Урок № 16 Тема. Прак тична робота. Підготовка до іспиту: розвиток пам’яті та уваги - Основи здоров ’я 8 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Основи здоров ’я 8 клас

Урок № 16 Тема. Прак тична робота. Підготовка до іспиту: розвиток пам’яті та уваги

Урок № 16
Тема. Прак тична робота. Підготовка до іспиту: розвиток пам’яті та уваги
 
Цілі
освітні: поглибити свідоме ставлення учнів до понять «увага», «пам’ять»; навчити формувати активний вид уваги; продовжувати вчити учнів користуватися прийомами покращення пам’яті;
розвивальні: продовжити розвивати логічне мислення, пізнавальну активність;
виховні: продовжити виховувати уважність, зосередженість.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: «увага», «пам’ять», «прийоми покращення пам’яті».
Міжпредметні зв’язки: біологія, психологія.
Наочність: схеми, таблиці, малюнки, плакати, картинки.
Обладнання: 1. Основи здоров’я: Підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ О. В. Тагліна, І. Ю. Кузьміна.— Х. : Веста, 2008. — 160 с. : іл. 2. Тагліна О. В. Основи здоров’я. Робочий зошит. 8 клас.— Х. : Веста, 2007.— 64 с.
Девіз уроку: «Усі жаліються на свою пам’ять, але ніхто не жаліється на свій розум» (Ф. де Ларошфуко).
Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Привітання учнів, створення позитивного настрою
2. Перевірка готовності до уроку
ІІ. Усебічна перевірка ступеня засвоєння змісту навчального матеріалу
1. Перевірка домашнього завдання
2. Перевірочна робота за попередньою темою (тестові завдання в підручнику)
ІІІ. Підготовка учнів до активного й усвідомленого засвоєння навчального матеріалу
1. Дати відповіді на запитання якомога швидше:
— Скільки поверхів має наша школа?
— Скільки вікон у вашій класній кімнаті?
— Які штори в шкільній їдальні?
— Скільки вікон в актовій залі?
— Скільки поворотів на шляху від вашого дому до школи?
2. Чи відразу ви давали відповіді на запитання? Чому?
Які властивості розумової діяльності були вами при цьому використані?
(Інтелект, пам’ять, увага)
ІV. Постановка пізнавального завдання
Слово вчителя
— Часто від учнів можна почути таку відповідь: «Я читав, але не запам’ятав». Чому так відбувається? І як треба читати, щоб запам’ятати?
 
Слабка пам’ять не існує сама по собі. Це є не що інше, як слабка увага і розпорошена спостережливість, спрямована одночасно на кілька предметів. Тому треба систематично розвивати вольову увагу й навички концентрації думки спеціальними вправами. 
 
Крім того, сила уяви залежить від ступеня вольової й вторинної уваги — репродукування в подробицях за допомогою уяви на тлі загального уявлення про предмет.
 
V. Засвоєння нових знань і способів дій
1. Робота в парах за наданими текстами
Алгоритм роботи з текстом (параграфом підручника)
1) Розглянь уважно параграф:
• назву розділу, заголовки, підзаголовки;
• перший і останній абзаци;
• ілюстративний матеріал і підписи до нього;
• висновки;
• запитання.
2) Під час перегляду — запитай:
• що ти вже знаєш за даною темою з інших джерел;
• прочитай усі запитання в тексті параграфу;
• перефразуй заголовки в запитаннях.
3) Уважно прочитай текст параграфу:
• звертайся паралельно до ілюстративного матеріалу;
• шукай відповіді на запитання;
• особливу увагу приділяй тексту з виділеним шрифтом;
• уповільнюй темп читання на складних місцях;
• розберись із тим, що незрозуміло.
4) Перекажи прочитане:
• дій за правилом: «Читай! Говори! Слухай!»;
• роби записи: веди словник, конспект, пиши шпаргалки.
5) Повтори весь матеріал.
2. Бесіда з психологом
1) Мнемотехніка — спосіб запам’ятовувати нелогічну інформацію або інформацію, яку важко запам’ятати. (Мнемозіна — давньогрецька богиня пам’яті).
   
2) Механізм запам’ятовування: потреби (інтерес, мотивація) → виконання → концентрація уваги → організація інформації → запам’ятовування.
3) Види уваги (мимовільна та довідна, короткочасна, довготривала ).
4) Властивості уваги (неуважність, відволікання, переключення, стійкість, розподіл, обсяг).
5) Алгоритм запам’ятовування:
— зосередитися (сконцентрувати увагу);
— зрозуміти (правильно розшифрувати інформацію);
— запам’ятати (зберегти інформацію в пам’яті).
VІ. Первинна перевірка розуміння і корекція засвоєння учнями нового матеріалу
Гра «Хто швидше»
Робота в парах
1) Вам роздано схожі картинки. Знайдіть усі (указати конкретну кількість) відмінності.
2) На дошці висить плакат: таблиця з різнокольоровими квадратиками, у яких у довільному порядку записані числа. Показати і назвати їх у порядку зростання (спадання). (Ведеться облік часу.)
VІІ. Фізкультхвилинка
VІІІ . Закріплення знань і способів дій, самоперевірка знань
Практична робота «Підготовка до іспиту: розвиток пам’яті та уваги».
ІХ. Узагальнення і систематизація знань
Тестування психолога
ТЕСТ «УВАГА!»
1. Чи можете Ви описати, як була одягнена людина, з якою Ви розмовляли в останні 15 хвилин?
А так;
Б можу, але невпевнений, що точно;
В я погано пам’ятаю, як була одягнена людина.
2. Чи забували Ви коли-небудь виключити праску або плиту?
А ні в якому разі;
Б 1–2 рази в житті;
В іноді буває.
3. Чи знаходили Ви на вулиці гроші?
А регулярно;
Б дуже рідко;
В ніколи.
4. Чи проїжджали Ви свою станцію метро?
А ніколи;
Б бувало кілька разів;
В регулярно.
5. Ви коли-небудь проходили повз знайомого, не помітивши його?
А ніколи;
Б іноді;
В так, зі мною це часто буває.
6. Чи знайдете Ви дім, у якому були один раз?
А так;
Б можу, але важко;
В ні, мені не під силу.
7. Чи згадаєте Ви імена героїв книги, яку прочитали 2 тижні тому?
А так, майже всіх;
Б тільки головних;
В згадаю, якщо імена легко запам’ятовуються.
8. Чи було з Вами таке: Ви не вгадали людину, з якою нещодавно познайомились?
А я з першого разу запам’ятовую своїх знайомих;
Б іноді прошу нагадати про себе;
В я часто забуваю імена своїх знайомих.
9. Коли п’єте чай із друзями, чи пам’ятаєте, скільки цукру потрібно їм покласти в чай?
А так;
Б так, але бувають виключення;
В далеко не завжди.
10. Чи можете Ви у своїй кімнаті одразу ж знайти потрібну річ?
А так;
Б так, але бувають виключення;
В далеко не завжди.
Опрацювання результатів.
Кожна відповідь А — 2 бали; відповідь Б — 1 бал; В — 0.
Менше 8 балів. Ви дуже неуважна людина і часто страждаєте від своєї неуважності. Не забувайте, що увага безцінна для людей, які вас люблять.
Від 8 до 14 балів. Іноді ви буваєте неуважні, але вмієте в разі необхідності зосередитись.
15 і більше. Ви помічаєте будь-які дрібнички, Вас складно здивувати.
Х. Рефлексія
«Мікрофон»
Закінчити речення: «Пам’ять мені потрібна, для того, щоб…»
ХІ. Підбиття підсумків
Повідомлення вчителя
1. Аргументоване виставлення оцінок.
2. Загальні зауваження щодо роботи груп, класу на уроці.
ХІІ. Інформація про домашнє завдання
Читати відповідний параграф підручника.
Принести свої портфоліо, підготувати звіт за ними.
Підготувати плакати.

Категорія: Основи здоров ’я 8 клас | Додав: uthitel (26.01.2014)
Переглядів: 3061 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: