ТЕМА: ЗОБРАЖЕННЯ ЖИТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ АНГЛІЇ В РОМАНІ В. СКОТТА «АЙВЕНГО» - Зарубіжна література 7 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 7 клас

ТЕМА: ЗОБРАЖЕННЯ ЖИТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ АНГЛІЇ В РОМАНІ В. СКОТТА «АЙВЕНГО»
УРОК № 20
ТЕМА: ЗОБРАЖЕННЯ ЖИТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ АНГЛІЇ В РОМАНІ В. СКОТТА «АЙВЕНГО»
Мета: поглиблювати вміння аналізу художнього тексту; розвивати навички виразного читання, зв’язного мовлення, переказу тексту, усного словесного малювання, уміння давати відповіді на  поставлені запитання; виховувати інтерес до  історичної літератури.
Обладнання: текст роману «Айвенго»; виставка малюнків учнів до  твору; підруч ­
ники Н. І. Дорофеєвої, С. П. Касьянової «Зарубіжна література», В. Фесенко
«Зарубіжна література» (2007); репродукції ілюстрацій А. Лур’є до  роману
В. Скотта «Айвенго».
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні аналізують прозовий твір, переказують близько до тексту клю ­
чові епізоди роману; висловлюють свою думку щодо впливу реальних історич ­
них подій, соціального статусу й національності на долю людини; формулюють
власні судження щодо проблем, порушених у творі, й обґрунтовують їх цита ­
тами з  тексту.
Хід уроку
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І  ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
; Бесіда на  повторення
1. Подумайте, чому саме В. Скотта вважають засновником жанру історичного роману. ( Звичайно, що і до В. Скотта
з’являлися романи на історичну тему. Але Скотт уперше за-стосував історичний підхід до зображення людини у суспіль -стві. У творах «шотландського чародія» вміло поєднується
правда з художнім вимислом. Він показує час у динаміці, як
суспільні події неминуче впливають на характер людини.)
2. Які ознаки історичного роману привертають увагу читача?
( Реальні історичні особи та вигадані персонажі, що пред -ставляють різні соціальні класи англійського суспільства,
зображені в романі досить яскраво й глибоко. Читач розуміє
їхні вчинки, ознайомлюється зі звичаями, віруваннями. Усі
події твору майстерно вплітаються у сферу історичної дій-сності та є історично вмотивованими. Історія і художній
вимисел поєднуються в єдине ціле. Саме це й вирізняє твори
В. Скотта.)
; Робота з  картками на  перевірку знання змісту твору
Картка № 1
Про кого з героїв ідеться? Що вам відомо про нього?
— …Усі ми дурні, якщо погоджуємося служити норманам
і терпіти їхні насмішки, ніби ми від народження не сповна розуму.
Вони думають, що я старий, але я їм ще покажу, хоч і старий
та бездітний!
Картка № 2
Що вам відомо про Ісаака із Йорка? Як його доля перепле -лася з долею Айвенго?
Картка № 3
Хто такі Гурт і Вамба? Яке ваше враження від цих персо -нажів?
Картка № 4
Якими були стосунки між Седріком-саксонцем, його сином
Айвенго та леді Ровеною?
Картка № 5
Назвіть лицарів, імена яких згадуються у творі. Яка ваша
думка про них? Чи подобаються вони вам?
III. СПРИЙНЯТТЯ І  ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
; Бесіда за  змістом роману
1. Якими були відносини між Седріком і його рабами?
2. Як ви вважаєте, чи правдиво зображені ці відносини?
3. Чим можна пояснити такі відступи від правди?
; Коментар учителя
В. Скотт ідеалізує взаємини між Седріком і його рабами.
З якою метою він це робить? По-перше, за своїми переконаннями
письменник був консерватором і вважав, що всі конфлікти між
класами слід вирішувати розумним примиренням. Окрім того, йому
потрібно було показати єдність саксонців у боротьбі з норманами.
; Перегляд відеопрезентації «Житло героїв»
; Завдання для учнів
1. Порівняйте зображення замків, які ви побачили під час пе-регляду відеопрезентації, з описами житла героїв у тексті
роману.
2. Яке ваше враження від архітектури часів середньовічної
Англії?
; Робота з  текстом. «Лицарський турнір біля Ешбі» (р. VIII—X, XII—XIII )
1. Опишіть місце турніру ( р. VIII).
2. Коротко розкажіть, як проходили перший, другий, третій дні
турніру.
3. Чому люди в такий складний час поспішають на турнір?
(Тому що це традиція. Люди на деякий час забувають про
всілякі проблеми. Це будуть дні торжества лицарської до-блесті та честі, сміливості, мужності. Усе це підносить
дух людей, змушує їх замислитися над реальними життям.)
4. Якими були правила і програма турніру?
5. Назвіть учасників турніру.
6. Кому найбільше симпатизували глядачі? Чому?
7. Хто з учасників турніру сподобався вам? Чим саме?
8. Поміркуйте, на чиєму боці симпатії автора? Як ви про це
здогадалися? (В описах, мовленнєвій характеристиці принца
Джона, Фрон де Брефа, Бріана де Буагільбера відчувається
негативне ставлення автора до них.)
; Інсценізація уривку «Розмова Чорного Лицаря та  Локслі»
Ч о р н и й Л и ц а р ( Р і ч а р д I ). У тебе англійська душа,
Локслі, — і інтуїція тобі підказала, що ти повинен мені підкори -тися. Я — Річард Англійський!
Р о б і н Г у д. Не називайте мене Локслі, государю, моє ім’я
стало таким відомим, що, можливо, ви його чули. Я — Робін Гуд
із Шервудського лісу.
Ч о р н и й Л и ц а р. Король розбійників і ватаг добрих молод -ців? Ну хто не знає твого імені? Його чули навіть у Палестині! Але
будь упевнений, мій славний розбійнику, що жоден твій вчинок
під час моєї відсутності не буде вважатися злочином.
; Проблемна ситуація
1. Подумайте, чим пояснити таку велику славу Робіна Гуда?
2. У чому полягає данина традиції та новаторство письменника
в зображенні цього персонажа?
; Коментар учителя
Як уже зазначалося на попередніх уроках, у зображенні
Робіна Гуда В. Скотт не відходить від фольклорної традиції. Та ра-зом із тим у зображенні цього персонажа відчувається й новатор -ство. Письменник показав, як великі бурхливі події супроводжу -ються появою здібних і талановитих особистостей, які здатні по-вести за собою народ.
; Бесіда з  учнями
З яким ще образом пов’язана ідея утвердження ролі особис-тості в історії? ( З образом Річарда I.)
; Літературна гра-дослідження «Речі героїв»
Завдання. Відгадайте речі, дайте тлумачення їхньої символіки.
1. Що було зображено і написано на щиті у незнайомого лицаря,
який брав участь у турнірі? (Молодий дуб із вирваним корін -ням, напис «Desdichado» («Позбавлений Спадку»). Ці знаки
є символом лицарської доблесті й шляхетності Айвенго,
та разом із тим і його відлучення від батьківського дому.)
2. Кому з героїв належав білий плащ? (Бріану де Буагільберу.
Білосніжний плащ мав символізувати ангельську чистоту
помислів лицаря ордену храмовників. Та насправді прикри -вав їхні численні криваві злочини, жорстокість, насильство
у грабіжницьких війнах, безсердечність, віроломство і зрад-ництво у ставленні до соратників. )
3. Яку річ кинув Бріан де Буагільбер як заставу в домі Седріка
під час суперечки з пілігримом? ( Золотий ланцюг. Він є сим -волом багатства, яке так багато значило для лицарів ор-дена Храму.)
4. Який заклад виставив пілігрим? (Уламок дерев’яного хреста,
який є символом духовних цінностей.)
5. Із якого металу були виготовлені нашийники у Гурта і Вамби?
(У Гурта з міді, символ рабства. У Вамби зі срібла, це також
символ закріпачення. Але Вамба як блазень був у кращому
становищі, ніж Гурт.)
6. Який приз чекав на найкращого лучника в Ешбі? (Ріг у сріб -ній оправі та шовкова перев’язь із вишивкою і медальйоном
святого Губерта, покровителя полювання. Ріг є символом
вільного товариства, єдності правителя зі своїм народом.)
7. Яка річ Ребекки стала символом виклику на дуель? ( Біла
рукавичка — символ гідності, честі, незалежності героїні.)
8. Що подарував Локслі Чорному Лицареві? (Мисливський ріг,
щоб той міг у будь-який момент покликати на допомогу. )
9. Що подарувала Ребекка леді Ровені? ( Скриньку з коштов -ностями на знак глибокої вдячності. Це був знак відмови
Ребекки від мирського життя.)
; Робота з  ілюстраціями підручника або репродукціями А. Лур’є до  роману
В. Скотта «Айвенго» ( Можна використати інші ілюстрації до  роману на  вибір учителя.)
1. Які реалії тогочасного життя відображені в роботах худож-ників?
2. Які ваші враження від ілюстрацій?
; Захист малюнків, створених учнями до  роману
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
; Підсумкова бесіда
1. Що ви дізналися зі сторінок роману про життя середньовічної
Англії?
2. Якими були відносини між людьми?
3. У чому полягає пізнавальне значення роману В. Скотта?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Оберіть цитатний матеріал до образу Айвенго; ство-ріть малюнки до теми «Яким я бачу Айвенго», рекламу роману
В. Скотта «Айвенго» (творче завдання).
Категорія: Зарубіжна література 7 клас | Додав: uthitel (22.11.2013)
Переглядів: 2835 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: