе обличчя з широким приплющеним но­
сом, її щелепи виступали вперед, чоло йшло назад, над очима нави ­
сали чітко виражені надбрівні дуги.
Учні можуть зробити висновок, що у вигляді найдавнішої людини
переважали звіроподібні риси.
Найдавніша  людина  ще  не  вміла  говорити  (тому  не  сформувався
підборідний  виступ),  об’єм  мозку  в  неї  був  набагато  меншим,  ніж
у людей нашого часу (звідси  — похиле чоло).
Найдавніші форми людини — це «людина вміла», сліди існування якої ви­
явлені тільки в Африці, і «людина прямоходяча» (пітекант роп, синантроп)  —
нащадок «людини вмілої», що жила не тільки в  Африці, але й у Євразії. Учитель
звертає увагу учнів на те, що на території України найдавніша стоянка первіс­
них людей знайдена біля села Королевого на Закарпатті.
4.   Розселення пралюдей на території Європи і, зокрема, на Україні.
Робота в парах.
Учні  об’єднуються  в  дві  групи:  Хмаринки  і  Сонечки.  Хмаринки
впродовж  трьох  хвилин  знайомляться  з  поняттям  «археологічна
культура», а Сонечки в цей час намагаються виділити найсуттєвіші
ознаки поняття «культурний шар». Упродовж наступних трьох хви ­
лин учні в парі Хмаринка—Сонечко обмінюються отриманою інфор ­
мацією і намагаються знайти спільне і відмінне в цих поняттях.
Підбиваючи підсумки роботи, учитель запрошує учнів поділитися
враженнями від роботи в парах, а також оголосити всім результати
роботи (доповідають представники кількох пар — за бажанням):
1)   Що означає поняття «археологічна культура»?
2)   Що означає поняття «культурний шар»?
3)   Що спільного в цих поняттях?
4)   Чим вони відрізняються?
Учитель  зветає  увагу  учнів,  що  ці  поняття  належать  до  царини
дуже важливої науки — археології, яка надає нам важливі джерела
для пізнання давньої історії людства.
Археологічна культура — це комплекс (група) подібних між собою
за  низкою  ознак  археологічник  пам’яток,  поширених  на  певній  те ­
риторії, у межах певного історичного часу. Наприклад, трипільська,
зарубинецька, черняхівська, ямна, зрубна, катакомбна.
Культурний  шар  —  це  шар  землі,  що  містить  органічні  рештки,
будівельні  залишки  і  предмети  матеріальної  культури  минулих  ча ­
сів.  Виникнення  культурних  шарів  залежить  як  від  часу  та  інтен ­
сивності  людської  діяльності,  так  і  від  природних  умов:  намивів
ґрунту,  напряму  вітрів  тощо.  Товща  культурного  шару  може  бути
від кількох сантиметрів до 20 метрів і більше. При розкопках куль ­
турний  шар  поділяють  на  окремі  шари,  що  належать  до  різних  іс ­
торичних  епох.
Саме копітка робота з дослідження археологічних культур та куль ­
турних шарів, знайдених археологами, дозволяє відтворити картину
розселення пралюдей.
Робота з підручником і контурною картою.
Ознайомитися  з  текстом  відповідного  пункту  параграфа  підруч­
ника,  позначити  на  контурній  карті  місця  розселення  пралюдей  на
території Європи і, зокрема, на Україні.
Цю роботу учні можуть виконувати як самостійно, так і під керівництвом
учителя. У разі обрання останнього варіанта текст підручника один з учнів
читає вголос.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ  І  СИСТЕМАТИЗАЦІЯ  ЗНАНЬ
Графічний диктант.
Серед  запропонованих  тверджень  є  правильні  й  помилкові.  Пра­
вильне твердження учні позначають знаком +, а помилкове  — знаком –.
1)   Людина існує стільки, скільки існує Земля.
2)   Головна відмінність людини від тварини — уміння створювати зна­
ряддя праці.
3)   Культурний шар — це шар землі, що містить органічні рештки, буді­
вельні залишки і предмети матеріальної культури минулих часів.
4)   Перші знаряддя праці виготовлялися з кістки, дерева, каменю.
5)   Найдавніша людина зовнішнім виглядом мало відрізнялася від сучас­
ної людини.
6)   Одна з груп давніх людиноподібних мавп — дріопітеки — жили не в
лісах, а в степу, тому навчилися пересуватися на двох  кінцівках.
7)   Археологічна культура — комплекс (група) подібних між собою за
низкою ознак археологічних пам’яток, поширених на певній території,
у межах певного історичного часу.
V.  ПІДСУМКИ  УРОКУ
Учитель перевіряє диктант (у разі браку часу перевірка може проводити ­
ся вибірково) і робить аналіз типових помилок, що зустрічаються в роботах
учнів.
VI. ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ
1)   Опрацювати текст параграфа, усно відповісти на запитання.
2)   Виписати в зошити значення понять «палеоліт», «культурний   шар»,
«археологічна культура» та пояснити їх на прикладах.
3)   Виконати завдання на контурних картах (якщо робота не була завер­
шена в класі).

Категорія: Всесвітня історія 6 клас | Додав: uthitel (29.08.2014)
Переглядів: 1288 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: