УРОК № 28 Тема. Утвердження ідеї права людини на щастя, прагнення до втіхи та радощів життя у творчості Омара Хайяма. - Зарубіжна література 8 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 8 клас

УРОК № 28 Тема. Утвердження ідеї права людини на щастя, прагнення до втіхи та радощів життя у творчості Омара Хайяма.

УРОК  №  28
Тема.   Утвердження ідеї права людини на щастя, прагнення до втіхи та радощів життя 
у   творчості  Омара  Хайяма.
Мета:  продовжити ознайомлення учнів із творчістю О. Хайяма; поглиблювати навички аналізу 
рубаї; розвивати навички виразного читання; сприяти вихованню моральних якостей 
школярів.
Обладнання:   тексти  творів  О.  Хайяма  (у  перекладах  на  вибір  учителя).
ХІД УРОКУ
Ми — сонце щастя й  горя океан…
Злі й  добрі ми, довершені й   нікчемні…
Омар Хайям
I.   АКТУАЛІЗАЦІЯ  ОПОРНИХ  ЗНАНЬ  УЧНІВ
Бесіда на повторення.
—  В  якій  формі  класичної  поезії  Сходу  Омар  Хайям  став  неперевершеним  май-стром?
— Як ви думаєте, що приваблювало поета в  цьому жанрі?
II.  ОГОЛОШЕННЯ  ТЕМИ,  МЕТИ  ТА  ЕПІГРАФА  УРОКУ
Робота з епіграфом.
— Як, на вашу думку, слід розуміти слова Омара Хайяма, котрі є епіграфом уроку?
—  Чи  можна  стверджувати,  що  саме  людина  є  головним  об’єктом  спостережен -ня майстра?
III.   СПРИЙНЯТТЯ  І   ЗАСВОЄННЯ  УЧНЯМИ  НАВЧАЛЬНОГО  МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Омар  Хайям  завжди  прагнув  до  знань,  ніколи  не  соромився  вчитися.  Найбіль-ше,  що  цінував  поет  у  людях,  було  не  багатство,  а   розум.  Сучасники  згадували,  що 
він ніколи не плазував перед грішми, а  схилявся лише перед мудрістю. Усе життя по-ет-філософ прагнув пізнати людину й   зрозуміти сенс її буття.
Якою ж Омар Хайям бачив людину і   про що мріяв, які ідеали утверджував? Най-краще про це нам розкажуть його вірші.
2. Виразне читання учнями віршів О. Хайяма.
(Учні виразно читають вірші О. Хайяма, в  яких говориться про людину, її існу-вання, оспівується кохання, радощі життя.)
3. Бесіда за прочитаним.
— Що, на вашу думку, найбільше любив поет?
— Які моральні риси цінував митець у  людях? (Чесність, незалежність, гідність, 
добро, справедливість, порядність, вірність у  дружбі.)
—  Як  Омар  Хайям  ставився  до  радощів  буття?  (Він  утверджував  право  кожної 
людини на щастя. Поет любив життя, сприймав його в  усій повноті.)  
— Яким, на вашу думку, було світосприйняття поета? (Незважаючи на нещастя, 
яких він зазнав чимало, поет був оптимістом.)
— Якою постає у  віршах кохана жінка? (Поет схиляється перед її вродою, чесно-тами, радіє любовним утіхам, сумує за коханою.)
4. Коментар учителя.
Є в  Омара Хайяма вірші, сповнені сумнівів, розчарувань, спричинених негараз -дами, зрадами, людською ницістю. Але він зажди залишався великим гуманістом.
Хоча  поет  жив  самотньо,  серце  його  пізнало  радощі  кохання.  Для  Омара  Хайя-ма кохана — це «чарівна троянда», «стрункий кипарис», жадана й  ніжна. В одному з   віршів він називає себе «рабом пристрастей». За такі слова йому не раз доводилося 
страждати від недоброзичливості деяких сучасників. Але поет не цурався земних ра -дощів і  вважав, що кожна людина має право на щастя. Оспівування кохання, земних 
утіх, вина (але не пияцтва!) надають оптимістичного звучання його творам. У ліриці 
поета, крім філософських, звучать і   гедоністичні мотиви.
5. Словникова робота.
Гедонізм  (гр. hedone  —  насолода)  —  етичне  вчення,  яке  проголошує  сьогоденну 
насолоду й  чуттєві втіхи найвищим благом та метою життя.
6. Творчі завдання.
—  Визначте  особливості  рубаї  як  ліричного  жанру.  (Лаконізм,  філософська 
глибина, гнучкість форми, чітка ритмомелодика.)
—  Які  художні  засоби  виразності  використовує  автор?  Наведіть  приклади. 
(Епітети: юність бистронога, вічний поріг, друг гідний, гордий небосхил; метафори: 
нас  переслідує  неволя  навісна;  життя  розвіявши;  О  світе!  Сидиш  недвигою  у  башті 
гніву й   зла.)
— Чи можна говорити про афористичність рубаї? (Так, але глибока філософська 
думка висловлена коротко, стисло і   влучно, завдяки цьому рубаї стали самостійними 
виразами.)
— Наведіть приклади поезій Омара Хайяма, що сприймаються як афо ризми.
7. Узагальнююча бесіда.
— Пригадайте, як називали Омара Хайяма сучасники. Чому? Аргументуйте свою 
думку. (Перекладачем думок неба на мову людей.)
8. Заключне слово вчителя.
Високі  й  прекрасні  істини  відомі  тільки  небу.  Але  є  люди,  що  прагнуть  пізнати 
їх.  Таких  сміливців  не  зупиняють  глузування  натовпу,  образливі  вигуки,  сірість 
і буденність життя, людська метушня. Вони здатні піднятися над усім цим, бо прагнуть 
довершеності,  найперше  —  у  власній  душі.  Кожний  новий  крок  на  цьому  шляху 
наближає їх до Вічності.
Омар Хайям переборював негаразди свої і  свого часу завдяки творчій уяві, глибині, 
космічності мислення. Його твори і   нині приваблюють мільйони читачів.
IV.   ЗАКРІПЛЕННЯ  ВИВЧЕНОГО  МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання рубаї О. Хайяма.
(На вибір учнів.)
2. Підсумкова бесіда.
— Чим приваблюють поезії Омара Хайяма сучасного читача?
— У чому, на вашу думку, полягає значення поезії О. Хайяма для світової літе-ратури?
3. Творча робота.
—  Письмово  проаналізуйте  одну  з  поезій  Омара  Хайяма  (на  вибір  учителя  або 
учня).
V.  ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ
Закінчити  письмовий  аналіз  поезій  О.  Хайяма.  Підготувати  повідомлення  про 
життя і  творчість Рудакі та Гафіза.
Категорія: Зарубіжна література 8 клас | Додав: uthitel (26.11.2013)
Переглядів: 3014 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: