УРОК № 14 Тема. Гімн красі, радощам життя і коханню в поезіях Сапфо та Анакреонта. - Зарубіжна література 8 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 8 клас

УРОК № 14 Тема. Гімн красі, радощам життя і коханню в поезіях Сапфо та Анакреонта.
УРОК № 14
Тема. Гімн красі, радощам життя і коханню в поезіях Сапфо та Анакреонта.
Мета: поглиблювати знання учнів про античну поезію; ознайомити їх із творчістю Сапфо та
Анакреонта; розвивати вміння аналізувати поетичний текст, навички виразного чи-
тання, логічного мислення, зв’язного мовлення; сприяти вихованню оптимістичного
ставлення до життя.
Обладнання: тексти віршів Сапфо та Анакреонта (у перекладах на вибір учителя).
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
Виразне читання напам’ять вивчених віршів.
2. Бесіда на повторення.
— Згадайте, що таке мелічна лірика.
— Яка тематика творів цього жанру?
— Назвіть представників мелічної лірики.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Давні греки любили й цінували життя — цей найкращий дарунок богів. Оспіву-
вання оптимізму, радощів буття пронизує твори більшості відомих поетів того часу,
зокрема Анакреонта. Відомо, що його творчість започаткувала напрям ліричної по-
езії під назвою «анакреонтична поезія», який існує і сьогодні. Цей вид лірики оспівує
вузьке коло тем: кохання, вино, бенкети, веселощі, дружбу. Яким же він був давньо-
грецький оптиміст Анакреонт?
2. Повідомлення підготовлених учнів про життєвий та творчий шлях Анакреонта.
Сучасник Анакреонта, поет і суспільний діяч Крітіл сказав про нього так: «Він
був солодким і не знав смутку». Про життя поета відомо дуже мало. Вважають, що він
народився близько 570 р. до н. е., а помер близько 480 р. до н. е. Уродженець міста Те-
оса (Мала Азія), Анакреонт багато разів міняв місце проживання. Після завоювання
персами Теоси переїхав до міста Абдери (у Фракіу), довгий час жив при дворі самось-
кого тирана Полікрата, який зробив свій палац центром науки та мистецтва. Саме тут
розквітнув поетичний талант Анакреонта, він став співцем розваг і безжурного жит-
тя полікратівського вищого світу. Розповідають, що поет майстерно грав на флейті
й арфі, музикою супроводжуючи читання своїх віршів. Після трагічної смерті тирана
на запрошення афінського правителя Гіппарха прибув до Афін, став другом володаря
і навіть після його вбивства в 514 р. до н. е. прожив довгі роки в місті. Уже в старості
з якихось невідомих причин поет залишив Афіни й опинився при дворі аристократів
Алевадів (Фессалія), а врешті повернувся в рідне місто, де, мабуть, і помер.
Життя Анакреонта було безхмарним і безбідним. Взагалі, усі поети в Елладі ко-
ристувалися величезною любов’ю і пошаною, кожне місто вважало за честь запросити
якогось видатного співця до себе, оточувало його піклуванням й усілякими благами.
Саме так пройшло і життя Анакреонта: в щоденних розвагах, пишних бенкетах,
численних любовних пригодах. До політичної боротьби, соціальних подій він завжди
був байдужий, не захоплювала його і військова доблесть. Головними темами творів
поета стають кохання, Музи, вино. Але слід зазначити, що в усьому поет віддає пере-
вагу помірності. Застілля не повинне претворюватися на п’яну оргію, кохання — на
нестримну й буйну пристрасть.
Крім еротичних віршів, Анакреонт писав гімни (зокрема до нас дійшли урив-
ки на честь Діоніса й Артеміди), а також елегії та епіграми. Музична співучість його
віршів, відповідність змісту і форми, безпосередність почуттів сприяли величезному
успіхові поета і в наступних поколінь. Анакреонтичні мотиви ми знаходимо у твор-
чості Е. Парні, К. Батюшкова, О. Пушкіна, переспівах І. Франка, віршах О. Олеся.
3. Виразне читання поезії Анакреонта «Принеси води…»
(Поезію читає вчитель або підготовлений учень.)
Принеси води, юначе, і вина подай швиденько,
І вінки духмяні з квітів, щоб з Еротом поборотись.
Ну же, пиймо не як скіфи, що без пісні сидять тихо.
Не люблю я нудьгувати: на бенкеті з вином разом
Давай пісню, серцю милу.
Про Ерота, що пов’язки із пахучих носить квітів,
Пісню буду я співати: він, володар над богами,
Й людей також підкоряє.
(Переклад В. Маслюкова)
4. Бесіда за змістом прочитаного.
— Який загальний настрій вірша? (Веселий, оптимістичний, навіть дещо легко-
важний.)
— Хто з богів прославляється в поезії? (Бог кохання Ерот, якого поет вважає во-
лодарем над богами й людьми.)
— Подумайте, які слова створюють безтурботний настрій поезії? (Вино, пісня,
бенкет, квіти, Ерот.)
— Яким поетові уявляється життя ? (Легкою, безтурботною, веселою грою.)
5. Виразне читання вірша Анакреонта «Золотоволосий Ерот…»
(Поезію читає вчитель або підготовлений учень.)
Золотоволосий Ерот мене
Знову поцілив пурпурним м’ячем —
Дівчину в барвних сандалях тепер
Каже мені забавляти.
Лиш залишилося кляте дівча,—
З Лесбосу славного родом воно,—
Та й осміявши мою сивину,
Іншому звабно моргає.
(Переклад А. Содомори)
6. Бесіда за прочитаним.
— Яким у цьому вірші постає поет? (Поет постає перед читачем старою людиною.
Але це не є приводом для того, щоб кинути свої звички.)
— Що зображено в поезії? (Прикра любовна пригода.)
— Як автор ставиться до життєвих прикростей? (Із легкою іронією.)
— Який настрій цього вірша? (Такий самий веселий, безтурботний, як і настрій
попереднього.)
— Які засоби образності використовує автор? (Епітети: золотоволосий Ерот, пур-
пурний м’яч, кляте дівча, Лесбос славний.)
7. Слово вчителя.
Оспівуванню найпрекраснішого людського почуття — кохання — присвятила
свою творчість й уславлена давньогрецька поетеса Сапфо, яку дуже високо цінува-
ли сучасники.
8. Повідомлення підготовленого учня про життя і творчість Сапфо.
Сапфо жила в кінці VII — першій половині VI ст. до н. е. Її вважають засновни�-
цею мелічної (пісенної) поезіїї, що виникла на острові Лесбос, батьківщині поетеси.
На місцевому наріччі Сапфо називали Псапфою.
Народилася вона в сім’ї мітіленського аристократа Скомона. Вийшла заміж за
вельможу Керколая, від якого народила доньку Клеїду, котру дуже любила. Саме донь-
ці присвятила вона низку віршів. На початку VI ст. до н. е. Сапфо змушена була залиши�-
ти острів Лесбос і певний час прожила на острові Сицилія. Причиною еміграції, можливо,
були політичні чвари, адже її батько і чоловік брали участь у політичній боротьбі. Сама
ж поетеса протягом усього життя була далекою від політики.
Після повернення на острів Лесбос Сапфо заснувала школу для дівчат
з аристократичних сімей, де вчила їх музики, співів, поетичного мистецтва. Цей заклад
називали «школою служительок муз», і він здобув великої слави.
Уся поезія Сапфо проникнута музикою кохання, яке несе в собі радість і сердечні
муки, невгамовне бажання кохати і чітке розуміння, що кожне нове почуття принесе
біль і страждання. Поетеса була переконана, що лише це велике почуття дає натхнення,
підносить до незримих висот людську душу, здатне зворушити будь-яке серце. Кохання,
на її думку, породжує у світі красу, без нього взагалі життя не має ніякого сенсу.
На думку вчених, лірика Сапфо виникла на основі народної любовної пісні, що мала
надзвичайну популярність на Лесбосі. Як і у фольклорних творах, у віршах поетеси
любовна тема часто поєднувалася з описами чудової природи, з якою вона завжди
намагалася злитися. Усі свої почуття Сапфо розкриває з надзвичайною щирістю,
переконливістю, емоційною силою. В її віршах відсутнє заглиблення у внутрішній
світ ліричного героя, але проблема ця взагалі залишилася не вирішеною грецькими
поетами.
Критики різних часів, починаючи з сивої давнини і до наших днів, звинувачували
поезію Сапфо у брутальності та еротизмі. Саме це стало причиною того, що в XI
ст. у Візантії були спалені всі книжки поетеси. Але дослідження сучасних учених
свідчать, що Сапфо керувалася високою мораллю, цнотливістю, чистотою, красою,
доброчесністю.
Незважаючи на брудні наклепи, вірші Сапфо були дуже популярними в античні
часи. Платон, відомий філософ, підкорений чарівністю її поетичного слова, залишив
нащадкам сповнений захоплення елегійний вірш:
Дев’ять на світі є муз, як засвідчують люди; не вірте,
Бо вже й десята прийшла — Лесбосу донька Сапфо.
У Давній Греції існує прекрасна легенда про нерозділене кохання Сапфо до вродли-
вого юнака Фаона. За переказами, доведена до відчаю, вона кинулася з Левкадійської
скелі в море. Правда це чи ні — море мовчить, і лише в тихому плескоті хвиль чується
прекрасна й сумна мелодія цього кохання. Українська поетеса Леся Українка присвя-
тила цій історії свого вірша. (Підготовлений учень читає вірш.)
Над хвилями моря, на скелі,
Хороша дівчина сидить,
В лавровім вінку вона сяє,
Співецькую ліру держить.
До пісні своєї сумної
На лірі вона приграє.
І з піснею тою — у серці
Велика їй туга встає:
В тій пісні згадала і славу
Величну свою, красний світ,
Лукавих людей, і кохання,
І зраду, печаль своїх літ,
Надії і розпач… Дівчина
Зірвала лавровий вінець
І в хвилях шумливого моря
Знайшла своїй пісні кінець.
9. Виразне читання вірша Сапфо «До богів подібний…»
(Поезію читає вчитель або підготовлений учень.)
До богів подібний мені здається
Той, хто біля тебе, щасливий, сівши,
Голосу твого ніжного бриніння
Слухає й ловить
Твій принадний усміх; від нього в мене
Серце престало б у грудях битись;
Тільки образ твій я побачу — слова
Мовить не можу.
І язик одразу німіє, й прудко
Пробігає пломінь тонкий по тілу.
В вухах чути шум, дивлячись, нічого
Очі не бачать.
Блідну і тремчу, обливаюсь потом,
Мов трава пожовкла, безсило никну,
От іще недовго й, здається, має
Смерть надлетіти…
(Переклад Г. Кочура)
10. Бесіда за змістом прочитаного.
— Визначте тему вірша. (Відображення почуттів кохання й ревнощів.)
— Який настрій поезії? (Надзвичайно схвильований, емоційний.)
— Якою зображена лірична героїня? (У вірші зображено психічний та фізичний
стан героїні. Вперше в грецькій ліриці з надзвичайною проникливістю за зовнішні-
ми фізичними ознаками було передано любовну знемогу жінки.)
— Які художні засоби використовує авторка? (Епітети: ніжний голос, принад-
ний усміх, пломінь тонкий, трава пожовкла тощо. Порівняння: до богів подібний,
мов трава пожовкла.)
11. Виразне читання поезії Сапфо «Жереб мені випав такий…»
(Поезію читає вчитель або підготовлений учень.)
Жереб мені
Випав такий:
Серцем палким
Любити
Ласку весни,
Розкіш, красу,
Сонця ясне
Проміння.
(Переклад
А. Содомори)
12. Бесіда за прочитаним.
— Яка тема поезії? (Любов до життя, радісне його сприйняття.)
— Як у вірш входить тема природи? (Ласкою весни, красою, сяйвом сонця. Кра-
са природи зливається з радісним сприйняттям життя, доповнює його.)
— Як у вірші лунає тема долі? (У вірші відобразилися вірування греків у долю.
Але доля ліричної героїні (її жереб) дуже щаслива.)
— У чому поетеса вбачає своє призначення? (В оспівуванні радощів життя.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підсумкова бесіда.
— Які основні теми «анакреонтичної поезії»?
— Яка тематика віршів Анакреонта?
— У творчості яких поетів зустрічаються анакреонтичні мотиви?
— Яка роль Сапфо в розвиткові давньогрецької поезії?
— Яка тематика її ліричних творів?
— Які тропи найчастіше використовували у своїх творах Сапфо та Анакреонт?
— Який загальний настрій проаналізованих на уроці творів?
2. Узагальнююче слово вчителя.
Культ Краси і Гармонії, який сповідували античні майстри, допоміг їм подола-
ти Вічність і не втратити своєї чарівної принади й сьогодні. Античне мистецтво віч-
не, бо своїм оптимізмом воно надихає й сучасних поетів на створення нових дивовиж-
них шедеврів. (Учитель виразно читає вірш М. Зерова «Класики».)
Класики
Ви вже давно ступили за поріг
Життя земного лірники-півбоги,
І голос ваш — рапсодії й еклоги
Дзвенить вві тьмі Аїдових доріг.
І чорний сум, безмовний жаль наліг
На берег наш, на скитські перелоги…
Невже ж повік не буде вам спромоги
Навідатись на наш північний сніг?
І ваше слово, смак, калагатія
Для нас лиш порив, недосяжна мрія
Та гострої розлуки гострий біль.
І лиш одна ще тішить дух поета,
Одна відроджує ваш строгий стиль —
Ясна, дзвінка закінченість сонета.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити одну з поезій Сапфо (на вибір). Підготувати повідомлення про давньо-
грецького поета Алкея; ознайомитися з перекладами його вірша «Не розумію звади
поміж вітрів…»; намалювати ілюстрації до вірша (творче завдання).
Категорія: Зарубіжна література 8 клас | Додав: uthitel (25.11.2013)
Переглядів: 3954 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: