Урок № 3 Тема. Людський фактор у формуванні безпеки людини. Глобал ьні небезпеки - Основи здоров ’я 9 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Основи здоров ’я 9 клас

Урок № 3 Тема. Людський фактор у формуванні безпеки людини. Глобал ьні небезпеки

Урок № 3
Тема. Людський фактор у формуванні безпеки людини. Глобал ьні небезпеки
 
Мета уроку:
• закріпити знання про індивідуальні, колективні та глобальні небезпеки;
• з’ясувати зв’язок між здоров’ям людини і дією глобальних проблем;
• продовжити формувати навички безпечної поведінки й робити правильний вибір.
Обладнання: інформаційний матеріал із сайтів Інтернету, матеріали журналів та газет, повідомлення по телевізору тощо.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів
Гра «Хто швидше!»
Розв’яжіть кросворд і знайдіть ключове слово. Ураховується правильність і швидкість виконання. (Див. дидиктичні та доп. матеріали.)
III. Мотивація навчальної діяльності школярів
IV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Вивчення нового матеріалу
— Дайте визначення поняття «безпека».
— А що називають небезпекою?
— Які бувають небезпеки?
 
Робота з текстом підручника
1. Прочитайте текст і дайте визначення понять:
• небезпека індивідуальна;
• небезпека групова;
• небезпека глобальна.
Індивідуальна небезпечна ситуація стосується однієї людини, групова — групи людей.
   
Глобальна небезпека — така ситуація, що охоплює значні території, навіть країни і для розв’язання якої необхідні спільні дії всіх потерпілих.
   
2. Яку роль відіграє людина під час виникнення НС різного характеру?
Людський фактор у формуванні безпеки людини:
1. Діяльність людини в природному середовищі:
• втрата орієнтиру у віддаленій від житла місцевості (ліс, тайга, пустеля);
• втрата транспортного засобу у віддаленій місцевості (човен, пліт, кінь, верблюд);
• порушення екологічної рівноваги в природі у зв’язку з антропогенною діяльністю (вирубка лісів, розораність цілинних земель, знищення окремих видів флори і фауни, необережне використання вогню тощо).
2. Діяльність людини на виробництві:
• порушення технології виробництва;
• невиконання правил зберігання, транспортування сильнодіючих, отруйних, агресивних, вибухово- та пожежонебезпечних речовин, неправильне поводження з ними;
• недисциплінованість, неуважність, недбалість обслуговуючого персоналу, а під час роботи — його низька компетентність;
• допущення прорахунків у проектуваннях, будівництві та обладнанні підприємств;
• амортизація і старіння обладнання і систем.
3. Діяльність людини на залізничному транспорті:
• несправність шляхів, рухомого складу;
• помилки робітників, які відповідають за безпеку руху поїздів тощо.
4. Діяльність людини на автомобільному транспорті:
• різноманітні порушення правил дорожнього руху;
• перевищення швидкості;
• управління транспортним засобом у нетверезому стані;
• незадовільний стан доріг (слизькі та ін.);
• несправність автомобілів (насамперед, гальмова система і рульове управління) тощо.
5. Діяльність людини на повітряному транспорті:
• помилки пілотів (15–30 %);
• вплив зовнішнього середовища (10–20 %);
• відмова техніки (15–30 %);
• інші причини (5–10 %).
6. Діяльність людини на водному транспорті:
• вплив стихії (урагани, шторми, тумани) та невміння людини працювати за таких суворих умов;
• помилки під час проектування і будівництва суден та їх експлуатації;
• психологічний тиск на людину (шантаж, крадіжки, шахрайство);
• фізичне насилля (розбій, бандитизм, тероризм, насилля, захоплення заручників);
• уживання речовин, що руйнують організм людини (наркоманія, алкоголізм, тютюнопаління), і ситуації, що пов’язані з цим;
• захворювання (СНІД, венеричні захворювання);
• небезпека самогубств (проблеми воїнів-афганців, чорнобильців тощо).
7. Діяльність людини в НС соціально-політичного характеру:
• нестабільність соціально-політичних процесів;
• протиріччя соціально-політичного характеру як між державами, так і в державі;
• незаконні дії терористичного та антиконституційного напрямку;
• відсутність навичок пристосування до умов життя, що склалися в громадській, виробничій, побутовій сферах тощо.
Робота в зошиті
Завдання. Дайте характеристику глобальних небезпек. Заповніть таблицю.
№ з\п
Назва небезпеки
Можливі наслідки для здоров’я людини та для середовища її проживання Ваша участь у розв’язанні проблеми

1) Що називають НС природного характеру? Причини її виникнення та її можливі наслідки.
2) Що називають НС техногенного характеру? Причини її виникнення та її можливі наслідки для здоров’я людини.
3) Що називають НС соціального характеру? Причини її виникнення та її можливі наслідки для здоров’я людини.
 
— Використовуючи різноманітну інформацію та матеріали сайту МНС в Інтернеті, зробіть повідомлення про глобальні НС, що відбулися за останній місяць (рік).
— Давайте заслухаємо стислі повідомлення про глобальні небезпеки у світі (за бажанням, якщо є час на уроці).
Теми стислих доповідей
1) Зміна клімату на Землі.
2) Аварії технічних систем (аварія на ЧАЕС, бомбування нафтових сховищ у Кувейті тощо).
3) Аварії на морі тощо.
4) Війни. Тероризм.
5) Наркоманія. Тютюнопаління. Алкоголізм. Токсикоманія.
6) Інфекційні захворювання людей і тварин (ВІЛ/СНІД, ІПСШ, туберкульоз тощо).
7) Залучення дітей до небезпечних видів бізнесу та найгірших важких видівпраці. Безпритульність.
8) Соціально-політичні конфлікти.
9) Голод. Убогість. Відсутність культури та інші вади людського суспільства.
(Див. дидиктичні та доп. матеріали)
VI. Узагальнення та систематизація знань
Робота в зошиті
Заповніть таблицю «Стрес: ситуації, пов’язані з ним».
Запишіть правильну відповідь.
Ситуація Назва поняття
1. Страх, що охоплює одночасно багато людей
2. Стан напруження, що настає в організмі людини у відповідь на дію різних неприємних факторів
3. Вид емоцій, що підвищують тонус людини
4. Почуття, що допомагає впоратися зі стресом
5. Пригнічений психологічний стан
6. Тип поведінки, що характеризується активністю, як реакція на небезпеку
7. Вид емоцій, що знижують тонус людини, пригнічують її
8. Тип поведінки в надзвичайних ситуаціях, властивий професіоналам
9. Природна реакція людини на будь-яку реальну або наявну небезпеку, що загрожує життю та здоров’ю
10. Нервовий зрив, що виявляється у вигляді раптового переходу від сліз до сміху і навпаки
11. Тип поведінки людини, коли під час зустрічі з небезпекою вона відчуває цілковиту розгубленість
Висновки
1. Завжди пам’ятайте головне правило безпечної поведінки — «правило розумних»:
• передбачити;
• якщо можна — уникнути;
• у разі необхідності — діяти згідно з правилами безпечної поведінки.
2. Зберігайте цілковитий спокій.
3. Допомагайте слабким.
VII. Підбиття підсумків уроку
— Про що ви сьогодні дізналися?
— Що з вивченої інформації ви візьмете для себе на озброєння?
— Чи зможете ви допомогти собі в разі небезпеки?
Виставлення та коментування оцінок.
VIIІ . Повідомлення домашнього завдання
Прочитати відповідний параграф підручника. Дібрати інформаційний матеріал за темами:
• «Взаємозв’язок фізіологічної та соціальної зрілості» (випереджувальне завдання);
• «Людський фактор у формуванні безпеки людини»;
• Ситуативна задача «Скільки «коштує» шкідлива звичка молодій людині?»;
• Підготовка до технології «відкритий мікрофон».



Категорія: Основи здоров ’я 9 клас | Додав: uthitel (29.01.2014)
Переглядів: 4614 | Рейтинг: 2.2/5
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: