УРОК № 12 Тема. Гомер. «Одіссея». «Одіссей у Кіркеї» (пісня 10, вірші 91—399). Образ Одіссея: воїна, ватажка, батька, сина, чоловіка, мандрі - Зарубіжна література 8 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 8 клас

УРОК № 12 Тема. Гомер. «Одіссея». «Одіссей у Кіркеї» (пісня 10, вірші 91—399). Образ Одіссея: воїна, ватажка, батька, сина, чоловіка, мандрі
УРОК № 12
Тема. Гомер. «Одіссея». «Одіссей у Кіркеї» (пісня 10, вірші 91—399). Образ Одіссея:
воїна, ватажка, батька, сина, чоловіка, мандрівника, патріота.
Мета: продовжити ознайомлення з поемою Гомера «Одіссея»; поглиблювати навички аналізу
тексту та образів; розвивати навички виразного та коментованого читання, зв’язного
мовлення, логічного мислення; сприяти морально-етичному вихованню учнів.
Обладнання: тексти поеми «Одіссея» в перекладі Б. Тена (або інший переклад на вибір учителя);
виставка учнівських малюнків.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
Представлення та захист учнями своїх робіт.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Після відплиття з острова кіклопів Одіссей потрапляє до лестригонів — дикого
і кровожерного племені велетів. Їх міфічний володар Антіфат схопив одного із супут-
ників Одіссея і почав готувати на обід.
З великими труднощами втікши від лестригонів, Одіссей зі своїми супутниками
опинився на казковому острові Еея, де жила красуня Кіркея (Цирцея) — дочка Геліо -
са й Перси, лиха чаклунка.
2. Коментоване читання пісні 10 (вірші 91—399) «Одіссей у Кіркеї».
3. Творча робота. «Усне словесне малювання».
— Опишіть місцевість, куди потрапили мандрівники.
— Опишіть зовнішність Кіркеї.
— Як називаються ці види описів? (Пейзаж і портрет.)
4. Бесіда за прочитаним.
— Як боги допомогли Одіссею нагодувати його супутників? (Боги послали йому
оленя.)
— З якою метою було послано загін Еврілоха? (Щоб дізнатися про місцевість,
куди вони потрапили.)
— Що являв собою палац Кіркеї? (Це був великий гарний будинок, складений
з тесаних брил. Дім стерегли леви й гірські вовки.)
— Чим господиня зачарувала греків? (Своїм милозвучним співом.)
— Розкажіть, що трапилося з Еврілохом та його 22 супутниками. (Кіркея напоїла
їх чарівним зіллям і перетворила на свиней.)
— Як Еврілохові вдалося врятуватися? (Відчувши лукавство чарівниці, він ли-
шився позаду і це його врятувало.)
— Чому Одіссей вирішив, незважаючи на небезпеку, врятувати товаришів? (Він
сказав, що «веде нездоланна мене необхідність». Одіссей дуже цінував дружбу, як
у житті, так і в бою.)
— Хто з богів допоміг Одіссею? (Гермес, вісник богів, бог торгівлі й ремісництва,
опікун подорожніх, дав Одіссею чарівне зілля під назвою «молі».)
— Чи послухав Одіссей Гермесових порад? (Так, тільки завдяки їм він і зали-
шився живим.)
— Як у поемі підкреслюється роль віщування, долі? (Гермес пророкував Кіркеї,
що до неї прибуде на чорному швидкому кораблі хоробрий воїн на ім’я Одіссей. Так
усе і справдилося.)
— Як у творі виявилася вірність Одіссея почуттям дружби і відповідальності за
товаришів? (Він не хотів нічого їсти й пити до того часу, доки Кіркея не звільнить
його друзів.)
— Чому Одіссей не бажав залишатися на острові Кіркеї? (Бо він найбільше лю-
бив свою батьківщину.)
5. Проблемна ситуація.
— Швейцарський учений Андре Боннар писав: «Одіссей, хоча й вірить у своїх бо-
гів, але знає, що вони можуть бути такими ж підступними, як і милостивими, відтак
у першу чергу покладається на самого себе… Одіссей — коваль свого щастя, у нього
розум вправного майстра, робітника». Доведіть або спростуйте цю думку.
(З думкою вченого швидше можна погодитися, ніж спростувати її. Адже лише
завдяки своєму розумові і кмітливості Одіссеєві вдалося вийти цілим і неушкодже-
ним з усіх пригод.)
6. Робота над характеристикою головного героя.
— Визначте риси вдачі головного героя поеми «Одіссея».
— Які епітети найчастіше використовує автор для характеристики героя?
(Велемудрий, незламний, розумний, хитромудрий, невпинний у трудах і лукав-
стві.)
7. Коментар учителя.
Самі епітети, які вживаються автором у поемі, свідчать, що найголовнішою зброєю
Одіссея є його хитрість, поєднана з великим практичним розумом і досвідом. Це й дало
йому можливість неушкодженим виходити з найскладніших і найнебезпечніших си-
туацій. До того ж він сильний і вправний воїн, третій за доблестю у війську ахейців.
Одіссей розумний і далекоглядний, енергійний і красномовний, практичний в усіх
своїх вчинках, кмітливий і фантастично спритний. Обачливий розум героя завжди
спрямований на досягнення практичної мети. Він у будь-яких ситуаціях пам’ятає
про свою вигоду.
До практицизму Одіссея домішується бажання відшукати щось нове, ще не баче-
не, невідоме. Ці риси перетворюють героя на справжнього дослідника. Його все ціка-
вить у нових країнах: звичаї, мораль, побут, соціальний і політичний устрій, рослин-
ний і тваринний світ.
Герой багато страждає. Його десятирічні мандри після Троянської війни супровод-
жуються безперервними муками, викликаними тугою за батьківщиною, дружиною,
сином. Невипадково, що Гомер іноді називає Одіссея «багатостраждальним». Бага-
то потерпає герой і від гніву богів, хоч він їх шанує і завжди приносить щедрі жерт-
ви. Але Одіссея переслідують Посейдон, Геліос, навіть Зевс іноді завдає йому образи.
Звідси, мабуть, і саме ім’я Одіссея, яке означає «ненависний богам».
Отже, образ Одіссея в поемі Гомера не є однозначним. Це один із найскладніших
образів у гомерівських творах (поряд з образом Ахілла). У ньому чудово поєднують-
ся риси хороброго воїна, мудрого ватажка, люблячого чоловіка й батька, вірного па-
тріота, допитливого мандрівника.
8. Творчі завдання.
— Визначте віршовий розмір поеми. (Гекзаметр.)
— Знайдіть у творі риси епічної поеми.
— Знайдіть у поемі пригодницькі, казкові, побутові елементи. (В «Одіссеї» поруч
зі сказаннями троянського циклу значне місце посідає і фантастична казка. У творі
багато казкових персонажів: велетні-людожери (Поліфем, лестригони), сирени, люті
потвори Скілла й Харібда тощо. В «Одіссеї» є багато оповідей про морські пригоди го-
ловного героя та його супутників. Окрім того, Гомер дає цікави описи побуту давніх
греків, їхніх звичаїв, одягу, їжі.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Підсумкова бесіда.
— Які нові сторінки античної культури відкрилися перед вами на уроці?
— Що нового ви дізналися про хитромудрого Одіссея?
— Яка роль казкових, фантастичних елементів у поемі?
— Яка роль богів у пригодах Одіссея?

— Посилаючись на текст, зробіть висновки про те, які риси вдачі цінувалися
в Давній Греції.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Написати твір-роздум «Чому образ Одіссея є втіленням ідеї одвічного суму за бать-
ківщиною?». Підготувати повідомлення «Види давньогрецької лірики».
Категорія: Зарубіжна література 8 клас | Додав: uthitel (25.11.2013)
Переглядів: 6174 | Рейтинг: 1.6/7
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: