Урок № 60 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Стислий переказ тексту наукового стилю. - Українська мова 7 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Українська мова 7 клас

Урок № 60 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Стислий переказ тексту наукового стилю.
Урок № 60
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Стислий переказ
тексту наукового стилю.
Мета: удосконалювати вміння учнів визначати тип і стиль мовлення, тему та основну
думку тексту, виявляти й передавати особливості стилю при переказі; розвивати
навички грамотно переказувати почуте; виховувати любов до природи.
Очікувані результати: учні вміють визначати тип і стиль мовлення, тему та основну думку тексту,
стисло переказують текст; розуміють зміст прослуханого; складають план почу­
того; розпізнають структурні особливості тексту, загальні мовні засоби міжфраз­
ного зв’язку; виділяють ключові слова й записують їх по ходу прослуховування
тексту.
Обладнання: текст для переказу, таблиця.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. МотивА ц І я н А вчА льної д І яльностІ школяр І в.
о голошення теМ и й Мети уроку
Бесіда. ;
— У якій сфері життя суспільства вживається науковий
стиль?
— Яка його мета?
— Які жанри наукового стилю вам відомі?
— Назвіть основні ознаки наукового стилю.
ІІ. АктуА л І з А ц І я опорних знА нь учнІ в
Перевірка домашнього завдання. ;
Робота з таблицею. ;
З’ясуйте особливості наукового стилю, розглянувши таблицю.
Н АУКОВий СТ иль
Сфера застосування
Жанри
висловлювання
Основні ознаки
Наука й техніка Виступ, лекція, допо ­
відь, повідомлення,
диспут, наукова стаття,
стаття в підручнику
логічна послідовність, точність, абстрактність,
слова в прямому значенні, терміни, складні
речення, вставні слова, дієприслівникові
звороти, розповідні й питальні речення
ІІІ. основний зМІст роботи
Читання тексту для переказу вчителем. ;
ВЕЛиКА ЗАГАДКА ПРиРОДи
Те, що восени птахи відлітають, а навесні прилітають,—
знають усі. Більшість людей над цим не замислювалася: ну,
вміють птахи літати, от і відлітають із настанням холодів туди,
де тепло й багато їжі, а потім, як прийде тепло в наші краї,
повертаються. Але навіть ті, хто цікавився цим питанням, не
могли уявити собі, куди ж саме відлітають птахи.
Вивченням пташиних перельотів займаються спеціалісти-орнітологи, які кільцюють птахів. Це величезна робота, нелегкий
труд, і тільки завдяки цьому люди багато чого дізналися про
пташині перельоти.
Атласи й карти розказують про шляхи перельотів птахів,
про їхні маршрути, місця зимівлі й відпочинку і ще багато дечо-го. Дивлячись на таку карту, ми вже зараз можемо простежити
шлях дуже багатьох птахів. Завдяки кільцюванню можемо про-стежити, наприклад, переліт кібчика, який живе на Далекому
Сході: він зимує в Південній Африці. Взагалі в Африці зимує
багато наших птахів. Але не всі — деякі зимують значно ближче,
наприклад, в Англії, Австрії, Бельгії, Голландії, Німеччині. Це,
звичайно, не дуже жаркі країни, але там зима значно тепліша,
ніж у нас. А до нас на зиму прилітають снігурі, омелюхи, че-чітки, щури-смеречнюки, іноді зграйки чижів і щиглів — їм, що
живуть у суворих північних краях наші зими видаються дуже
теплими.
Щодо самих перельотів, точніше місця призначення, нещо-давно став відомим такий цікавий факт: птахи того ж самого
виду, які гніздяться близько один від одного, летять зимувати
в різні місця. Наприклад, граки, що летять великими зграями,
в якийсь момент розбиваються на окремі групи й вирушають
у різні краї.
Орнітологи дійшли висновку, що не холод і голод змушують
птахів летіти в теплі краї. Це відбувається завдяки могутньому
інстинкту: на зимівлю — один, а із зимівлі на батьківщину —
інший. Інстинкт дає наказ летіти на південь, пережити неспри -ятливі умови, а потім наказує повернутись і виконати головне —
вивести потомство.
Отже, для птахів перельоти – одна з важливих особливос-тей, що дає їм змогу вижити на землі.
(301 сл.) ( За Ю. Дмитрієвим )
Словникова робота. ;
Орнітологи — спеціалісти, які кільцюють птахів.
Кібчик, снігурі, омелюхи, чечітки — птахи, які живуть
у суворих північних краях.
Гніздяться — поселяються.
Вирій — теплі краї.
Визначення теми та головної думки тексту. ;
Виділення основних смислових частин. ;
Колективне складання плану тексту. ;
ОРІЄНТОВНиЙ ПЛАН
1. Куди ж саме відлітають птахи?
2. Вивчення пташиних перельотів.
3. Маршрути перельотів птахів.
4. Зимівля одновидових птахів.
5. Могутній інстинкт.
6. Перельоти — пристосування для виживання.
Повторне читання тексту вчителем. ;
Усне стисле переказування тексту. ;
Редагування переказів. ;
Самостійна робота учнів над стислим письмовим переказом. ;
IV. до МАшнє зА вдА ння
[1] Скласти усне повідомлення на лінгвістичну тему «Науковий стиль
мовлення».
[2] § 55 (с. 212–214); впр. 407 (усно).
V. пІ дбиття пІ дсу М к І в уроку
Організований збір зошитів. ;
Відповіді вчителя на запитання учнів. ;
Категорія: Українська мова 7 клас | Додав: uthitel (12.02.2014)
Переглядів: 6139 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: