Урок № 40 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Докладний усний переказ тексту з описом процесу праці. - Українська мова 7 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Українська мова 7 клас

Урок № 40 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Докладний усний переказ тексту з описом процесу праці.
Урок № 40
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Докладний усний
переказ тексту з описом процесу праці.
Мета: формувати в учнів уміння переказувати текст з описом процесів праці; вихову­
вати в учнів любов до праці.
Очікувані результати: учні вміють докладно переказувати текст, що містить розповідь про процес
праці; розпізнають текст, його структурні особливості; визначають ситуацію спіл­
кування, типи мовлення; розуміють з одного прослуховування фактичний зміст
тексту; виділяють і записують ключові слова; визначають основну і другорядну
інформацію, складають план почутого; оцінюють прослухане.
Обладнання: текст для переказу.
Тип уроку: застосування знань і формування вмінь.
Хід уроку
І. АктуА л І з А ц І я опорних знА нь учнІ в
Перевірка домашнього завдання. ;
Бесіда. ;
— Що називається процесом праці?
— Чим відрізняється розповідь про процес праці у науко -вому та в художньому стилях?
— Що є «відомим» та «новим» у реченнях такої розповіді?
ІІ. МотивА ц І я н А вчА льної д І яльностІ школяр І в.
о голошення теМ и й Мети уроку
— Ми часто у своєму житті спостерігаємо за працею людей
чи виконуємо певну роботу самі. Сьогодні на уроці ми навчимося
з вами докладно переказувати текст-розповідь про процес праці.
Під час докладного переказування тексту має бути відтворено
85–95 % первинного тексту.
ІІІ. основний зМІст роботи
Читання тексту для переказу вчителем. ;
ЩЕДРЕ СЕРЦЕ ДІДУСЯ
Сьогодні я прокинулась від легенького постукування у ві -кно. Відкрила очі і ледь не скрикнула від радощів: «Яблунька
розцвіла! Яблунька мого доброго дідуся!»
Відчинила вікно, і духмяна хвиля ранкової свіжості підхо-пила мене на крилах спогадів. Я повертаюсь у дитинство.
Як живий іде садом дідусь. Він і дня не міг прожити без
роботи у свої сімдесят п’ять.
— Відпочили б, дідусю,— просила я його. А він лише од-казував: «Без діла слабіє сила».
Якось весняним ранком дідусь сказав, що сьогодні навчить
мене саджати яблуні. Я вже хотіла бігти, та він зупинив, хова-ючи посмішку: «Не метушись — швидше буде...»
Зібравши інструменти, дідусь став розмічати місце для ями,
а я замішувала у чавунці глиняний розчин. Дідусь тим часом
став не поспішаючи копати.
Незабаром він покликав мене. «Бери, онучко, заступ і ген
на той пустир підемо. Яблунька там, наче сирітка, серед кущів
терну заблукала...»
Деревце й справді виявилося непоказним. Стовбур злама-ний. Гілки висіли, ніби перебиті руки.
Яблуньку дідусь викопував довго. Потім обережно взяв дич-ку вузлуватими мозолястими руками і став уважно розглядати
кореневище. Щось проказуючи стиха до яблуньки, відрізав ножи -цями пошкоджені корінчики. Зануривши кореневище у глиняну
купелю, опустив саджанець у ямку.
Я стала закидати її, а він у той час ніжно підтримував
яблуньку, легенько підтрушуючи. Зробивши красиву луночку,
з якоюсь веселою зажурою мовив: «Рости на радість людям!»
...Спогади на мить перервала бджілка, що злетіла з рожевої
пелюстки. І знову я згадала дідуся. Останню його яблуньку —
і першу в моєму житті.
Ні, дідусь не просто навчив мене саджати дерева, він навчив
дарувати іншим радість і красу А вони — безсмертні!
(249 сл.) ( За М. Вінграновським )
Бесіда за текстом. ;
— До якого типу мовлення належить текст?
— Які тема і головна думка тексту?
— Чому оповідачка так зраділа, побачивши квітучу яблуньку?
— З яким почуттям згадує вона свого дідуся і чому?
— Що ви можете сказати про характер дідуся? З яких слів
видно його глибоку мудрість? Як ви розумієте ці слова?
— В яких рядках змальована любов дідуся до внучки, де-ревця, життя?
— Як працював дідусь? Яку роль відіграє опис процесу
садіння дерева в оповіданні?
Повторення орфограм. ;
Повторити написання орфограм у словах духмяна, саджати, непо -казним, ножиці.
Складання плану тексту. ;
ОРІЄНТОВНиЙ ПЛАН
1. «Яблунька розцвіла!»
2. Невтомний трудівник.
3. Садіння деревця.
4. Краса і радість — вічні.
Повторне читання тексту для переказу вчителем. ;
Усний переказ тексту учнями. ;
IV. до МАшнє зА вдА ння
[1] С. 62–66; впр. 88 (письмово).
[2] § 51 (с. 206–207); впр. 398 (письмово).
V. пІ дбиття пІ дсу М к І в уроку
Інтерактивна вправа «Опитування-інтерв’ю». ;
(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
— Що нового ви дізналися на уроці?
Категорія: Українська мова 7 клас | Додав: uthitel (08.01.2014)
Переглядів: 9256 | Рейтинг: 4.0/6
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: