УРОК № 50 Тема. Найвищі чесноти людини (Джованні Боккаччо. «Декамерон». Оспівування у збірці кращих душевних якостей людини). - Зарубіжна література 8 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 8 клас

УРОК № 50 Тема. Найвищі чесноти людини (Джованні Боккаччо. «Декамерон». Оспівування у збірці кращих душевних якостей людини).
УРОК № 50
Тема. Найвищі чесноти людини (Джованні Боккаччо. «Декамерон». Оспівування у збірці кращих душевних якостей людини).
Мета: поглиблювати знайомство із творчістю Дж. Боккаччо, допомогти з’ясувати зміст його
новел; розвивати навички виразного читання, переказу, аналізу художнього тексту, логічного мислення, зв’язного мовлення; сприяти морально-етичному вихованню школярів.
Обладнання: тексти збірки Дж. Боккаччо «Декамерон» у перекладі М. Лукаша.
ХІД УРОКУ
Про чесноти людини слід судити не за її
гарними якостями, а з того, як вона ними
користується.
Ф. Ларошфуко,
французький політичний діяч
Усі наші чесноти у розумові.
Б. Паскаль, французький вчений,
математик, письменник
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда на повторення.
— Згадайте, що називається новелою.
— Які особливості новели як жанру?
— Коли була створена книга «Декамерон» Дж. Боккаччо?
— Хто є головним героєм твору?
— Які ідеї торжествують у збірці?
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ
Робота з епіграфами.
— Як ви розумієте смисл наведених висловів?
— Про що йдеться в них? (Про те, що чесноти людини виявляються в її вчинках.
Розум варто назвати однією з найголовніших чеснот.)
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання учнями новели «Третя оповідка першого дня».
2. Робота з текстом. Бесіда за питаннями.
— Назвіть головних героїв цієї новели. (Султан вавилонський Саладін та єврей
Мельхіседек.)
— Що відомо про Саладіна? (Завдяки своїй доблесті він із незначного чоловіка
перетворився на султана вавилонського, переміг королів сарацинських і християнсь -ких, витратив увесь свій скарб на війни та на безмірну пишноту.)
— Чому султан звернувся до єврея? (Йому потрібна була чимала сума грошей.)
— Ким був Мельхіседек? (Лихварем.)
— Що цінував султан у Мельхіседекові? (Розум.)
— Яке питання цікавило Саладіна? (Яка віра є істинною.)
— Яку відповідь дав Мельхіседек? (Він подумав, що яку б відповідь не дав, сул-тан все одно стоятиме на своєму. І тому розповів одну притчу.)
3. Переказ тексту.
— Розкажіть притчу Мельхіседека.
4. Запитання до учнів.
— Як зміст притчі вплинув на кожного з героїв? (Мельхіседек дав султанові гро-шей. А Саладін потім повернув усе сповна, ще й додав великих дарів, був із ним завжди
в приязні і поставив його біля себе на високу й почесну службу.)
5. Проблемне запитання.
— З якою метою в новелі використано притчу про три персні?
6. Коментар учителя.
Притча про три персні використана аж ніяк не для проповіді віротерпимості, а для
розкриття характерів Саладіна і Мельхіседека. В оповідці стикаються не дві віри,
а двоє розумних людей і внаслідок цього зіткнення відбувається їх «перевиховання».
Притча показує мудрість Мельхіседека і, примушуючи султана відмовитися від під-ступних намірів щодо єврея, звертає його до звичної прямодушності. Тобто людяність
пробуджує людяність. Лихвар теж «перероджується»: він перестає бути скупим.
Таке розв’язання конфлікту є типовим для книги Боккаччо. В ній людський ро-зум завжди перемагає дурість і забобони. А коли він стикається з інтелігентністю, то
торжествує благородство і щедрість. Ці дві чесноти, на думку Боккаччо, є вищими
з тих, якими він наділяє своїх найулюбленіших героїв.
7. Аналіз новели «День п’ятий. Оповідка перша». Бесіда за питаннями.
— Де відбувається дія новели? (На острові Кіпр.)
— Що відомо про героїв новели? (Це родовитий чоловік на ймення Арістіпп та
його сини.)
— Що відомо про Галезо? (Він був дуже красивим, але недоумкуватим.)
— Як називали хлопця? (Кімоном, тобто Бараном.)
— Чому батько вислав Кімона в село? (Бо той ріс не як людська дитина, а наче
якась тварюка. Наука не йшла йому на розум, тому грубі сільські звичаї більше при -падали йому до смаку.)
— Яка пригода змінила Кімона? (Зустріч з дівчиною Іфігенією. Кімон закохався
в дівчину і попросив батька повернутися до міста.)
— Які зміни сталися з юнаком? (Він кинув грубі звички, почав вчитися, став
незрівнянним вершником, добрим співаком та музикою, досвідченим знавцем війсь -кової справи (сухопутної та морської), перевершив усіх кіпрійських юнаків шляхет -ними звичаями та лицарськими достоїнствами.)
— Чим автор пояснює такі зміни? Зачитайте. («Треба гадати, безперечно, що
в благородній Кімоновій душі крились багатющі дари небес, та заздрісна фортуна
тримала їх у міцних заковах десь на самому споді серця, і лиш Амур, сильніший за
фортуну, розбив і розірвав ті ланцюги, розбудив приспаного духа, показавши тим на -віч, з якого занепаду може видвинути він підвладну йому душу, до яких світлосяй -них вершин її піднести».)
8. Переказ тексту.
— Розкажіть, які перешкоди траплялися на шляху закоханих.
9. Проблемне запитання.
— Подумайте, про які цінності йде мова в цій новелі?
10. Коментар учителя.
У своїй новелі Дж. Боккаччо показує ще одне перевтілення, яке сталося з героєм.
Кімон під впливом кохання став «новою людиною». Ще з часів Данте в літературі з’я -вилася думка про велику облагороджуючу силу кохання, яке очищає людську душу,
дає змогу проявитися найкращим чеснотам, окрилює людину. Окрім того, в новелі
оспіване чисте, благородне кохання, за яке герої борються і перемагають. Це ще раз
підтверджує шляхетність їх душі.
11. Творче завдання.
— Доведіть, що прочитані твори є новелою.
(Невеликий за обсягом твір, у центрі якого лежить незвичайна життєва подія
з несподіваним фіналом. Обмежена кількість персонажів, однолінійність сюжету, не-сподівана розв’язка.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Підсумкова бесіда.
— Які риси нового світогляду виявилися у творчості Дж. Боккаччо?
— Які цінності відстоює автор?
— Чого Боккаччо повчає людей наступних поколінь?
— Яке враження на вас справили його новели? Чи сподобалися вони вам?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати повідомлення про життя і творчість М. Сервантеса; прочитати ро -ман «Дон Кіхот».
Категорія: Зарубіжна література 8 клас | Додав: uthitel (10.02.2014)
Переглядів: 8380 | Рейтинг: 2.2/4
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: