УРОК № 27 ТЕМА: ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ТАЄМНИЧІ ІСТОРІЇ МОРЯ (О. ГРІН. «ТА, ЩО БІЖИТЬ ПО ХВИЛЯХ») - Зарубіжна література 7 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 7 клас

УРОК № 27 ТЕМА: ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ТАЄМНИЧІ ІСТОРІЇ МОРЯ (О. ГРІН. «ТА, ЩО БІЖИТЬ ПО ХВИЛЯХ»)
УРОК № 27 ТЕМА: ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ТАЄМНИЧІ ІСТОРІЇ МОРЯ
(О. ГРІН. «ТА, ЩО БІЖИТЬ ПО ХВИЛЯХ»)
Мета: ознайомити учнів із  творчістю О. Гріна на  прикладі роману «Та, що біжить по  хвилях»; розвивати творчі здібності школярів, вміння аналізувати прозовий текст, художні образи, навички виразного читання, словесного малювання;
сприяти вихованню моральних рис учнів.
Обладнання: портрет О. Гріна, виставка його книг; текст роману «Та, що біжить по хвилях»,
ілюстрації до  твору (на вибір учителя); малюнки учнів.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні виразно читають і переказують близько до тексту ключові епі ­
зоди твору; аналізують прозовий текст; визначають головну ідею твору; ви ­
словлюють свою думку щодо проблем, порушених у творі, аргументують свої
судження цитатами з тексту.
Хід уроку
I. ПІДГОТОВКА ДО  СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
; Вступне слово вчителя
Ім’я цього письменника пов’язане з дивовижними таємни-цями, світлою мрією, чистими й добрими почуттями. Його твори
надзвичайно світлі, герої, мрійники і диваки, ніколи не зраджують
свої ідеали, незважаючи на всі життєві негаразди, вірять у всепе -реможну силу добра й справедливості. Це — Олександр Грін.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І  ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І  ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
; Слово вчителя про письменника
Справжнє ім’я Олександра Гріна — Олександр Степанович
Гриневський. Його дитяче прізвисько стало псевдонімом письмен-ника. Народився він у далекому місті В’ятка в 1880 році в неба-гатій родині. Ріс самотнім, замкненим, без батьківської підтримки
й материнської любові. Найбільшим захопленням хлопчика були
книги, які вносили в його життя маленькі радощі. Майбутній пись-менник захоплювався творами Майн Ріда, Жуля Верна, Едгара
Аллана По, Джонатана Свіфта, Джека Лондона. Доля улюблених
героїв додавала йому сили виживати в цьому важкому світі. Під
впливом прочитаних книг маленький Сашко мріяв стати капітаном,
плавати на великому кораблі, відкривати невідомі землі, хоча ні -коли в житті не бачив моря. У 16 років він приїздить до Одеси,
щоб вирушити в навколосвітню подорож. Але реальність вияви -лася занадто жорстокою. Усі капітани, побачивши бідно одягненого
хлопчика, вважали його звичайнісіньким жебраком і відмовляли.
Юнак ледве не помер із голоду. Нарешті йому пощастило: його
взяли матросом на рейс «Одеса — Батумі».
; Інсценізація «Монолог Олександра Гріна»
Ви не можете уявити, яким я був щасливим! Я був упевне-ний, що тепер стану справжнім капітаном, мене очікують великі
пригоди й невідомі острови.
Та насправді нічого такого не сталося. Через деякий час мене
списали на берег. А мої мрії залишилися лише мріями. Хоча одне
я знав точно: мені подобалося море, шум його хвиль, високе зоряне
небо над ним. Я неначе почав відчувати його душею. Придивляючись
до моря і морського життя з його внутрішніх, справжніх сторін,
уперше відчув, що тут такі самі люди, як і всюди, і що чудеса в нас
самих. Звичайно, добре, коли тебе кличе нездійсненне. Рано чи
пізно це має статися. І ми озираємося, прагнучи зрозуміти, звідки
прилетів цей клич. Тоді, прокинувшись посеред свого світу, ми
вдивляємося всім своїм єством у життя, всім єством намагаючись
зрозуміти, чи не починає збуватися Нездійсненне? У кожного воно
своє. Для мене — це особисте щастя, кохання, здійснення запові-тних бажань.
; Розповідь учителя чи підготовлених учнів ( продовження)
Та до втілення в життя своєї мрії Олександрові Гріну до-велося пройти важкий шлях. Йому довелося працювати дрово -рубом, слюсарем, рудокопом… У 1902 році Грін записався в сол -дати. Військова муштра викликала протест, тому з десяти місяців
служби три з половиною він просидів у карцері. Потім захопився
революційними ідеями. Грін повірив у те, що революція є шляхом
до щастя всіх людей на землі, саме вона принесе очікувану свободу
й добробут. Насправді все виявилося зовсім інакшим: Жовтнева ре-волюція 1917 року стала початком великої драми для всієї країни,
що тривала декілька десятиліть.
Та разом із тим у ці важкі часи Олександр Гриневський усві -домив, що він сам може не лише творити прекрасний світ у своїй
уяві, а й розповісти про нього іншим. Так народився письменник
Олександр Грін. Серед його найбільш відомих творів — повісті
та романи «Капітан Дюк», «Загадкові історії», «Шукач пригод»,
«Золотий ланцюг», «Сяючий світ», «Та, що біжить по хвилях»,
«Джессі і Моргіана» та інші. Герої кожного твору — люди мужні
й сміливі, сильні духом, внутрішньо незалежні, мрійники, що
прагнуть своїми руками творити різноманітні дива.
У 1921 році була написана чудова повість «Пурпурові ві -трила», овіяна дивовижною романтикою й ліризмом. Важко по-вірити, що писався цей світлий твір у холодній квартирі напів -голодним письменником у той час, коли гриміла громадянська
війна й мільйони людей гинули від голоду, тифу, куль. Багатьох
дивувала романтика Гріна, дехто вважав її зовсім непотрібною
й недоречною в тих умовах. Але письменник був переконаний,
що романтичні твори потрібні людям, оскільки вказують шляхи
вдосконалення дійсності.
Немало років свого життя Олександр Грін провів на україн-ській землі. Дивовижною, казковою країною, де романтична на-тура письменника знайшла щастя, спокій, джерело натхнення,
став Крим. Уперше Грін із дружиною побували тут у 1923 році.
Вони приїхали сюди на гонорар, який письменник одержав за на-друкований роман «Сяючий світ». Кримська природа полонила
їх обох. Пізніше через загострення хвороби О. Гріна (у нього був
туберкульоз) подружжя вирішило оселитись у Феодосії. М’який
клімат, морське повітря покращило фізичний стан письменника.
Перебування у цьому містечку було плідним: майже половина його
творів створена саме тут. Зараз у Феодосії є музей-квартира пись-менника, оформлений відомим художником С. Бродським у ви-гляді корабля.
Останні роки життя О. Гріна пройшли у Старому Криму.
Через матеріальну скруту і прагнення хворого письменника
до навколишнього спокою сім’я вирішила оселитися саме тут.
Дружина Гріна, Ніна Миколаївна, продала найціннішу реліквію —
золотий годинник, подарований їй чоловіком, і на ці гроші купила
невеличкий будиночок у Старому Криму. Тут йому було тихо, за -тишно, спокійно.
Та жити лишалося недовго. 8 серпня 1932 року Олександр
Грін помер. Похований він у Старому Криму. На скромній могилі
письменника завжди лежать живі квіти від числених шануваль-ників його творчості.
; Слово вчителя. Літературознавчий коментар
Роман «Та, що біжить по хвилях» (1928) належить до пізньої
прози О. Гріна і, за відгуком його дружини Ніни Миколаївни, є од-ним із його найбільш «автобіографічних романів», «…цей твір, що
зображує в поетичних словах його пошуки і знахідки».
Ім’я головного героя Гарвея співзвучне з псевдонімом, який
винайшов автор шляхом усічення власного прізвища Гриневський.
Ту саму асоціацію з авторським псевдонімом викликає й ім’я героя
повісті «Пурпурові вітрила» Грея. Подібність не випадкова, тому
що в обох творах зображуються натури, близькі до авторської. Для
такого письменника, як Грін, було звичним існування у світі своїх
поетичних мрій. І реальне життя він намагався будувати — в міру
можливості — у згоді з власними внутрішніми прагненнями.
; Бесіда на  виявлення первинного сприйняття роману
1. Яке ваше враження від роману?
2. Хто з героїв запам’ятався найбільше?
3. Які сторінки хотілося б перечитати?
4. Хто з героїв викликає негативне ставлення?
5. Які думки викликав у вас прочитаний твір?
; Бесіда за  прочитаним
1. Чому Томас Гарвей залишився у Ліссі? ( Він захворів і зму -шений був залишитись у містечку. )
2. Яка дивна історія сталася з ним? ( Одного разу, граючи
в карти, він почув дивну фразу: «Та, що біжить по хвилях».
А за день до цього побачив дівчину, огорнуту таємницею. )
3. Як звали таємничу незнайомку? ( Біче Сеніель.)
4. Яке судно здивувало героя? ( Судно під назвою «Та, що бі -жить по хвилях».)
; Слово вчителя
У романі багато історій. Вони короткі, схожі на новели і віді -грають важливу роль у розвитку сюжета. Ці історії насичені мета-форами, містять надзвичайно яскраві замальовки.
; Переказ тексту
Розкажіть історії роману:
1) історія корабля;
2) історія пам’ятника;
3) історія Фрезі.
; Творчі завдання
1. Подумайте, яка роль кожної історії в сюжеті роману.
2. Як розкриваються характери героїв у кожній із цих історій?
3. Виберіть «реквізит» кожної історії, розкажіть про нього, на-малюйте.
; Бесіда з  учнями
1. Яке ваше враження від капітана Геза? Чим воно викликане?
(Негативне. Можливо, таке ставлення до героя викликане
тим, що він з усього хоче мати зиск.)
2. Розкажіть про стосунки Томаса Гарвея з Біче Сеніель і Дезі.
3. Поміркуйте, кого Томас покохав по-справжньому? ( Дезі.)
4. Якою постає у романі Дезі? (За словами дружини письмен-ника, до Дезі як героїні роману автор особливо прихильний.
Ніна Миколаївна помічала в цьому образі багато рис, при -таманних їй самій. Дезі схильна шукати в людині таємне,
бачити невидиме. )
5. Подумайте, чому саме Томас почув голос таємничої Фрезі.
(Тому що він був чистий душею, благородний і добрий.)
6. Поміркуйте, втіленням чого є Фрезі. (Фрезі є не тільки уособ -ленням мрії, але й образом надсили. Та, що біжить по хви -лях, поспішає на допомогу стражденним. )
; Робота з  текстом
1. Знайдіть у романі описи моря. Яким його зображує автор?
2. Прочитайте уривок із роману: «Рано или поздно, под ста -рость или в расцвете лет, Несбывшееся зовет нас, и мы
оглядываемся, стараясь понять, откуда прилетел зов. Тогда,
очнувшись среди своего мира, тягостно спохватясь и дорожа
каждым днем, всматриваемся мы в жизнь, всем существом
стараясь разглядеть, не начинает ли сбываться Несбывшееся?
Не ясен ли его образ? Не нужно ли теперь только протя -нуть руку, чтобы схватить и удержать его слабо мелькаю-щие черты? Между тем время проходит, и мы плывем мимо
высоких, туманных берегов Несбывшегося, толкуя о делах
дня». Як ви розумієте авторський текст?
; Проблемна ситуація
Дослідники називають роман О. Гріна «Та, що біжить по хви -лях» романом-таємницею, романом-сповіддю. Чи згодні ви з таким
твердженням? Аргументуйте своє висловлювання.
; Завдання для учнів
Визначте ідею роману. (Ідея письменника — показати спів-відношення добра і зла, як людина шляхом спроб і помилок зна-ходить щастя, як важко зберегти мрію й залишитися вірним їй
до кінця. )
; Творче завдання
Знайдіть у тексті роману символи і дайте їх тлумачення.
; Коментар учителя
У романі О. Гріна «Та, що біжить по хвилях», як і в усіх
творах письменника, багато символів.
Ніч — символізує прагнення головного героя відійти від ден -ної суєтності, є втіленням таємничості, чарівності, казковості.
Дім — образ дому в романі подається двічі: на початку твору
й у фіналі. Він тісно пов’язаний з образом головного героя і є для
нього, з одного боку, втіленням усамітнення, а з іншого, — симво -лом жаги до пригод.
Острів — символ, пов’язаний з історією Фрезі, відтворює ба-жану гавань, до якої слід здолати довгий і тернистий шлях.
У романі багато колірної символіки. Твір насичений різнома -нітними кольорами, серед яких переважають жовтий (жовтий —
золотий — позолота — сонячний) — символ щастя, голубий —
символ мрії, синій — символ духовності. У романі відбувається
поступовий перехід від жовтого кольору до золотого, голубого
і синього. Цей перехід стає символом духовної зміни головних ге -роїв — Томаса і Дезі.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
; Представлення-захист учнівських малюнків до  роману
; Узагальнююче слово вчителя
О. Грін уважав, що все прекрасне на землі залежить від волі
сильних, чистих серцем людей. Про це його твори «Пурпурові ві -трила», «Сяючий світ», «Та, що біжить по хвилях». У своїх рома-нах він змушував читача повірити в те, що добро переможе зло,
тільки треба щиро вірити в це. На землі існує справжнє велике ко-хання, але потрібно теж вірити в нього і вміти дочекатися. Узагалі,
слід завжди вірити у краще, і тоді воно обов’язково настане.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Перечитайте повість М. Гоголя «Тарас Бульба»; підго-туйте повідомлення про життєвий і творчий шлях М. В. Гоголя,
його зв’язки з Україною, про козацьку добу в Україні.
Категорія: Зарубіжна література 7 клас | Додав: uthitel (22.11.2013)
Переглядів: 1025 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1  
івмпапяа і п ав

Ім`я *:
Email *:
Код *: