УРОК № 51 ТЕМА: МОРАЛЬНО-ЕТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА НОВЕЛИ О. ГЕНРІ «ОСТАННІЙ ЛИСТОК» - Зарубіжна література 7 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 7 клас

УРОК № 51 ТЕМА: МОРАЛЬНО-ЕТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА НОВЕЛИ О. ГЕНРІ «ОСТАННІЙ ЛИСТОК»
 
УРОК  №  51
ТЕМА:   МОРАЛЬНО-ЕТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА НОВЕЛИ 
О.  ГЕНРІ «ОСТАННІЙ ЛИСТОК»
  Мета:  проаналізувати новелу «Останній листок» О.  Генрі щодо моральної пробле­
матики; розвивати навички виразного читання, інсценізації; спонукати учнів 
замислюватися над морально­філософськими проблемами, що порушуються 
у  новелах; навчати розуміти людей та  себе.
 Обладнання:   портрет О.   Генрі; фонозапис музики Ф.   Шуберта «Ave Maria», текст новели.
 Очікувані  результати:  учні виразно читають текст новели й переказують її зміст, висловлю ­
ють судження про гуманізм твору, формують власну позицію щодо проблем, 
порушених у новелі, підтверджують висловлене словами з тексту.
Хід уроку
  I.   ПІДГОТОВКА ДО  СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Слово вчителя
Відомий сучасний російський професор і письменник Ілля
Шевельов писав: «У житті завжди легше опуститися, ніж підня -тися: у молодості — в переносному сенсі, в старості — у прямому».
Життя посилає кожному з нас різні випробування, але люди по-різному реагують на них. Одні намагаються допомогти тим, хто
цього потребує, інші — нічого не помічати, щоб не ускладнювати
собі життя. І це залежить не від віку, а від стану душі та мораль-них принципів особистості.
О. Генрі у своїх творах ненав’язливо пропонує рецепти люд -ських вчинків. Не є винятком і новела письменника «Останній
листок».
  II.   ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І  ЗАВДАНЬ УРОКУ
  III.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
  ; Запитання на  повторення
1. Дайте визначення новели як жанру.
2. Згадайте особливості новели.
  ; Творче завдання
Визначте художні особливості новели О. Генрі «Останній лис -ток». ( Лаконізм,  напружений  сюжет,  діалоги,  м’який  ліризм.)
  IV.  СПРИЙНЯТТЯ І  ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Слово вчителя
У житті іноді трапляються такі ситуації, коли потрібно зі -брати усі сили й волю, щоб подолати певні труднощі. І від уміння
людини зібратися залежить її поразка чи перемога. Саме з такими
складними обставинами зіткнулися герої новели О. Генрі «Останній
листок».
  ; Бесіда з  учнями
1. З якими труднощами зіткнулися молоді художниці? (Дівчата 
жили  бідно.  Восени  Джонсі  раптово  захворіла  на  пневмонію. 
Дівчина  була  у  тяжкому  стані,  а  злиденне  існування  лише 
ускладнювало  хворобу.)
2. Чи однаково дівчата поводилися? (Ні. Джонсі піддалася депре-сії  і   втратила  будь-який  інтерес  до  життя.  Вона  повільно 
згасала.  Дівчиною  оволоділи  химерні  думки,  що  вона  повинна 
померти,  коли  «впаде  останній  листок  плюща»,  що  ріс  під  її 
вікном.  Сью,  як  могла,  піклувалася  про  подругу,  доглядала  її. )
3. Хто допоміг Джонсі видужати? ( Старий  художник  Берман, 
який  намалював  на  стіні  листок  плюща.  Зрозумівши  без-вихідь  становища  Джонсі,  він  вирішив  урятувати  бідну 
 дівчину. )
4. Що вас найбільше вразило в цьому творі?
5. Хто з героїв запам’ятався найбільше? Чому?
6. Чи була мить просвітлення у кожного з героїв новели?
Знайдіть підтвердження в тексті.
  ; Інсценування розмови Сью та  Джонсі про вчинок Бермана   
(Наприкінці інсценування звучить музика Ф.   Шуберта «Ave Maria».)
  ; Коментар учителя з  елементами бесіди
Уночі, під холодним осіннім дощем, при слабкому світлі
ліхтаря Берман створює на стіні будинку простий малюнок —
останній листок плюща, що розбив усі марення Джонсі. Цьому
малюнкові судилося стати першим і останнім шедевром Бермана,
у який він вклав своє велике серце, що билося у грудях худож-ника-невдахи. Виявляється, що шедевром може бути не тільки
грандіозне полотно, а й маленький малюнок, якщо він залишив
слід у людській душі. Це вражає читача. Тому з усіх образів твору,
мабуть, найбільше запам’ятався Берман — некрасивий, старий,
буркотливий дідуган, бо він мав справжнє милосердя і здатність піти
на самопожертву.
Кожний герой О. Генрі пережив певне моральне потрясіння.
Це насамперед Джонсі, яка через хворобу втратила жагу до життя.
Але, побачивши стійкість маленького листочка, що пережив хо-лодний дощ зі снігом, шалений вітер, їй стало соромно за свою
слабкодухість, і вона вирішила боротися з хворобою. У Джонсі
з’явилося прагнення жити.
Берман теж пережив потрясіння від споглядання безвиході,
в якій опинилася дівчина. Це співчуття й змусило його, незва -жаючи на вік, хвороби, негоду, не думати про себе, а врятувати
Джонсі. Він не хотів померти, навіть не думав про це, але людину
в його віці лікувати важко. Медицина часто безсила.
Мабуть, після всього, що сталося, Сью теж подивиться на світ
іншими очима. Вона розповіла Джонсі всю правду про вчинок
Бермана, щоб подруга зрозуміла не тільки велич подвигу худож-ника, а й те, як вона живе, заради чого він віддав своє життя.
Що ви збагнули, читаючи новелу О. Генрі?
  ; Слово вчителя
Мабуть, кожний, хто прочитав новелу О. Генрі, зрозумів, що
таке справжнє співчуття й милосердя, що треба бути уважнішими
до тих, хто поруч, учитися «бачити» серцем.
А ще ми дізналися, що шедеври — це не тільки твори мис -тецтва, які живуть у віках, а й те, завдяки чому не згасає життя.
  ; Творче завдання
Знайдіть у новелі символи і спробуйте їх пояснити. ( Це 
плющ,  символіка  якого  має  подвійне  значення.  Він  є  символом 
смерті  й    вічного  життя. )
  ; Коментар учителя
Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній
листок» ужите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза
і як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І це не ви-падково. У християнській символіці плющ трактується як сим -вол вічного життя і як символ смерті. Плющ в’ється вгору, так
і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі
негаразди. Тому в новелі, де йдеться про боротьбу за життя, взято
саме цю рослину.
Отже, символіка рослин допомагає більш повно розкрити
основний задум письменника.
  IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Запитання до  учнів
1. Що ви відкрили для себе на уроці?
2. Які моральні істини осягнули?
  V.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитайте новели О. Генрі «Із любові до мистецтва»,
«Піаніно»; намалюйте ілюстрації (за бажанням).
Категорія: Зарубіжна література 7 клас | Додав: uthitel (30.03.2014)
Переглядів: 2057 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: