УРОК № 11 Тема. Звеличення людського розуму, винахідливості та допитливості («Одіссей і кіклоп Поліфем» (пісня 9, вірші 181—566)). - Зарубіжна література 8 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 8 клас

УРОК № 11 Тема. Звеличення людського розуму, винахідливості та допитливості («Одіссей і кіклоп Поліфем» (пісня 9, вірші 181—566)).
УРОК № 11
Тема. Звеличення людського розуму, винахідливості та допитливості («Одіссей і кіклоп
Поліфем» (пісня 9, вірші 181—566)).
Мета: поглиблювати знайомство з античною літературою на прикладі творів Гомера; розви-
вати навички аналізу художнього твору, його образної системи, виразного та комен-
тованого читання, переказу, логічного мислення, «усного словесного малювання»,
зв’язного мовлення; сприяти вихованню у школярів допитливості, розвивати їх розу-
мові здібності.
Обладнання: тексти поеми «Одіссея» у перекладі Б. Тена (або інший переклад на вибір учителя);
ілюстрації до твору: репродукція малюнка «Осліплення Поліфема. Ваза».
ХІД УРОКУ
Відважній людині щастить якнайкраще
в справі усякій, хоча й із чужої прибуде
країни.
Гомер. «Одіссея»
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Бесіда на повторення вивченого.
— У чому полягає відмінність поеми «Одіссея» від «Іліади»?
— Яка жанрова особливість цього твору?
— Хто є головним героєм поеми «Одіссея»?
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Багато пригод довелося пережити Одіссеєві, перш ніж він доплив додому: герой
зустрічався із сиренами, сім років затримався на острові німфи Каліпсо, яка покоха-
ла його й обіцяла вічну молодість та безсмертя, боровся з морськими бурями і штор-
мами. Побував Одіссей і на острові кіклопа Поліфема. З античних міфів відомо, що
Поліфем був сином могутнього бога моря Посейдона і найбільшим з кіклопів.
2. Словникова робота.
Кіклопи, або циклопи (від гр. kyklops — круглоокий) — у грецькій міфології од�-
ноокі велетні, сини Урана й Геї. Кіклопи допомагали Гефестові кувати блискавки,
розводили худобу, будували велетенські споруди.
3. Коментоване читання пісні 9 (вірші 181—566) «Одіссей і кіклоп Поліфем».
4. Бесіда за змістом прочитанного.
— Знайдіть у тексті опис житла кіклопа. (Автор досить детально й майстерно
описує двір та житло кіклопа, трудові процеси, які той виконує (доїння кіз,
виготовлення сиру).)
— Яким змальовано Поліфема? (Поліфем змальований однооким страшенним,
потворним велетом. Він ні з ким не знається, живе самотньо у своїй печері.)
— Який прийом використовує автор для зображення цього героя? (Прийом
гіперболи.)
— На вашу думку, яким господарем був Поліфем? (Кіклоп був добрим господарем,
у нього всього вдосталь.)
5. Переказ тексту.
— Опишіть, що побачив Одіссей та його товариші в печері кіклопа.
6. Виразне читання уривка «Діалог Одіссея з кіклопом Поліфемом».
7. Бесіда за прочитаним.
— Як поводить себе кожний із співрозмовників? (Одіссей вступає у діалог
з кіклопом, намагаючись за традицією бути шанобливим. Зовсім інакше поводить
себе Поліфем. Він занадто самовпевнений, зухвалий, вважає себе сильнішим від богів,
виявляючи тим самим непошану до них, порушує закони гостинності, священні для
всіх еллінів.)
— На вашу думку, чи правильно зробив Одіссей, збрехавши Поліфемові? (Так,
Одіссей зробив це, швидко зорієнтувавшись у ситуації. Він сказав, що його корабель
розтрощив бог моря Посейдон.)
— Як вчинив Поліфем, подумавши, що прибулі беззахисні? (Зрадівши, що перед
ним беззахисні мандрівники, Поліфем з’їв двох з них.)
— На вашу думку, з якою метою Гомер змалював страшну сцену вбивства кікло-
пом своїх гостей? (Гомер досить детально, з натуралістичними подробицями описує
цю жахливу сцену. Його мета — підкреслити вищість грецької культури, піднести її
гуманізм над грубою варварською силою, уособленням якої є кіклоп.)
— Як Одіссей вирішив помститися Поліфемові? (Розлючений Одіссей за допомо-
гою палиці виколов Поліфемові око.)
8. Робота з ілюстрацією «Осліплення Поліфема. Ваза».
— Порівняйте опис цього епізоду у творі і на малюнкові.
— Підтвердіть зображене словами з тексту.
9. Переказ тексту.
— Розкажіть, як ахейці вибралися з печери. (Прив’язавши своїх товаришів до
черева баранів, Одіссей разом з ними вибрався з печери.)
10. Робота над характеристикою головного героя.
— Які риси характеру виявив Одіссей у своїй пригоді?
11. Коментар учителя.
Одіссей у поемі Гомера зображений не тільки як сміливий воїн, а й як розумна
людина, що має почуття власної гідності, шанує загальноприйняті закони богів. Він
доброзичливий, однак у разі потреби здатен покарати беззаконня. Одіссей відчуває
відповідальність за долю своїх товаришів, рішучий, запальний, але в критичних си-
туаціях здатен правильно оцінити обстановку і стримати себе. Одіссей завжди впевне-
ний у правоті своїх вчинків. Його хитрість з кіклопом — це не звичайна брехня, а не-
обхідність, запорука не тільки власного порятунку, а й життя товаришів.
Хоча є в нього й деякі негативні риси. Він глузливий, підступний по відношен-
ню до ворога, безжальний до нього, не завжди прислухається до порад супутників.
Та в цілому образ Одіссея позитивний. У ньому Гомер уславлює велич людського
розуму, що здатен здолати будь-яку фізичну силу.
12. Творче завдання.
— Знайдіть у творі елементи казкового, фантастичного.
— Подумайте, яка їхня роль.
13. Коментар учителя.
Елементи фантастики часто використовуються у творі. Це зображення кіклопа,
дії богів, що впливають на вчинки та долю героїв. Казковість у поемі набуває міфоло-
гічного характеру і надає оповіді неповторності, викликає зацікавленість у читачів.
14. Робота з епіграфом.
— Як слід розуміти слова Гомера, що слугують епіграфом уроку?
— У чому, на вашу думку, полягає секрет везіння Одіссея? (В його розумові й кміт-
ливості.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Завдання для учнів.
— Складіть простий або цитатний план розповіді про події, що описані в пісні 9
«Одіссей і кіклоп Поліфем».
Орієнтовні плани
Простий план
1. Невідома печера.
2. Страшний велетень.
3. Розмова Одіссея з кіклопом.
4. Загибель друзів.
5. Помста людожерові.
6. Хитрість Одіссея.
7. На волі!
Цитатний план
1. «Швидко дістались ми так недалекої країни…»
2. «Обік побачили там … печеру…»
3. «Велетень жив там потворний»
4. «Товаришам своїм вірним на місці звелів я залишатись…»
5. «Швидко добралися ми до печери….»
6. «Хто ви, чужинці?»
7. «Страх перед Зевсом не примусить тебе пощадити…»
8. «Скочив раптово і двох, як щенят, ухопив і ними об землю ударив…»
9. «Випий, кіклопе, вина…»
10. «Взявши за дрюк той оливний, в око встромили йому ми…»
11. «Перший я виліз із-під барана і порозв’язував інших…»
12. «Хоч самі врятувались, так любих утратили друзів…»
2. Підсумкова бесіда.
— Хто такі кіклопи?
— Чим займався кіклоп Поліфем?
— Яким постає в пісні Одіссей?
— Як Гомер підкреслив вищість грецької культури над варварською?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати пісню 10 (вірші 91—399) «Одіссей у Кірки»; дібрати цитати до обра-
зу Одіссея. Намалювати ілюстрації до прочитаного (творче завдання).
Мета: поглиблювати знайомство з античною літературою на прикладі творів Гомера; розви-
вати навички аналізу художнього твору, його образної системи, виразного та комен-
тованого читання, переказу, логічного мислення, «усного словесного малювання»,
зв’язного мовлення; сприяти вихованню у школярів допитливості, розвивати їх розу-
мові здібності.
Обладнання: тексти поеми «Одіссея» у перекладі Б. Тена (або інший переклад на вибір учителя);
ілюстрації до твору: репродукція малюнка «Осліплення Поліфема. Ваза».
ХІД УРОКУ
Відважній людині щастить якнайкраще
в справі усякій, хоча й із чужої прибуде
країни.
Гомер. «Одіссея»
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Бесіда на повторення вивченого.
— У чому полягає відмінність поеми «Одіссея» від «Іліади»?
— Яка жанрова особливість цього твору?
— Хто є головним героєм поеми «Одіссея»?
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Багато пригод довелося пережити Одіссеєві, перш ніж він доплив додому: герой
зустрічався із сиренами, сім років затримався на острові німфи Каліпсо, яка покоха-
ла його й обіцяла вічну молодість та безсмертя, боровся з морськими бурями і штор-
мами. Побував Одіссей і на острові кіклопа Поліфема. З античних міфів відомо, що
Поліфем був сином могутнього бога моря Посейдона і найбільшим з кіклопів.
2. Словникова робота.
Кіклопи, або циклопи (від гр. kyklops — круглоокий) — у грецькій міфології од�-
ноокі велетні, сини Урана й Геї. Кіклопи допомагали Гефестові кувати блискавки,
розводили худобу, будували велетенські споруди.
3. Коментоване читання пісні 9 (вірші 181—566) «Одіссей і кіклоп Поліфем».
4. Бесіда за змістом прочитанного.
— Знайдіть у тексті опис житла кіклопа. (Автор досить детально й майстерно
описує двір та житло кіклопа, трудові процеси, які той виконує (доїння кіз,
виготовлення сиру).)
— Яким змальовано Поліфема? (Поліфем змальований однооким страшенним,
потворним велетом. Він ні з ким не знається, живе самотньо у своїй печері.)
— Який прийом використовує автор для зображення цього героя? (Прийом
гіперболи.)
— На вашу думку, яким господарем був Поліфем? (Кіклоп був добрим господарем,
у нього всього вдосталь.)
5. Переказ тексту.
— Опишіть, що побачив Одіссей та його товариші в печері кіклопа.
6. Виразне читання уривка «Діалог Одіссея з кіклопом Поліфемом».
7. Бесіда за прочитаним.
— Як поводить себе кожний із співрозмовників? (Одіссей вступає у діалог
з кіклопом, намагаючись за традицією бути шанобливим. Зовсім інакше поводить
себе Поліфем. Він занадто самовпевнений, зухвалий, вважає себе сильнішим від богів,
виявляючи тим самим непошану до них, порушує закони гостинності, священні для
всіх еллінів.)
— На вашу думку, чи правильно зробив Одіссей, збрехавши Поліфемові? (Так,
Одіссей зробив це, швидко зорієнтувавшись у ситуації. Він сказав, що його корабель
розтрощив бог моря Посейдон.)
— Як вчинив Поліфем, подумавши, що прибулі беззахисні? (Зрадівши, що перед
ним беззахисні мандрівники, Поліфем з’їв двох з них.)
— На вашу думку, з якою метою Гомер змалював страшну сцену вбивства кікло-
пом своїх гостей? (Гомер досить детально, з натуралістичними подробицями описує
цю жахливу сцену. Його мета — підкреслити вищість грецької культури, піднести її
гуманізм над грубою варварською силою, уособленням якої є кіклоп.)
— Як Одіссей вирішив помститися Поліфемові? (Розлючений Одіссей за допомо-
гою палиці виколов Поліфемові око.)
8. Робота з ілюстрацією «Осліплення Поліфема. Ваза».
— Порівняйте опис цього епізоду у творі і на малюнкові.
— Підтвердіть зображене словами з тексту.
9. Переказ тексту.
— Розкажіть, як ахейці вибралися з печери. (Прив’язавши своїх товаришів до
черева баранів, Одіссей разом з ними вибрався з печери.)
10. Робота над характеристикою головного героя.
— Які риси характеру виявив Одіссей у своїй пригоді?
11. Коментар учителя.
Одіссей у поемі Гомера зображений не тільки як сміливий воїн, а й як розумна
людина, що має почуття власної гідності, шанує загальноприйняті закони богів. Він
доброзичливий, однак у разі потреби здатен покарати беззаконня. Одіссей відчуває
відповідальність за долю своїх товаришів, рішучий, запальний, але в критичних си-
туаціях здатен правильно оцінити обстановку і стримати себе. Одіссей завжди впевне-
ний у правоті своїх вчинків. Його хитрість з кіклопом — це не звичайна брехня, а не-
обхідність, запорука не тільки власного порятунку, а й життя товаришів.
Хоча є в нього й деякі негативні риси. Він глузливий, підступний по відношен-
ню до ворога, безжальний до нього, не завжди прислухається до порад супутників.
Та в цілому образ Одіссея позитивний. У ньому Гомер уславлює велич людського
розуму, що здатен здолати будь-яку фізичну силу.
12. Творче завдання.
— Знайдіть у творі елементи казкового, фантастичного.
— Подумайте, яка їхня роль.
13. Коментар учителя.
Елементи фантастики часто використовуються у творі. Це зображення кіклопа,
дії богів, що впливають на вчинки та долю героїв. Казковість у поемі набуває міфоло-
гічного характеру і надає оповіді неповторності, викликає зацікавленість у читачів.
14. Робота з епіграфом.
— Як слід розуміти слова Гомера, що слугують епіграфом уроку?
— У чому, на вашу думку, полягає секрет везіння Одіссея? (В його розумові й кміт-
ливості.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Завдання для учнів.
— Складіть простий або цитатний план розповіді про події, що описані в пісні 9
«Одіссей і кіклоп Поліфем».
Орієнтовні плани
Простий план
1. Невідома печера.
2. Страшний велетень.
3. Розмова Одіссея з кіклопом.
4. Загибель друзів.
5. Помста людожерові.
6. Хитрість Одіссея.
7. На волі!
Цитатний план
1. «Швидко дістались ми так недалекої країни…»
2. «Обік побачили там … печеру…»
3. «Велетень жив там потворний»
4. «Товаришам своїм вірним на місці звелів я залишатись…»
5. «Швидко добралися ми до печери….»
6. «Хто ви, чужинці?»
7. «Страх перед Зевсом не примусить тебе пощадити…»
8. «Скочив раптово і двох, як щенят, ухопив і ними об землю ударив…»
9. «Випий, кіклопе, вина…»
10. «Взявши за дрюк той оливний, в око встромили йому ми…»
11. «Перший я виліз із-під барана і порозв’язував інших…»
12. «Хоч самі врятувались, так любих утратили друзів…»
2. Підсумкова бесіда.
— Хто такі кіклопи?
— Чим займався кіклоп Поліфем?
— Яким постає в пісні Одіссей?
— Як Гомер підкреслив вищість грецької культури над варварською?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати пісню 10 (вірші 91—399) «Одіссей у Кірки»; дібрати цитати до обра-
зу Одіссея. Намалювати ілюстрації до прочитаного (творче завдання).
Категорія: Зарубіжна література 8 клас | Додав: uthitel (25.11.2013)
Переглядів: 6743 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: