Урок № 8 Тема. Продовження роду як одне з основних призначень людини. Здоров’я молоді в Україні. ВІЛ/СНІД/ІПСШ: шляхи передачі й ме тоди зах - Основи здоров ’я 9 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Основи здоров ’я 9 клас

Урок № 8 Тема. Продовження роду як одне з основних призначень людини. Здоров’я молоді в Україні. ВІЛ/СНІД/ІПСШ: шляхи передачі й ме тоди зах

Урок № 8
Тема. Продовження роду як одне з основних призначень людини. Здоров’я молоді в Україні. ВІЛ/СНІД/ІПСШ: шляхи передачі й ме тоди захисту
 
Мета уроку:
• дати знання про види засобів захисту від ВІЛ-інфікування;
• з’ясувати та охарактеризувати «хвороби цивілізації»;
• учити розуміти необхідність дотримання правил культури статевих стосунків юнаків і дівчат;
• показати вплив громади, школи і родини на здоров’я;
• виховувати бажання дотримуватися правил здорового способу життя та побудови міжстатевих відносин на основі дружби і поваги.
Обладнання: музика групи «Queen», портрети Фредді Меркьюрі, реферати, малюнки, плакати за темою, сценарій вечора про Фредді Меркьюрі.
Хід уроку
I. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів
1 варіант: перевірка домашнього завдання чи усне опитування:
1. Дайте визначення поняття «репродуктивна система».
2. Дайте визначення поняття «репродуктивне здоров’я».
3. Назвіть чинники впливу на репродуктивне здоров’я.
4. Що негативно впливає на репродуктивне здоров’я?
5. Наведіть приклади негативного впливу наркотичних речовин на репродуктивну систему підлітків та молоді.
6. Чим шкідлива сумісна дія тютюну і алкоголю на організм людини. Чим?
7. Чому потрібно дотримуватися правил культури статевих стосунків юнаків і дівчат?
2 варіант: зібрати на перевірку робочі зошити з практичною роботою.
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Читання вчителем уривку з журналу про Фредді Меркьюрі
— Чорна, як і належить у таких випадках, машина — «роллс-ройс» значних розмірів, усипана квітами, минувши браму, під’їхала до будівлі крематорію.
Наприкінці листопада 1991 року знайшла спокій людина, якій було 45 років.
Гірко... 
 
Весь світ знав її як Фредді Меркьюрі. Він уособлював собою, починаючи з середини 70-х, величезний феномен рок-музики — группу «Queen».
(Звучить пісня у виконання «Queen», демонструється портрет Ф. Меркьюрі.)
Талант та енергетика Фредді Меркьюрі зробили «Queen» всесвітньо відомими. Ким він був? Ось що відомо публіці: перс, бісексуал, зороастрієць (одна зі стародавніх релігій), співак, шоумен, мільйонер, людина, що померла від СНІДу.
Що невідомо публіці? Фредді був чудовим гравцем у пінг-понг і дуже сором’язливою людиною; він уважав, що нудьга — хвороба. Інфікувався ВІЛ у 1985 році в Мюнхені. Талановитий художник-графік. Захоплення — балет...
Холодним лютневим ранком, коли Фредді Меркьюрі з’явився на телестудії, знімальна група була шокована. 
 
Від колишнього мускулястого Фредді нічого не залишилося. Він був схожий на тінь. Одяг на ньому висів, сіре обличчя було покрито плямами. Йому залишилось жити лише дев’ять місяців...
За добу до смерті співак розповсюдив заяву, у якій, не боячись людського осуду, визнав: «Я хочу підтвердити, що в мене СНІД. Мені здається правильним, що я тримав це в секреті до сьогоднішнього дня, щоб захистити своїх близьких».
III. Повідомлення теми і мети уроку
Ми сьогодні поговоримо про ВІЛ/СНІД: шляхи передачі та методи захисту.
Про нетолерантне відношення людей до ВІЛ-позитивних. І не тільки про це...
IV. Активізація пізнавальної та навчальної діяльності учнів
1. Розповідь учителя з елементами статистики (або текст підручника про стан здоров’я молоді України)
2. «Мозковий штурм», обговорення та робота в групах
1) Що таке ІПСШ (інфекції, що поширюються статевим шляхом)?
2) Які причини виникнення ІПСШ?
3) Етапи зараження ІПСШ.
4) Основні ознаки, що характерні для ІПСШ.
5) Які наслідки цих хвороб?
6) До ІПСШ належить і ВІЛ/ СНІД.
3. Самостійна робота в робочому зошиті
Завдання
1) Чи належать до ІПСШ такі хвороби? Заповни таблицю «Так» чи «ні» (додаток 1).
2) Які причини виникнення ІПСШ? Перед правильною відповіддю постав знак «+».
Причини виникнення ІПСШ:
• легковажність;
• нестриманість;
• безвідповідальність;
• небажання чи неспроможність передбачити наслідки своєї нерозумної поведінки.
3) Заповни схему «Етапи зараження ІПСШ».
 
4) Назви основні ознаки, що характерні для ІПСШ.
Основні ознаки, що характерні для ІПСШ:
• незвичайні виділення зі статевих органів (іноді незначні, непримітні);
• часті болючі сечовипускання;
• болі в області живота чи в паху, підвищення температури тіла;
• почервоніння, виразки чи бородавки в області статевих органів;
• запалення лімфатичних вузлів у паху.
5) Які наслідки цих хвороб? Перед правильною відповіддю постав знак «+».
Наслідки ІПСШ:
• розвиток запальних процесів статевих органів у чоловіків і жінок;
• безпліддя, що розвивається у 20–40 % чоловіків і в 55–81 % жінок із не вилікуваними ІПСШ;
• серйозні ускладнення під час вагітності, викидні, народження мертвих дітей, народження хворих дітей;
• позаматкова вагітність;
• підвищений ризик виникнення раку шийки матки;
• хронічні постійні болі в області статевих органів;
• підвищений ризик зараження ВІЛ/СНІД і гепатитом В, С, Д.
6) Заповніть таблицю «Шляхи передачі ВІЛ».
ВІЛ:

Передається:
1 ..................................................... Не передається:
1 .....................................................
Інформація вчителя: цифри і факти з різних джерел
Стверджувати зайвий раз, що Україну охопила епідемія ВІЛ/СНІДу, немає потреби — цифри говорять самі про себе. 
За данними МОЗУ, з 1987 по 2008 рік в Україні ВІЛ-позитивними матерями було народжено понад 17 тисяч дітей, від 11 % з них відмовилися. Діагноз підтвердився в 1624 дітей, 481 із них — сироти. За 20 років епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні було всиновлено або взято під опіку всього 17 ВІЛ-позитивних дітей.
 
— Подумайте, чи можна принижувати чи переслідувати ВІЛ-інфікованих?
А якщо це буде стосуватися вас, ваших близьких, рідних?
...Немає жодних підстав ізолювати дитину, яка є ВІЛ-позитивною. Найголовнішим для маленької дитини є можливість спілкування з іншими дітьми та дорослими.
 
—Чи можна сьогодні вилікуватися від ВІЛ? (Обговорення в групах.)
V. Узагальнення та систематизація знань
Робота з текстом підручника «Продовження роду як основне з призначень людини»
— Прочитайте висновки за темою в підручнику.
Рекомендації вчителя
— Пам’ятайте, що продовження роду — одне з основних призначень людини. Будьте пильними, розбірливими. Пам’ятайте про наслідки. Пам’ятайте про тих, хто буде вашими спадкоємцями, хто продовжуватиме людський рід.
 
Щороку, у третю неділю травня, світова громадскість відзначає День пам’яті людей, які померли від СНІДУ. 
 
Послухайте вірш про людське життя Ліни Костенко.
 
У драмі людській небагато дій:
дитинство, юність, молодість і старість.
Роби, хоч, ридай або радій.
Неси свій хрест. Все інше позосталість.
Настане час, і піде все в архів.
Уламки долі винесе на сушу.
Життя — спокута не своїх гріхів,
Життя — це обирання реп’яхів,
що пазурами уп’ялися в душу.
VI. Підведення підсумків уроку
— Що з вивченої інформації ви візьмете на озброєння?
Виставлення оцінок за роботу на уроці.
VII. Повідомлення домашнього завдання
Прочитати відповідний параграф підручника.
Виконати завдання в робочому зошиті.
Підготувати інформацію за темою (за бажанням).


Категорія: Основи здоров ’я 9 клас | Додав: uthitel (29.01.2014)
Переглядів: 2459 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: