УРОК № 52 ТЕМА: ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. УРОКИ ДОБРОТИ (ЗА НОВЕЛАМИ О. ГЕНРІ «ІЗ ЛЮБОВІ ДО МИСТЕЦТВА», «ПІАНІНО») - Зарубіжна література 7 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 7 клас

УРОК № 52 ТЕМА: ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. УРОКИ ДОБРОТИ (ЗА НОВЕЛАМИ О. ГЕНРІ «ІЗ ЛЮБОВІ ДО МИСТЕЦТВА», «ПІАНІНО»)
 
УРОК  №  52
ТЕМА:   ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. УРОКИ ДОБРОТИ (ЗА НОВЕЛАМИ О.  ГЕНРІ «ІЗ ЛЮБОВІ ДО  МИСТЕЦТВА», «ПІАНІНО»)
  Мета:  поглибити знання учнів про творчість американського письменника О.  Генрі; 
розвивати навички аналізу художнього твору, виразного читання, усного 
зв’язного мовлення; сприяти морально­естетичному вихованню школярів.
 Обладнання:   портрет письменника, виставка учнівських малюнків, ілюстрації до  творів 
О.   Генрі (на вибір учителя), тексти новел.
  Тип уроку:   комбінований.
 Очікувані  результати:  учні виразно читають тексти новел, переказують їх зміст, демон­
струють уміння аналізувати художній твір, висловлюють особисте ставлення 
до  проблем, порушених у новелах, аргументуючи свою позицію цитатами 
з  тексту.
У  кожного  є  своє  уявлення  про  щастя…
О.   Генрі
Хід уроку
  I.   ПІДГОТОВКА ДО  СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Слово вчителя
Кожна новела О. Генрі — це маленька повість про життя
звичайних людей. І хоча у героїв його творів часто немає грошей,
вони володіють значно більшим скарбом. Яким саме? Про це ми
й дізнаємося на уроці.
  II.   ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І  ЗАВДАНЬ УРОКУ
  III.  СПРИЙНЯТТЯ І  ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Аналіз новели «Із любові до  мистецтва». Бесіда з  учнями
1. Що відомо про героїв новели? (Джо  Лерребі  мріяв  бути  ху -дожником,  а  Ділія  Керузерс  хотіла  займатися  музикою.  Вони 
обоє  приїхали  до  Нью-Йорка  з  провінції,  покохали  одне  одного 
й  одружилися.)
2. Чи були вони щасливими? ( Так,  вони  кохали  одне  одного, 
у  них  були  спільні  інтереси  —  любов  до  мистецтва. )
250
3. З якими труднощами зіткнулися герої? ( У  них  закінчилися 
гроші  і  вони  не   знали,  як  жити  далі,  як  пережити  скруту.)
4. Як молоде подружжя намагалося вийти зі складної ситуації?
(Ділія  сказала,  що  знайшла  роботу  вчительки  музики  у  ба-гатій  родині,  а   Джо  говорив,  що  продав  акварелі  багатому 
чоловікові  з   Пеорії.)
5. Подумайте, чому Джо і Ділія брехали одне одному? (Вони 
просто  приховували  правду,  щоб  не  турбувати  кохану  лю-дину.  Це  була  «свята  брехня».)
6. Що відбувалося насправді? (Джо  працював  кочегаром,  а  Ділія 
прасувала  білизну.)
7. Розкажіть, як викрився обман.
8. У новелі часто повторюється фраза: «Коли любиш Мистецтво,
ніякі жертви не здаються надто великими». Поміркуйте, яка
її роль у тексті. (Ця  фраза  має  підкреслити  любов  до  мис -тецтва  обох  героїв  і  те,  що  заради  мистецтва  вони  здатні 
на  все. )
  ; Робота з  текстом. Виразне читання
1. Прочитайте фінал новели.
2. Подумайте, яке значення має зміна фрази «Коли любиш
Мистецтво, ніякі жертви не здаються надто великими» у фі-налі твору. (Ця  фраза  є  досить  відомою  і   розкриває  відомі 
істини.  Але  О.   Генрі  тлумачить  її  по-своєму,  надає  їй  но -вого  відтінку.  Фраза  розкриває  головну  думку  твору:  коли 
по-справжньому  любиш,  то  заради  кохання,  дійсно,  готовий 
на  все. )
  ; Проблемна ситуація
Поміркуйте, Джо і Ділія — жертви кохання чи щасливі люди?
  ; Коментар учителя
Автор, незважаючи на поразки бідних провінціалів, відверто
милується їхньою щирістю, бо матеріальні труднощі відкрили най -кращі риси героїв, зокрема, вміння кохати і бути коханим, а це
і є, за О. Генрі, шлях до щастя.
Доля Джо і Ділії не викликає песимізму, а дарує читачеві
світло надії. З якою ніжністю ставляться вони одне до одного! А це
і є щастя.
Безумовно, вони не є «жертвами любові». Цю назву О. Генрі
обирає як певний емоційний та інтелектуальний виклик читачеві,
аби примусити його задуматися над природою щастя. На перший
251
погляд, Джо і Ділія насправді приносять свої мрії про митецьку
кар’єру в жертву коханню: замість творчих пошуків, занять жи-вописом та музикою на них чекає звичайнісінька важка праця.
Однак цікаво, що вони самі жодної жертовності не відчувають, бо
для них служіння одне одному є найвище щастя і найкращий ви-твір мистецтва.
  ; Проблемна ситуація
Подумайте, чи є спільні риси між новелами О. Генрі «Із лю-бові до мистецтва» та «Останній листок»? ( Так.  Між  новелами 
багато  спільного.  І   не  тільки  в  тому,  що  персонажі  обох  творів 
О’Генрі  є  бідними  митцями.  Їх  об’єднує  щось  інше  і   більше:  спільне 
переконання,  що  справжнім  витвором  мистецтва  є   не  картини 
або  майстерно  виконані  музичні  п’єси,  а   вміння  самовіддано  ко-хати. )
  ; Аналіз новели «Піаніно». Бесіда
1. Де відбувається дія новели? ( Дія  відбувається  на  маленькій 
овечій  фермі.)
2. Назвіть героїв твору. (Господар  ферми  Раша  Кінні,  його  дру -жина  Маррила  та  герой-оповідач.)
3. Що викликало здивування оповідача? (Несподівано  красива 
музика. )
  ; Переказ тексту
Розкажіть, як старий Кел купував піаніно для своєї доньки.
  ; Бесіда ( продовження)
1. Як Маррила сприйняла подарунок батька? (Вона  дуже  зра-діла,  адже  її  мрія  здійснилася.)
2. Чому дівчина знову запакувала піаніно? ( Тому  що  це  було 
не  піаніно,  а   одна  з  тих  машин,  за  допомогою  яких  грають 
на  піаніно. )
3. Поміркуйте, чи правильно зробила Маррила, не сказавши
батькові правду про подарунок? (Це  ще  один  приклад  «свя-тої  брехні».  Дівчина  пожаліла  батька,  якого  дуже  любила. 
Знаючи,  що  він  тяжко  хворий,  вона  не  сказала  йому  правди, 
що  він  через  свою  неграмотність  купив  зовсім  не  піаніно. )
4. Хто здійснив мрію Маррили? (Її  чоловік,  Раша  Кінні,  який 
купив  піаніно  відразу  після  їхнього  весілля. )
  ; Проблемне запитання
Подумайте, що об’єднує всі проаналізовані новели О. Генрі.
  ; Коментар учителя
Усі новели американського письменника присвячені мораль-ним проблемам, які є важливими для людей, в якому б столітті
вони не жили. Герої О. Генрі людяні, здатні до співчуття, готові
на самопожертву. Це й об’єднує усі його твори.
  IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Робота з  епіграфом
1. Як ви розумієте слова епіграфа? (Це  прості  і   разом  із  тим 
геніальні  слова.  Усі  люди  різні,  тому  й  щастя  кожен  розуміє 
по-своєму. )
2. Поміркуйте, чи щасливі герої новел О. Генрі. ( Так,  щасливі, 
адже  вони  вміють  кохати  і   здатні  прийти  на  допомогу,  по-жертвувати  всім  заради  кохання.  Вони  зазнали  звичайного 
щастя.)
  ; Бесіда з учнями
1. Подумайте, чого навчають новели американського письмен-ника.
2. Поміркуйте, у чому секрет популярності письменника.
  ; Узагальнююче слово вчителя
О. Генрі залишається одним із найпопулярніших письменни-ків і в XXI столітті. У чому причина такої популярності? Можливо,
у тому, що О. Генрі має добрий талант. У своїх новелах він, наче
чарівник-казкар, дарує людям віру в любов, надію на кохання
і щастя. А цього так не вистачає в нашому урбаністичному світі.
Це і є уроки О. Генрі, вони вчать радіти щирим людським почут -тям, які можуть зробити життя в цьому шаленому світі щасливим
і осмисленим.
  V.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуйте повідомлення про творчість Дж. Олдріджа,
прочитайте оповідання «Останній дюйм»; перегляньте фільм
«Останній дюйм» (СРСР, режисер Т. Вульфович, 1958 р.).
Категорія: Зарубіжна література 7 клас | Додав: uthitel (30.03.2014)
Переглядів: 1638 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: