ТЕМА: ВАЛЬТЕР СКОТТ ЯК АВТОР ІСТОРИЧНИХ РОМАНІВ. РОМАН «АЙВЕНГО» - Зарубіжна література 7 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Зарубіжна література 7 клас

ТЕМА: ВАЛЬТЕР СКОТТ ЯК АВТОР ІСТОРИЧНИХ РОМАНІВ. РОМАН «АЙВЕНГО»


УРОК № 17
ТЕМА: ВАЛЬТЕР СКОТТ ЯК АВТОР ІСТОРИЧНИХ РОМАНІВ. РОМАН «АЙВЕНГО»
Мета: ознайомити учнів з особистістю письменника і тематикою його творів; розкрити
особливості жанру історичного роману; розвивати зв’язне мовлення школярів, логічне мислення, навички переказу окремих епізодів роману; виховувати зацікавленість історією та традиціями народів світу.
Обладнання: портрет В. Скотта, виставка його книг; текст роману «Айвенго» (у перекладах
на вибір учителя); підручники Н. І. Дорофеєвої, С. П. Касьянової «Зарубіжна
література», В. Фесенко «Зарубіжна література» (2007).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок.
Очікувані результати: учні сприймають великий за обсягом текст цілісно, визначають
голов ну тему твору, переказують близько до тексту ключові епізоди роману.
Хід уроку
I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
; Вступне слово вчителя
Британський письменник Вальтер Скотт широко відомий
у світі як засновник історичного роману.
Відомо, що творчістю письменника захоплювались усі —
і звичайна публіка, і визнані майстри слова. Англійський поет
Дж. Байрон зізнавався, що «усі романи В. Скотта читав не менше
п’ятдесяти разів». Для німецького поета Й.-В. Ґете В. Скотт «ве -ликий талант, що не має собі рівних… у ньому відкривається зо -всім нове мистецтво, яке має свої власні закони». Російський поет
О. С. Пушкін писав дружині з Болдіно, що читає В. Скотта і Біблію
(причому саме роман «Айвенго» у французькому перекладі), на-зиває його «шотландським чарівником».
Кожний молодий письменник того часу, який прагнув досягти
успіху, пробував свої сили в новому жанрі. Услід за В. Скоттом
Проспер Меріме пише «Хроніку часів Карла IX», Віктор Гюго —
«Собор Паризької Богоматері», Оноре де Бальзак — «Шуани».
Окрім того, відомі історичні романи Ф. Купера, О. Пушкіна
«Капітанська дочка», М. Гоголя «Тарас Бульба» та ін.
В українській літературі у цьому жанрі працювали
П. Куліш («Чорна рада»), сучасні письменники П. Загребельний
(«Роксолана», «Євпраксія», «Диво»), Р. Іваничук («Яничари»
(«Мальви»)), Л. Костенко («Маруся Чурай»).
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
; Повідомлення ( у процесі розповіді демонструється відеопрезентація )
ПРО ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ВАЛЬТЕРА СКОТТА (1771—1832)
Вальтер Скотт народився 15 серпня 1771 року в Единбурзі, столиці Шотландії. Походив
він зі старовинного шотландського роду. Батько його був адвокатом.
Вальтер був дев’ятою дитиною в сім’ї (усього було дванадцятеро, але шестеро померли
ще немовлятами). Хлопчик ріс хворобливим, батьки весь час боялися за його життя. У пів ­
тора року виявилися ознаки дитячого паралічу, внаслідок якого він кілька років не ходив.
Малюка відправили до діда­фермера, щоб він мав змогу дихати свіжим повітрям. Дід
та тітка Дженет доклали неймовірних зусиль, щоб хвороба відступила. Але Скотт на все
життя залишився кульгавим. Ця його вада викликала глузування у братів, але він перема ­
гав їх розумом і веселим характером. У Вальтера була феноменальна пам’ять, завдяки якій
він запам’ятовував безліч шотландських балад, легенд, казок, пісень, які йому розповідала
й співала бабуся. Хлопець багато подорожував із тіткою, котра возила його на різноманітні
курорти, щоб поправити здоров’я свого небожа. На одному з таких курортів Вальтер від ­
відав театр і вперше побачив п’єсу В. Шекспіра. Хлопець був так вражений, що захопився
читанням творів славетного драматурга і почав мріяти про літературну працю.
Коли Вальтеру виповнилося сім років, його перевезли до батьків і відправили до школи.
Через п’ять років він вступив до Единбурзького коледжу на юридичний факультет, як того
бажав батько. Юриспруденція мало приваблювала юнака, але він не міг іти проти волі
батька й розумів, що повинен забезпечити себе матеріально. Невдовзі він починає ви ­
конувати дрібні доручення в адвокатській конторі свого батька, а в 1789 році починає
вивчати право.
Саме в цей час В. Скотт серйозно захоплюється збиранням шотландського фольклору,
спогадів про важливі події героїчного минулого. Він багато подорожує, ознайомлюється
з місцями героїчних подій, оглядає руїни старовинних замків. Цій праці майбутній пись ­
менник присвятив більше десяти років і в 1802—1803 роках видав три збірки давніх
шотландських пісень. Окрім того, зібрані матеріали він використав під час роботи над
романами на історичну тему.
Адвокатська кар’єра В. Скотта була успішною: він став шерифом і секретарем Вищого
суду Шотландії.
В. Скотт плідно працює й на літературній ниві: постійно друкує в журналах статті
й рецензії, пише передмови до видань. У 1800 році вийшов його перший оригінальний
твір — балада «Вечір Святого Іоана». Протягом 1802—1803 років він створює власні
балади в народному дусі та романтичні поеми, що увійшли до збірок «Пісня останнього
менестреля» (1805 р.), «Марміон» (1808 р.), «Діва озера» (1810 р.). Ці твори принесли
Скоттові славу й визнання.
В. Скотт за життя зажив слави національного поета. Король Георг IV запросив його
стати придворним поетом, але Скотт відмовився, не вважаючи себе видатним літератором.
Його обрали почесним громадянином Единбурга, англійський монах подарував йому титул
баронета й звелів повісити портрет у галереї королівського палацу.
Проте у цей час на поетичному небосхилі Англії яскраво засяяла зірка іншого поета —
Дж. Байрона. У п’ятдесятилітнього В. Скотта вистачило мудрості усвідомити, що змагатися
з ним у поезії — справа марна й безперспективна. Він почав шукати свій шлях у літературі
й вирішив спробувати себе у прозі. Не бажаючи ризикувати своїм ім’ям, В. Скотт надру ­
кував анонімно у 1814 році свій перший роман «Уеверлі». Як «автор "Уеверлі " він видав
романи «Пуритани» (1816), «Роб Рой» (1818), «Айвенго» (1820), «Квентін Дорвард» (1823),
«Вудсток» (1826), «Перська красуня» (1828). «Великий Невідомий» — так тепер називали
його в розмовах і пресі, хоча найбільш проникливі читачі, у тому числі й Байрон, швидко
здогадалися, хто із сучасних письменників міг так знати і зобразити Англію. Хоча поет
не розголошував таємниці В. Скотта до того часу, поки той сам не зізнався в усьому читачам.
Чим пояснюється така поведінка письменника? Причин багато, і ми можемо висловити
лише деякі припущення. Відомо, що в цей час Скотт займав високу державну посаду —
секретаря Вищого суду. Можливо, він уважав, що заняття літературою несумісне з його
службовим положенням. Не слід забувати того факту, що до нового жанру письменник
звернувся вже досить відомим літератором. Тому, звичайно, зрозумілі його побоювання,
що історичні романи не будуть популярними і це негативно позначиться на літературній
кар’єрі. Окрім того, В. Скотт дуже любив усілякі таємниці, вигадки навколо свого імені
й іноді сам їх створював. Та хай там як, а загадковість невідомого «автора Уеверлі» сприяла
кращому продажу книг, зацікавленості ним з боку читачів.
В. Скотт віддав літературі надзвичайно багато сил. Він продовжував писати навіть під
час тяжкої хвороби. Його слава росла з кожним роком, а письменник ставився до неї до ­
сить скептично. Для нього важливішими були щирі дружні стосунки, допомога бідним. Він
був дуже уважним до молодих літераторів, завжди підтримував їх морально і матеріально.
Таким добрим, розумним, веселим, скромним і запам’ятався він сучасникам.
Творчий доробок письменника становлять 28 романів, кілька оповідань і повістей,
історичні праці «Історія Шотландії», «Життя Наполеона Бонапарта».
Помер В. Скотт 21 вересня 1832 року в Абботсфорді. Та слава пережила його, а істо­
ричні романи знаходять нових прихильників у різних країнах світу. Недарма вже сучасники
називали В. Скотта «Шекспіром роману».
; Робота з підручником
Опрацюйте теоретичний матеріал (підручники Н. І. Доро-феєвої, С. П. Касьянової «Зарубіжна література», с. 80—82,
В. Фесенко «Зарубіжна література» (2007), с. 70—71).
; Повторення вивченого
1. Згадайте визначення роману як жанру.
2. Назвіть його характерні ознаки.
; Словникова робота
Роман (фр. roman — романський) — один із жанрів епічної розповідної літератури;
великий за обсягом, складний за будовою прозовий (рідше віршований) епічний твір,
у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування
характерів багатьох персонажів.
Головними структурними елементами роману є розповідь
і створений нею уявний світ у просторі й часі, населений персо -нажами, наповнений подіями, що складають сюжет.
Романи бувають біографічні, автобіографічні, пригодницькі,
побутові, соціально-філософські, психологічні, історичні тощо.
; Слово вчителя. Літературознавчий коментар
Історичний роман — побудований на історичному сюжеті твір, у якому в худож­
ній формі відображено якусь епоху, певний період історії.
В історичному романі історична правда поєднується з прав-дою художньою, історичний факт — із художнім вимислом, справ -жні історичні особи — з особами вигаданими, вимисел уміщений
у межі зображуваної епохи.
Відомо, що елементи історичного роману почали формува-тися ще в античних авторів (твори про Александра Македонського,
Троянську війну). Знаходимо їх також у хроніках В. Шекспіра,
французьких псевдоісторичних романах XVII ст. Але історія в них
була лише тлом для змалювання надзвичайних пригод персонажів,
а історичні факти нерідко замінювалися вигаданими. Не було в цих
творах й історичного підходу до зображення людей та суспільства:
герої з минулого діяли й говорили невідповідно до своєї епохи.
І лише в романах В. Скотта найбільш повно виявилися ха-рактерні риси цього жанру. Тому тип роману, який розробив ми-тець, отримав назву «вальтерскоттівський».
Які особливості романів британського письменника?
Автор у своїх творах дає широку панораму життя минулих
віків, вдало поєднуючи історичні факти з художнім вимислом.
Історію він показує через долі окремих осіб. В. Скотт відображає
дійсний хід історичного процесу. Письменник завжди намагається
пояснити події та характери соціально-історичними умовами.
Характерно, що історичні конфлікти поєднуються з соціальними,
національними, моральними.
У романах діють історичні особи і вигадані персонажі. Серед
героїв є представники різних соціальних прошарків.
Автор прагне до об’єктивності в зображенні подій. Завжди
відчувається авторська оцінка зображуваного, що подається через
ідеалізованих персонажів. Стиль творів наближений до епохи, але
мова сучасна, «без зворотів сучасного походження» (В. Скотт).
; Дослідницька робота
1. Знайдіть у романі «Айвенго» риси історичного роману.
2. Визначте, які конфлікти висвітлює письменник у своєму ро-мані.
3. Визначте теми роману.
4. Назвіть основні проблеми твору.
5. Які ідеї утверджує автор?
; Коментар учителя
У романі «Айвенго» В. Скотт, використовуючи історичний
сюжет, подає широку картину життя Англії XII століття, пов’язану
з боротьбою саксів із норманами. Дія твору розгортається приблизно
у 1194 році і пов’язана з поверненням до Англії після довгих років
відсутності короля Річарда I Левове Серце. На батьківщині йому
довелося вести боротьбу з братом Джоном, який прагнув захопити
престол, а також із норманськими баронами, які хотіли зберегти
свою незалежність від королівської влади і свої привілеї. Таким
є політичний конфлікт роману.
Ускладнюється він конфліктом національним , оскільки ко-рінне населення, сакси, потерпають від норманів-завойовників. Для
вільного саксонського селянина головним ворогом був норманський
барон, отже, король, звичайно, міг розраховувати на підтримку
народу в боротьбі з магнатами-норманами. Тому стає зрозумілим,
чому в романі король Річард I приязно ставиться до вільних селян
і навіть заприятелював із легендарним розбійником Робіном Гудом.
Саксонські землевласники зазнавали значних утисків із боку
норманів. Відомо, що багаті землевласники, представники саксон-ської аристократії, називалися танами. Землевласники середньої
руки незнатного походження називалися франклінами. Норма ни ж,
підкоривши Англію, називали франклінами всіх, тим самим при -нижуючи гідність місцевої аристократії.
Окрім того, у романі показані міжусобні війни, а також со -ціальні протести селян, доведених різними утисками та податями
до цілковитого розорення. Вони повставали проти своїх гнобителів
або перетворювалися на розбійників.
Письменник показав також національні та релігійні кон -флікти в Англії тих часів. Він правдиво зобразив зневагу
102
християн-європейців до єврейського народу, до мусульман. Як
гуманіст, автор не підтримує приниження одних людей іншими
й утверджує право кожного народу й кожної віри на існування.
У романі поруч із вигаданими персонажами (Айвенго, Ровена,
Ревекка, Ісаак, Седрік, Бріан де Буагільбер та інші) діють реальні
історичні особи (Річард I, принц Джон, Вільгельм II, Едуард II).
Усі персонажі мислять, відчувають у дусі свого часу. Та хвилюють
їх загальнолюдські проблеми.
Окрім того, у романі багато пригодницьких елементів : за -сідки, переслідування, неочікувані події, несподіваний порятунок.
Дуже багато також таємничих обставин, які потім мають реальне
пояснення: герої часто з’являються під чужим іменем, переодяг-нені так, що навіть близькі люди не можуть їх упізнати. Усе це
захоплює читача, інтригує, зацікавлює.
Основними темами твору є такі: зображення історичного ми-нулого Англії XII століття, боротьба англосаксів проти норманів,
доля лицаря Айвенго та інших персонажів.
Автор порушує у романі проблеми боротьби за незалежність,
владу, об’єднання країни, кохання, честі, зради, віри, вірності
тощо.
В. Скотт утверджує в своєму творі ідеї свободи, політичного
об’єднання країни, кохання, людської гідності, рівності всіх людей
незалежно від їхньої віри чи походження.
; Бесіда з учнями на перевірку первинного сприйняття тексту роману
1. Яке ваше враження від прочитаного роману?
2. Які епізоди вам запам’яталися?
3. Хто з героїв твору вам сподобався? Чим саме?
4. Що нового ви дізналися про історію Англії?
5. Чим цікавий цей роман для сучасного читача?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
; Гра «Літературна мозаїка»
Із даного набору слів необхідно скласти коротку розповідь
про письменника.
Единбург, Шотландія. — Фольклорні балади. — Вищий суд
Шот ландії. — Фольклорна балада «Вечір Святого Іоана». — Баро-нет. — «Уеверлі». — Історичний роман. — «Шекспір роману». —
Історичні праці.
; Бесіда на повторення вивченого
1. Що нового ви дізналися на уроці?
2. Назвіть найбільш відомі романи В. Скотта. Які з них ви
читали?
3. Який роман називається історичним? Назвіть його основні
ознаки.
4. Визначте проблематику роману «Айвенго».
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знайдіть епізоди роману, в яких зображена боротьба англосаксів із норманами; підготуйте історичний коментар до твору.
Категорія: Зарубіжна література 7 клас | Додав: uthitel (22.11.2013)
Переглядів: 6217 | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: